Svalovica – ako si s ňou poradiť? Radí tréner a športový lekár

Každý, kto sa športu venuje pravidelne, vie, že niekedy sa bolesti po športe nevyhneme. Bolesť kĺbov a svalov, kolien a krížov po cvičení vo fitku nezažívajú len profesionálni športovci. Kedy je bolesť svalov po cvičení namieste a kedy môže znamenať problém?

20.04.2022 06:00
žena, beh, šport, zranenie, tréning, bolesť Foto:
Nešportujte nárazovo, hrozia zranenia.
debata (1)

Najčastejšia príčina úrazov a bolesti pri športe je nevhodné vykonávanie športovej aktivity. „Ľudia často nevedia, ako šport robiť správne, vynechávajú rozcvičky, zanedbávajú strečing,“ konštatuje ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík.

Ďalším dôvodom, prečo po športe trpíme, je neodhadnutie vlastných síl a zbytočná nadmerná záťaž. „Kým mladý organizmus je schopný zvládať a vyrovnať sa aj s väčšou záťažou, než na akú je prirodzene stavaný, v prípade neprimeranej záťaže zo športu sa okolo tridsiatky začnú objavovať problémy – zranenia, deformácie, výrastky.“

Najtypickejším príkladom precenenia svojich fyzických schopností je beh. „Ľudia si napríklad neuvedomujú, že pri behu na tvrdom povrchu je každý jeden krok úderom pre kĺb. A potom sa čudujú, že ich bolia kolená, pod kolenom, členky… Pritom je to prirodzená odpoveď organizmu na neprimeranú záťaž,“ hovorí ortopéd.

Športoví lekári odporúčajú vrátiť sa k... Foto: SHUTTERSTOCK
žena, cvičenie, chrbát, chrbtica, pohyb Športoví lekári odporúčajú vrátiť sa k športovej aktivite až po tom, keď je preťažené alebo zranené miesto vyliečené.

Prečo bolia svaly po cvičení?

Fakt, že po behu nás môže trápiť bolesť lýtka a po hodine vo fitku budeme po cvičení vystavení bolesti bicepsu, by nikoho nemal odradiť od športovania.

„Svalová únava či bolesť po cvičení je úplne v poriadku. Je to znak, že sme tréning neodflákli, a zároveň predzvesť toho, že sa niečo bude diať,“ hovorí športový tréner Martin Paulík. „Svalová hypertrofia, teda rast svalov, spočíva v tom, že svalové vlákna počas tréningu mikroskopicky potrháme. Preto cítime únavu či istú bolesť,“ dodáva Paulík.

Svalové vlákna sa „opravia“ počas nášho odpočinku. Ako hovorí športový tréner, svaly už nebudú mať rovnakú podobu ako predtým.

Odporúčania pri preťažení svalov

  • športovú aktivitu začnite vždy ľahkou rozcvičkou
  • prvé cviky praktizujte len s váhou vlastného tela
  • vyhnite sa jednostrannej športovej aktivite
  • záťaž pridávajte postupne
  • nezabúdajte na záverečný strečing
  • doprajte si regeneráciu po cvičení

„Svaly o niečo zmohutnejú, aby boli lepšie pripravené na ďalšiu záťaž. Preto pravidelným cvičením naberáme na hmote a sme silnejší. Treba si uvedomiť, že toto sa nedeje priamo vo fitku, ale práve vo fáze odpočinku a regenerácie. Skúsenejším cvičencom stačí na regeneráciu jedna noc a na ďalší deň dokážu v tréningu pokračovať,“ vysvetľuje športový tréner.

Video
Fyzioterapeutka Mgr. Jana Melichárová zo Spine clinic v Bratislave vám v tomto videu ukáže štyri série rehabilitačných cvikov, ktoré je potrebné cvičiť po artroskopickej operácii kolena.

Je svalovica samozrejmosť?

Svalovicu pozná každý z nás. Prichádza nielen po poctivom cvičení, ale napríklad aj po dobre odvedenej práci na záhrade. Mali by sme ju brať ako samozrejmosť, alebo si z nej treba robiť ťažkú hlavu?

„Bežná svalovica, ktorá neprichádza skôr ako na druhý deň po tréningu, je len silnejším prejavom zničeného svalu a jeho následnej opravy. Častejšie sa s ňou stretnú začiatočníci, ktorých svalstvo nie je ešte adaptované na väčšiu záťaž. Rozhodne však netreba pre svalovicu vypnúť na niekoľko dní a prečkať, kým prejde. Naopak, určite odporúčam cvičiť aj počas nej, skôr sa jej zbavíte,“ radí športový tréner Martin Paulík.

Niekedy však bolesť svalov neprechádza ani po niekoľkých dňoch po cvičení. Čo môže byť jej príčinou okrem preťaženia? „V zásade platí, že pociťovanie svalovej únavy či miernej bolesti by malo byť súčasťou poctivého tréningového procesu. Ten môže prerušiť až zranenie svalu či kĺbu, keď sa to so záťažou naozaj preženie. Najčastejším zranením svalu vo fitku je jeho natiahnutie či natrhnutie. Tu sa už odporúča dlhší oddych a návšteva lekára,“ radí tréner.

Prvá pomoc pri bolesti po cvičení

Skôr ako si znova obujeme tenisky a pôjdeme si zašportovať, treba boľavému miestu pomôcť. V lekárni je možné voľne si zakúpiť masti na boľavé svaly či kĺby. „Pri voľnopredajných liekoch je dôležité zaujímať sa o účinné látky a ich vplyv na náš organizmus,“ hovorí farmaceutka PharmDr. Veronika Pytlová. „Z tohto pohľadu je vhodné uprednostniť lokálne preparáty s účinnou látkou na liečbu bolesti, ktoré sú vhodné aj na dlhodobé užívanie bez nadbytočného množstva nežiaducich účinkov v iných oblastiach,“ dodala PharmDr. Pytlová. Pri preťažení svalov alebo po úrazoch môže dochádzať aj k zápalom, preto je vhodné, ak má krém proti bolesti aj protizápalové účinky.

„Aj u vrcholových športovcov využívame tieto vlastnosti nesteroidných antireumatík, pri čom preferujeme bezpečnosť lieku. Vo svojej praxi pri liečbe športových úrazov často využívame napríklad krém s aceklofenakom s protizápalovým a analgetickým efektom a v neposlednom rade aj pre dobrú toleranciu liečiva zo strany pacientov – športovcov,“ hovorí ortopéd, športový lekár tenisovej reprezentácie Slovenska a šéflekár SOŠV (Slovenský olympijský a športový výbor) MUDr. Roman Fano.

Pred ďalším cvičením

Športoví lekári odporúčajú vrátiť sa k športovej aktivite až po tom, keď je preťažené alebo zranené miesto vyliečené. Inak sa zvyšuje riziko ďalšieho poškodenia organizmu a problém sa už nemusí dať riešiť len tíšením bolesti.

Pred cvičením si teba urobiť rozcvičku na zahriatie svalov. Potom stačí telo namáhať tak akurát a po cvičení si všetky svaly dôsledne ponaťahovať strečingovými cvičeniami. Tak budeme mať zo športu naozaj úžitok a nie problémy.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť #tréner #tréning #svalovica #športový lekár