Fio bankaFio banka

Na tento výskum sme všetci čakali. Spánok v práci vraj výrazne ovplyvní náš výkon. Tu sú dôkazy, ukážete ich vášmu šéfovi?

V niektorých kultúrach je bežné spať aj počas dňa. Vedci argumentujú, prečo by sme mali poobedňajšiu siestu zaradiť do dennej rutiny v práci všetci.

21.02.2025 10:00
Spánok - práca - únava Foto:
Spánok počas pracovných hodín dokáže zlepšiť výkon aj pozornosť.
debata (1)

Ak by zamestnávatelia prijali spánok v práci, mohlo by to viesť k výraznému a trvalému nárastu produktivity. Keďže mnohí sú počas pracovného týždňa spánkovo obmedzení, spánok počas dňa môže priniesť výkonnostné výhody. Uvádza to portál EuroNews.

Digitálne technológie a závislosť na nich sú komplexný problém, ktorý sa týka ľudí naprieč generáciami
Video
Vysielané 16.10.2023 / Zdroj: TV PRAVDA

Niekoľko výskumných štúdií ukázalo, že spánok má výhody, ako je zlepšenie pamäti a sústredenia. Spánok je rovnako dôležitý pre dobré zdravie ako strava a cvičenie, no podľa Jamesa Rowleyho, riaditeľa programu Sleep Medicine Fellowship na Rush University Medical Center, príliš veľa ľudí ho nedostáva dostatočne.

pes, rodina, dieťa, zviera Čítajte viac S touto vlastnosťou hravo prekonáte stres a životnú neistotu. Neuveríte, čo musíte pre to robiť. Tu je návod

„Veľa z toho súvisí s elektronikou. Kedysi to boli televízory, ale teraz sú mobilné telefóny pravdepodobne najväčším vinníkom. Ľudia si ich berú do postele a pozerajú na ne," vysvetlil Rowley. Potvrdil to aj výskum z roku 2021, ktorý zistil, že mladí dospelí, ktorí používajú telefóny pred spánkom, majú väčšie riziko problémov so spánkom.

Kľúčom k efektívnemu odpočinku je udržiavať siesta krátke, povedal Rowley a dodal, že krátke spánky môžu byť regeneračné a pravdepodobnejšie vás nechajú viac bdelými. Jedinci, ktorí sa neustále spoliehajú na spánok cez deň, aby nahradili nedostatočný nočný spánok, by mali pravdepodobne preskúmať aj svoje večerné návyky, dodal.

Kultúrne rozdiely

Štúdia v časopise Sleep popísala, že v niektrorých krajinách je bežné a žiaduce počas dňa si pospať. " V Španielsku a Taliansku sú počas pracovného dňa naplánované popoludňajšie prestávky, známe ako siesta a riposo, počas ktorých sa často spí," uvádzajú autori. „Niektoré ázijské krajiny, ako Čína a Japonsko, podporujú spánok počas práce. V Japonsku je bežná prax inemuri, čo znamená spať alebo snívať počas práce, a je považovaná za prejav oddanosti práci až do vyčerpania. Japonskí obchodníci často využívajú kapsulové hotely so spacími kabínkami, aby využili regeneračné výhody spánku počas viacdňových obchodných rokovaní,“ doplnili autori štúdie.

Ideálny čas na spánok je stred popoludnia, pretože zodpovedá prirodzenému poklesu cirkadiánneho rytmu. Naopak, zdriemnutie po 18.00 môže narušiť nočný spánok u tých, ktorí pracujú počas denného svetla, uviedol Michael Chee, riaditeľ Centra pre spánok a kogníciu na Národnej univerzite v Singapure. „Akákoľvek dĺžka spánku počas dňa vás nabije energiou. Je to tlaková ventilácia. Existujú jasné kognitívne výhody,“ povedal Chee.
Výskumná pracovníčka v singapurskom centre Ruth Leong zase skonštatovala, že optimálna dĺžka spánku z hľadiska praktickosti a výhod je 30 minút. „Keď ľudia spia príliš dlho, nemusí to byť udržateľná prax a tiež veľmi dlhé spánky, ktoré prekračujú hranicu dvoch hodín, ovplyvňujú nočný spánok,“ povedala Leong. ruky, mobily Čítajte viac Britský výskum prišiel s prekvapujúcim zistením. Mobily v škole vôbec nie sú problém, vedci radia zamerať sa na niečo iné

Odborníci odporúčajú nastaviť budík na 20 až 30 minút, čo dá spáčom niekoľko minút na zaspatie. Niektorí tvrdia, že aj krátky spánok môže byť regeneračný.

Spánky sú v niektorých profesiách prijímané a dokonca nevyhnutné. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú spánky pre sestry, ktoré pracujú na nočných zmenách. Avšak mnoho sestier nemôže spať v nemocniciach, kde pracujú, pretože sú príliš zaneprázdnené a nemajú prístup k posteliam. „Sestry pravidelne bojujú s tým, aby mali dostatok času na to, aby šli na záchod alebo sa išli nadýchať čerstvého vzduchu, nieto ešte na to, aby si zdriemli,“ povedal hovorca odborového zväzu National Nurses United.

S podobnými problémami bojujú aj iní zamestnanci. Veda je však na ich strane. Na ťahu sú tak zamestnávatelia, aby si zrátali, či by im vytvorenie priestoru na odpočinok pre pracovníkov nezabezpečil spokojnejších a výkonnejších zamestnancov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #spánok #zamestnanci