Fio bankaFio banka

Chorému pre útechu, zdravému pre potešenie. V ktorých kúpeľoch je tento nápis?

Kto by nepoznal Vincentku? V kúpeľoch Luhačovice sa však nachádza viacero prameňov, ktoré pramenia v rôznej hĺbke a mierne sa od seba odlišujú zložením aj svojou výdatnosťou. Môžete chodiť od jedného k druhému so zlatým luhačovickým kúpeľným pohárikom v ruke a testovať aj Aloisku, Ottovku, prameň Františka Šťastného či Nový Jubilejní.

03.01.2025 10:00
prameň, minerálna voda, Luhačovice Foto:
Prameň Nový Jubilejní v luhačovických kúpeľoch.
debata

Luhačovická voda sa podľa obsahu minerálov zaraďuje do dvoch kategórií – na veľmi silno mineralizované a silno mineralizované minerálky. Ide o hydrogén-uhličitano-chlorido-sodné jódové vody s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Majú zvýšený obsah bromidu, líthia, bária, fluoridov aj kyseliny boritej. Zvýšený obsah oxidu uhličitého umožňuje ich používanie v uhličitých kúpeľoch, obsahy iontov umožňujú ich použitie pri ochoreniach tráviacich orgánov, dýchacích ciest, pohybového aparátu a podobne. Luhačovické minerálky sú považované za jedny z najúčinnejších v Európe. Ich teplota sa pohybuje medzi 10 a 14 stupňami Celzia.

Akciová spoločnosť Lázně Luhačovice má na starosti desať prírodných liečivých prameňov z celkového počtu trinásť, ktoré sa nachádzajú na území Luhačovíc. Využívané sú najmä: Vincentka II, Ottovka, Aloiska, Dr. Štastný, Nová Janovka, Nová čítárna, Nový Jubilejní a Elektra. V správe sú aj "záložné a pozorovacie“ pramene ako Jubilejní a Vladimír. Prírodné liečivé zdroje musia mať osvedčenie, že nimi sú a vydané musí byť vždy tzv. povolenie na využívanie zdroja. Pri jeho vydávaní ministerstvo vždy dbá o to, aby využívanie zdroja bolo šetrné a výťažok zo zdroja sa používal na liečebné účely.

Takto môžete s pomocou loptičky uvoľniť hlieny. Fyzioterapeutka ukáže na tvári 6 ťahov, ktoré uvoľnia prínosové dutiny
Video
Fyzioterapeutka z Kúpeľov Luhačovice Adriána Kudamíková vo videu ukazuje šesť ťahov s loptičkami po tvári, pričom každý z nich je potrebné na oboch častiach tváre zopakovať trikrát za sebou. / Zdroj: TV Pravda

Tunajšie minerálne vody sa používajú na pitnú liečbu, inhalácie a na uhličité kúpele. Pre uhličité kúpele a inhalácie sa voda čerpá zo zdrojov ako Nová Janovka, Nová čítárna, Nový Jubilejní a Elektra do minerálneho vodovodu, ktorý minerálku rozvádza do jednotlivých budov. Tam sa poskytuje kúpeľná starostlivosť, napr. v liečebnom dome Palace, Morava, Jurkovičův dům či Inhalatorium. Dĺžka minerálneho vodovodu je 3 km. Z neho sa minerálna voda vedie do centrálneho vodojemu minerálnych vôd, ktorý má objem 166 metrov kubických. A odtiaľ sa distribuuje do balneoprevádzok jednotlivých budov.

Hala Vincentka je napojená prostredníctvom minerálneho vodovodu na zdroj Vincentka II. Koncom roka 2015 bol vybudovaný 920 metrov dlhý prívod minerálnej vody do detskej liečebne Miramonti a boli tu vybudované uhličité kúpele pre detských pacientov. Okrem správy zariadení na využívanie prírodných liečebných zdrojov pre vlastnú potrebu sa spoločnosť stará o rad pavilónov s verejnými pitnými prameňmi, o kolonádu a halu Vincentka, pričom za používanie týchto vôd verejnosť zo zákona neplatí. Kontinuálne sa v nich robia merania prostredníctvom automatických merajúcich staníc a systém sleduje teplotu, prietok a hladinu. Denne sa na verejných pitných prameňoch meria výdatnosť i teplota a raz týždenne sa na zdrojoch sleduje obsah voľného oxidu uhličitého, jodidov, vodivosti a sleduje sa výška hladiny. Raz za mesiac sa odoberajú vzorky na mikrobiologický rozbor a raz za päť rokov sa robí komplexná analýza prameňov.

Šimon Matis, fyzioterapeut, chrbtica, Luhačovice Čítajte viac Fyzioterapeut: Ak v chrbtici príjemne popraská, je to v poriadku

Možno vás zaujme, že celkovo povolená odobrané množstvo minerálnej vody je 265 litrov za minútu, čo je 139 284 metrov kubických za rok. V roku 2021 boli zdroje využívané na približne 53 percent. Na pitné kúry sa ročne spotrebuje viac ako 20-tisíc metrov kubických, pre uhličité kúpele a inhalácie sa ročne vyčerpá okolo 50-tisíc kubíkov. Údaje o počte procedúr sa musia každomesačne posielať na Český inšpektorát kúpeľov a žriedel. A nemalé sú aj náklady spojené s ohrevom vody na uhličité kúpele z priemerných 10 stupňov Celzia na približne 35 stupňov Celzia.

Vybrané NAJ miestnych prameňov

  • najviac minerálov obsahuje prameň Elektra (najkoncentrovanejší)
  • najvýdatnejším prameňom je Nová čítárna s maximálnym čerpaným množstvom vody až 90 litrov za minútu
  • najhlbšie pramene v luhačovických kúpeľoch sú Nový Jubilejní s hĺbkou 50,5 metrov, Nová čítárna je hlboká 50,6 metrov a Vincentka má hĺbku 50,2 metrov
  • najznámejší luhačovický prameň je Vincentka, ktorá vyviera na kúpeľnom námestí v hĺbke 50,2 metra. Známa je odnepamäti a pôvodne mala názov „Hlavní pramen“. Koncom 18. storočia bol prameň obstavaný a zastrešili ho, neskôr bol nad ním vybudovaný pavilón.

Známy je tunajší nápis: „Nemocnému k útěše, zdravému k potěše“.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kúpele #minerálne pramene #Luhačovice #Kúpele Luhačovice