Cvičenie pilatesovej metódy je nielen účinné, ale aj pekné

, 25.06.2013 06:00
Monika Klenková Pilates Medical
Monika Klenková počas cvičenia Pilates Medical. Autor:

Detská a rehabilitačná lekárka, MUDr. Monika Klenková sa k cvičeniu pilatesovej metódy dostala "vďaka" svojej bolesti, ktorú jej spôsobovala platnička.

Teraz prichádza so svojou cvičebnou zostavou ako inštruktorka. Zhrnula ju na DVD Aby kríže neboleli. Cvičí špeciálnu metódu pilates medical nielen u nás, ale aj v Európe, napríklad v susednom Rakúsku. DVD je pomôckou pre tých, ktorí si pilates nechcú zacvičiť len v telocvični, ale aj doma.

Ako upozornil ortopéd a rehabilitačný lekár, MUDr. Július Kazimír, pilatesova metóda je známa tým, že cvičenie je nielen užitočné, ale aj pekné. Občas sa podobá tancu či baletným kreáciam. Autor metódy, Nemec Joseph Pilates, ju pred sto rokmi vyvinul ako súbor 34 originálnych cvikov, ktoré dovtedy nikto nevidel. „A nielenže vymyslel cviky, ktoré dovtedy nikto nevidel, ale zároveň ich zoradil do cyklov, tzv. kreácií. Jeden cvik nadväzuje na druhý, pričom cvičiť sa dajú ako nekonečná slučka,“ vysvetlil Kazimír a dodal, že toto cvičenie namáha telo iným spôsobom, ako doterajšie systémy, pretože cvičí súčasne hlboké aj povrchové svaly.

Robme niečo pre svoje svaly, ktoré po...
Robme niečo pre svoje svaly, ktoré po tridsiatke stále strácame, odkazuje MUDr. Klenková. Autor: Július Kazimír

Pilatesovo cvičenie bolo pôvodne venované baletkám. Cvičili ho dievčatá a ženy, ktoré mali prirodzene alebo vytrénovane veľký rozsah. Monika Klenková zdôraznila, že nikdy tanečnica nebola, ani nemala dobrý rozsah. Medical hodnota, ktorú do svojho cvičenia doplnila, je v tom, aby sme dostali svoje telo pod kontrolu. „Pri každom z týchto cvikov zapájate všetky svaly, dokonca aj svaly mozgu. A práve tým, že sa sústredíte na to, čo robíte, dostávate svoje telo pod kontrolu,“ objasnila ďalej Klenková. Z praxe vie, že v neskoršom veku to každý ocení.

Aj sám Pilates vraj svoju metódu volal „contrology“, no pritom nemá nič spoločného s meditáciou či jogou. Kazimír podotkol, že pokusy spojiť pilates s jogou nikdy neboli šťastlivé. „Pilates je gymnastika, no na rozdiel od ostatných druhov nie je v dynamickom chaose. Presnosť cvikov je dosahovaná tým, že myseľ kontroluje každý pohyb. Ľudia, ktorí ho cvičia, sa lepšie cítia a lepšie vyzerajú. Neexistuje metóda, ktorá by s ľudským telom pracovala podobným spôsobom.“ O tom je ortopéd presvedčený.

Na to, aby človek na sebe spozoroval pozitívne účinky, mal by cvičiť minimálne mesiac, ale pravidelne, približne 5-krát do týždňa a minimálne 15 minút denne s plnou koncentráciou, bez akéhokoľvek rozptyľovania, ponorený do seba. Koncentráciu podporí hudba. Autori spomínaného DVD siahli po Mozartovi. Pilates pracuje s ľudským telom podľa Kazimíra tiež zvláštnym spôsobom. „Nedá sa to vždy celkom dobre popísať, treba si to prežiť,“ odporúča.

Skôr ako schudnúť, zaručí cvičenie pilatesovej metódy vyformovanie postavy. Na to, aby človek výraznejšie schudol, potrebuje podľa slov doktorky Klenkovej negatívnu bilanciu. „Nemôže mať väčší príjem ako výdaj. Kto tento základ zabezpečí, bude chudnúť,“ vraví. Upozorňuje však na to, čo sa stane tým, ktorí cvičiť nebudú. „Schudnú, no stratia svalovú hmotu, podkožný tuk a svoje krásne telo.“ Klenková odkazuje všetkým, ktorí chcú chudnúť zdravo, aby znížili príjem a cvičili. Aby robili niečo pre svoje svaly, ktoré po tridsiatke stále strácame.


