Efektívne ako beh
Päť minút rýchleho skákania je rovnako efektívne ako odbehnutý kilometer (tisíc kalórií za hodinu). A je tiež dobrou alternatívou, keď vonku prší. S behom má toho skákanie cez švihadlo viac spoločného. Treba kvalitné tenisky, inak je to lacný šport, ku ktorému nepotrebujeme žiadneho sparing partnera, ani telocvičňu. Ak skáčeme ráno, naštartujeme metabolizmus a spaľovanie tukov.
Nech ste v akejkoľvek kondícii
Je jedno, či sa športu vyhýbate, lebo naň „nie je čas“, alebo každý deň poctivo beháte, a to za akéhokoľvek počasia. Kto objavil čaro a výhody tohto športu a nazýva sa začiatočníkom, najlepšie, ak začne s piatimi minútami. Tento čas je ideálne postupne zvyšovať, zakaždým o ďalšie dve minúty. Motiváciou môže byť tiež prekonávanie sa výkonom. Za rovnaký čas odskočiť zakaždým viac.
Nudiť sa nebudete
Skákanie cez švihadlo je pomerne ľahko zvládnuteľné, ale skrýva veľa možností, ako posilňovať všetky partie tela. Už pri klasickom skákaní cez švihadlo, ktoré poznáme z detstva (a neskôr môže začať nudiť), posilňujeme ramená, chrbát, bruško a hrudník, existujú však špecifické skoky, ktoré sa zameriavajú na partie, ktoré chceme posilniť.
Stehná
Kto chce spevniť svoje stehná, robí v posilňovni „lunge jumps“ alebo „squat jumps“, teda buď veľké kroky cez švihadlo alebo po skoku mierne do kolien.
Brucho
Na brucho je ideálny každý skok, pri ktorom sa kolená vyťahujú čo najvyššie k brade.
Ramená
Na ramená je zas najúčinnejšie tzv. „double under“, pri ktorom švihadlom otočíme dvakrát počas jedného skoku.
Vedľajší účinok
Väčšina ľudí skáče s cieľom schudnúť. Po krátkom čase sa však dostaví ďalší pozitívny vedľajší účinok. Zlepší sa stabilita, koordinácia a aj obratnosť.