Vedci z Dasman Diabetes Institutu v Kuvajte zistili, že aj krátkodobý nedostatok spánku zvyšuje zápalové reakcie v tele. Prírodná obranyschopnosť tela proti zraneniam a infekciám je výrazne oslabená. Už jediná nepokojná noc môže poškodiť náš imunitný systém a zvyšovať riziko niektorých chorôb, napríklad obezity, cukrovky alebo vysokého krvného tlaku.
Štúdia publikovaná v časopise The Journal of Immunology zistila, že aj jedno 24-hodinové obmedzenie spánku u mladých, štíhlych a zdravých jednotlivcov zmenilo profil imunitných buniek, ktoré pomáhajú regulovať imunitný systém. Tento profil sa potom začal podobať na profil jednotlivcov s obezitou – stavom, ktorý spôsobuje chronický zápal.

Naznačuje to, že imunitný systém je veľmi citlivý na spánok a môže sa rýchlo prispôsobiť zmenám v spánkovom režime. Ak tieto zmeny pretrvávajú, môžu prispieť k dlhodobým zápalovým stavom a zvýšiť riziko ochorení, varujú výskumníci.
Ako ďalej dodali, existuje výrazný dôkaz o prepojení porúch spánku s množstvom chronických ochorení, ako je cukrovka 2. typu a kardiovaskulárne choroby. Je tiež známe, že zlý zdravotný stav môže byť spôsobený chronickým zápalom, no priamy vplyv spánku na cirkulujúce imunitné bunky, ako sú monocyty, nie je dostatočne preskúmaný.
Pokroky v technológii, predĺžený čas strávený pred obrazovkami a meniace sa spoločenské normy čoraz viac narušujú pravidelný spánkový režim. Tento narušený spánok má hlboké dôsledky pre imunitné zdravie a celkovú pohoduFatema Al-Rashed
Monocyty sú kľúčovou zložkou vrodenej imunity – prvej línie obrany tela, ktorá rýchlo detekuje patogény a spúšťa imunitnú odpoveď. Existujú tri podskupiny monocytov – klasické, intermediárne a neklasické monocyty. Neklasické monocyty „hliadkujú“ v tele, vnímajú a reagujú na zápalové signály a pomáhajú udržiavať a regulovať imunitnú odpoveď.


„Naše zistenia zdôrazňujú rastúci problém verejného zdravia. Pokroky v technológii, predĺžený čas strávený pred obrazovkami a meniace sa spoločenské normy čoraz viac narušujú pravidelný spánkový režim. Tento narušený spánok má hlboké dôsledky pre imunitné zdravie a celkovú pohodu,“ uviedla Fatema Al-Rashed, ktorá štúdiu viedla.
Výskumníci teraz chcú podrobnejšie preskúmať mechanizmy, ktoré spájajú nedostatok spánku so zmenami v imunitnom systéme. Rovnako sa chcú zamerať na to, či intervencie, ako štruktúrované spánkové terapie alebo usmernenia týkajúce sa používania technológie, môžu tieto imunitné zmeny zvrátiť.
„Dlhodobo si prajeme, aby tento výskum podporil politiky a stratégie, ktoré uznávajú kľúčovú úlohu spánku v oblasti verejného zdravia. Predstavujeme si reformy na pracoviskách a vzdelávacie kampane podporujúce lepšie spánkové návyky, najmä pre populácie ohrozené narušením spánku kvôli technologickým a pracovným požiadavkám. Nakoniec by to mohlo pomôcť zmierniť záťaž zápalových ochorení, ako sú obezita, cukrovka a kardiovaskulárne choroby,“ povedala Al-Rashed.