Vyhrajte DVD Aby kríže neboleli

DVD Aby kríže neboleli.
DVD Aby kríže neboleli. Autor: Forza Music

Bolesti v krížoch pozná každý pracujúci človek, nezáleží pritom, či pracuje fyzicky, alebo presedí celý deň v kancelárii pri počítači. Patria k civilizačným ochoreniam a dajú sa odstrániť správnym a odborným cvičením. Renomovaná odborníčka na problematiku pohybového aparátu MUDr. Monika Klenková cvičí a prezentuje špeciálny systém Pilates Medical, ktorý používa u svojich klientov a pacientov. Aby si od bolestí v krížoch mohli uľaviť aj pracovne vyťažení ľudia, vzniklo DVD s názvom Aby kríže neboleli, Pilates Medical s MUDr. Monikou Klenkovou. DVD nadväzuje na knižný bestseller z roku 2010 Bolesti v krížoch a Pilates Medical, z ktorého sa dodnes predalo viac ako 18 000 kusov.

Koncept cvičenia vychádza z vlastných skúseností rehabilitačnej lekárky a je zameraný preventívne i terapeuticky. 74 cvikov je rozdelených do desiatich samostatných blokov, ktoré postupne zlepšia dýchanie, stabilizujú chrbticu, spevnia hlboké a povrchové brušné svaly, posilnia svalstvo horných a dolných končatín a obnovia pohyblivosť, koordináciu a rovnováhu.

Celkový čas DVD je 72 minút, jednotlivé cvičebné bloky možno prehrať separátne, alebo ako všetky bloky bez prestávky. V úvodnom 5 minútovom intre prezentuje MUDr. Monika Klenková základné princípy metódy Pilates Medical s didaktickou vizualizáciou najčastejších metodických chýb. Jednotlivé cvičebné bloky sú zamerané tematicky a sú zoradené podľa stúpajúcej náročnosti.

DVD Aby kríže neboleli pošleme trom z tých, ktorí do nedele 30. júna vrátane správne odpovedia na súťažnú otázku.

Výhercovia

Jaroslava Androvičová, Krasňany, Žofia Kuklová, Nitra, Dezider Meško, Dolný Kubín

P E R E X, a.s., Trnavská cesta 39/A, 831 04 Bratislava, IČO: 00685313, spracováva Vami vyššie poskytnuté osobné údaje za účelom usporiadania a vyhodnotenia súťaže, na základe § 13 odst. 1 písm. a) zákona 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vaše osobné údaje budú vymazané najneskôr po vyhodnotení hlasovania a vyhlásení výhercov súťaže, pokiaľ neexistujú iné zákonné lehoty na uchovávanie údajov. Usporiadateľ môže poskytnúť osobné údaje spoluorganizátorom alebo sponzorom súťaže/hry. Prenos zverejnených osobných údajov výhercov je v rámci internetového pokrytia možný do všetkých krajín.

Máte právo Vami daný súhlas odvolať a Vaše údaje budú bezodkladne vymazané. Ďalšia účasť na hlasovaní a v súťaži v tomto prípade nie je možná. Odvolať súhlas môžete e-mailom na adresu zodpovednej osoby Peter Šonkol, alebo listom adresovaným usporiadateľovi. Máte právo požadovať prístup, opravu, vymazanie, obmedzenie spracúvania a namietať spracúvanie osobných údajov, ako aj právo na prenosnosť osobných údajov a právo podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona č. 18/2018 Z. z.

Účastník hry berie na vedomie a súhlasí so zverejnením svojho mena ako výhercu v denníku Pravda a na webovej stránke www.pravda.sk V prípade sporu rozhoduje o nárokoch na výhru s konečnou platnosťou usporiadateľ. Vymáhanie výhry či účasti v súťaži/hre súdnou cestou je vylúčené.

Podmienkou účasti v súťaži/hre je vyplnený a odoslaný formulár a správne zodpovedanie všetkých otázok a uvedenie kontaktu: Meno a priezvisko, mesto - obec, e-mail alebo telefón. Každý sa na súťaži môže zúčastniť len raz.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku