Fio bankaFio banka

Jarné prázdniny bez nechcených následkov. Na tieto riziká pozor, varujú záchranári. Nástrahy nečíhajú len vonku, ale aj doma

Deti z prvých dvoch krajov Slovenska si užívajú jarné prázdniny. V nasledujúcich týždňoch sa k nim pridajú aj ďalšie. Odborníci radia, ako prežiť prázdniny bez ujmy na zdraví.

17.02.2025 10:00
Liptov, lyžovanie, lyžovačka, sneh, svahy Foto: ,
Jarné prázdniny sa dajú využiť napríklad na lyžovačku.
debata

Či už radovánky v snehu, alebo oddych doma. Jarné prázdniny sa začali a ako prvé sa z nich tešia deti z Košického a Prešovského kraja. Na budúci týždeň ich vystriedajú deti zo západného Slovenska – z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. No a ako poslední budú oddychovať žiaci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja.

Lyžovačka na Zochovej chate
Video
Vysielané 8.2.2025 / Zdroj: TV PRAVDA

Hoci prázdniny sa volajú jarné, vonku stále vládne zima. Záchranári varujú, že toto počasie so sebou prináša riziká – zimné športy či zľadovatené chodníky sa rok čo rok podpisujú pod úrazy, ako sú zlomeniny, výrony či natiahnutia najmä v oblasti kolien a členkov, alebo poranenia hlavy. Po páde či pri nesprávnom pohybe hrozia aj zranenia chrbta.

očkovanie kašel dieťa zdravie Čítajte viac Čierny kašeľ je na vzostupe, zomrelo naň malé bábätko. Komu môže očkovanie zachrániť život? Záchranári preto radia, ako podať prvú pomoc. Napríklad pri podozrení na zlomeninu je dôležité končatinu znehybniť. „Určite sa ju nepokúšajte napraviť sami,“ hovorí hlavný záchranár záchrannej zdravotnej služby ZaMED Rastislav Krcho a dopĺňa, že v takýchto prípadoch je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc.
Improvizované znehybňovanie zlomených končatín, ktoré si ľudia pamätajú ešte z branných cvičení, záchranári neodporúčajú. Je určené iba pre extrémne situácie, keď profesionálna pomoc nie je dostupná. Rozhodne ale nemá zmysel pri úrazoch v mestách a obciach Slovenska, kde profesionálna pomoc záchrannej zdravotnej služby je podľa posledných dát dostupná v priemere za 12 minút a 11 sekúnd.

Jarné prázdniny

  • Prešovský a Košický kraj – 17.2. – 21.2. 2025
  • Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj – 24.2. – 28.2. 2025
  • Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj – 3.3. – 7.3. 2025

Pri výronoch a natiahnutiach zase môže pomôcť metóda R.I.C.E. Teda odpočinok (rest), ľad (ice), kompresia (compression) a vyvýšená poloha zranenej časti (elevation). „Postihnuté miesto môžete chladiť. Nie však priamo na kožu, ale niečím studeným, čo zabalíte napríklad do oblečenia alebo uteráku,“ upresňuje Krcho s tým, že po schladení postihnutého miesta je dobré ho mierne stiahnuť, napríklad elastickým obväzom.

chlapec, cigareta, fajčenie mladistvých, fajčenie, mládenec, tínedžer Čítajte viac Máte strach, že vaše deti začnú fajčiť? Vedci prišli na to, ako riziko minimalizovať. Musíte ich viesť k tomuto

Počas prázdnin by sme mali zvýšiť ostražitosť aj pri korčuľovaní sa na prírodných klziskách – teda na jazerách či rybníkoch. Podľa záchranárov sú tieto plochy zradné. Hrozí preborenie sa pod ľad a s tým podchladenie, ale aj utopenie. Svedkovia takejto nehody by nemali riskovať a vstupovať na ľad, lebo ten sa môže preboriť znova.

„Vždy najskôr privoláme záchranné zložky, a až následne sa môžeme pokúsiť o bezpečnú pomoc napríklad tým, že preborenému z brehu podáme vetvu, alebo hodíme dostatočne dlhé lano,“ hovorí záchranár a riaditeľ ZaMED Matej Polák.

Riziko hrozí aj doma

Odborníci varujú, že riziko nehrozí len vonku. Nástrahy číhajú aj doma – a to najmä staronový fenomém sociálnych sietí, nebezpečná paracetamolová výzva. Mladých ľudí nabáda, aby užili vysoké dávky paracetamolu. Následne majú nakrútiť video o tom, čo sa s nimi deje. „Paracetamol sa nachádza aj v horúcich nápojoch pri prechladnutí či chrípke. K predávkovaniu sa môže dôjsť aj nevedome, napríklad pri nesprávnej kombinácii liekov. O to horšie je, keď je úmyselné, či už ako pokus o sebapoškodenie, alebo v rámci plnenia nezmyselných internetových výziev,” konštatuje Polák.

Viktória Smatana Agová lekárnička Čítajte viac Lekárne prestali vydávať deťom paracetamol, šíri sa nebezpečný trend. Primár: Poškodiť môže pečeň aj mozog

Predávkovanie sa paracetamolom je veľmi nebezpečné. „Zradné je najmä v tom, že príznaky sa nemusia prejaviť ihneď. Toxické sú totiž až látky, ktoré vznikajú po rozložení paracetamolu v ľudskom tele. Kým sa prejavia príznaky, môže prejsť aj viac než pol dňa. Pri príliš vysokých dávkach pritom môže hroziť nezvratné poškodenie vnútorných orgánov až smrť,“ uzatvára Polák a vyzýva na obozretnosť a bezpečnosť počas prázdnin.

Ako využiť voľný čas počas prázdnin?

S tipmi, ako voľné dni efektívne využiť, prišiel Úrad verejného zdravotníctva. Inšpirujte sa a prežite s vašimi deťmi príjemný prázdninový čas.

  • Využite voľné dni na rodinný relax v prírode, na výlety v okolí alebo športovanie. Ak vám to počasie umožní, vytiahnite bicykle, kolobežky alebo korčule a vyrazte na potulky okolím.
  • Hlbšie preskúmajte možnosti vášho mesta – vyrazte s deťmi na vzdialenejšie ihrisko, vyskúšajte športoviská určené pre rodiny, alebo vyrazte do historického centra a odhaľujte históriu a kultúru mesta. Ak netušíte, kde začať, inšpirujte sa na weboch zameraných na aktivity s deťmi alebo vyskúšajte geocaching – hľadanie „pokladov“ v exteriéri, ktoré je skvelou zábavou pre deti i dospelých.
  • Využite jarné prázdniny na upevnenie zdravých stravovacích návykov. Choďte na spoločný nákup lokálnych surovín. Dovoľte dieťaťu, aby vybralo zeleninu či ovocie, na ktoré má chuť, a pripravte si spolu chutný obed alebo večeru. Môžete vyskúšať uvariť aj nový zdravý recept.
  • Je dobré, ak deti trávia svoj voľný čas aktívne. Netlačte však počas spoločných aktivít na výkon, nepreťažujte ich a doprajte im počas prázdnin aj príležitosť oddychovať a obnoviť si sily.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #záchranári #jarné prázdniny