Modré svetlo je typ svetla, ktoré je prirodzene prítomné v slnečnom svetle, ale tiež sa hojne vyskytuje v umelých svetelných zdrojoch, ako sú aj obrazovky elektronických zariadení. Patria k nim mobilné telefóny, počítače či televízory.
Predpokladalo sa, že modré svetlo môže potláčať produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok, čo vedie k výrazným problémom so zaspávaním a zlou kvalitou spánku, keď sa človek nevyspí dostatočne, v noci sa budí a ráno vstáva nevyspaný. Dlhodobé vystavenie sa modrému svetlu má tiež spôsobovať únavu očí a prispievať k takzvanej digitálnej únave očí. V malých množstvách môže modré svetlo, naopak, zvýšiť pozornosť, zlepšiť náladu a pomôcť pri udržiavaní bdelosti.
Lekári doteraz vo všeobecnosti odporúčali obmedziť používanie elektronických zariadení s modrým svetlom pred spaním a zvážiť použitie filtrov modrého svetla alebo okuliarov s ochranou proti modrému svetlu predovšetkým pri práci s počítačom.
Čítajte viac Spíte dosť a aj tak sa budíte na smrť unavení? Zrejme za to môže niektorá z týchto 7 vecíNemá to vplyv
Sledovanie telefónu pred spaním však pravdepodobne nemá výrazný vplyv na kvalitu spánku, tvrdia vedci po preskúmaní dostupných faktov. Preštudovali jedenásť doterajších výskumov z celého sveta a vyriekli záver: nie sú žiadne relevantné dôkazy, že by modré svetlo z obrazoviek mohlo sťažovať zaspávanie a spôsobovať zlú kvalitu nočného odpočinku, napísal denník The Times.
Napriek tomuto zisteniu však môže prílišné pozeranie do mobilu pred spaním negatívne ovplyvniť nočný odpočinok, pretože ľudia sledujú telefóny nadmerne a posúvajú čas, keď zatvoria oči, do stále neskorších nočných hodín.
„Vplyv obrazoviek na náš spánok sa preceňuje,“ tvrdí klinický psychológ Michael Gradisar, ktorý sa podieľal na článku zverejnenom v odbornom časopise Sleep Medicine Reviews. Súhlasí s ním aj Russell Foster, profesor cirkadiánnej neurovedy na britskej Oxfordskej univerzite, ktorý sa však na výskume nezúčastnil. „Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by modré svetlo z obrazoviek malo vôbec nejaký významný vplyv,“ vyjadril sa pre denník The Times.
Čítajte viac Chrápete a neriešito to? Pozor, môže to byť nebezpečné. A ktoré pomôcky proti chrápaniu sú účinné?Michael Gradisar sa dokonca vyjadril, že na kvalitu spánku nemá vplyv ani hranie videohier alebo pozeranie napínavého televízneho či filmového obsahu. Vedci skúmali, ako zaspávajú ľudia, ktorí sa týmto aktivitám večer venovali a zistili, že zaspávali bez väčších problémov, avšak pod jednou podmienkou. Išli do postele včas a kvôli aktivitám neponocovali.