Z prieskumu Inštitútu stresu v Bratislave vyplýva alarmujúce zistenie, že až 54 % opýtaných sa nachádza v stave vyčerpania. Prieskum prekvapivo ukázal, že bolesti a tenzie sú omnoho silnejším indikátorom stresu a zdrojom vyčerpania pre človeka než psychický stres.
„Kým je človek zdravý, tak si to málokedy váži. Ja som bol ako 25-ročný riaditeľom štyrom desiatkam ľudí a na starosti som mal projekty za milióny eur. V lete 2014 pre mňa však nastalo prelomové obdobie, pretože som v prvý deň dovolenky dostal pásový opar,“ hovorí Mgr. Karol Kováč z Inštitútu stresu.
Toto ochorenie dostávajú ľudia, ktorí prekonali ovčie kiahne, opätovne sa stretli s vírusom a majú oslabenú imunitu. Jeho stav sa skomplikoval a bol až taký závažný, že mu museli volať záchranku a nasledujúce mesiace užíval 17 tabliet denne. Neskôr zmenil svoj život, v roku 2015 založil Inštitút stresu a odvtedy vyšetrili 7-tisíc ľudí, u ktorých zistili, že viac ako polovica z nich je vyčerpaných. A čím vyššia je vyčerpanosť organizmu, tým nižšia je jeho odolnosť voči stresu. „Mohli by sme povedať, že väčšina z nás je unavených a neodolných,“ dodáva riaditeľ Inštitútu stresu.
To, ako zvládať každodenný a chronický stres je komplexná problematika, ale jej nepostrádateľným faktorom je zdravý spánok. V nasledujúcom videu sa dozviete, ako si nastaviť spánkový režim, ako by malo vyzerať vaše miesto na spanie, čo sú základy spánkovej disciplíny a čo do postele rozhodne nepatrí. Z večerných jedál je napríklad preukázaný vplyv údených jedál a syrov, ktoré aktivujú stres. Prečo niektorí ľudia nemôžu zaspať alebo naopak, zobudia sa príliš skoro ráno? Ako naštartovať tvorbu spánkového hormónu melatonínu?