Nielen dĺžka a načasovanie. Pri spánku by sme si mali odsledovať aj ďalšie faktory. Čo nám hrozí, ak spíme málo či nekvalitne?

Zdravý spánok zahŕňa viacero zložiek, ako je počet hodín spánku za noc, čas potrebný na zaspatie, denná funkčnosť a subjektívna spokojnosť so spánkom.

20.04.2025 10:00
hodiny, budík, spánok Foto:
Čo všetko by sme si mali všímať na našom spánku?
debata (2)

Podľa novej vedeckej správy Americkej asociácie pre srdce, publikovanej v Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, môže zohľadnenie týchto rôznych aspektov prispieť k zníženiu rizika kardiometabolických ochorení.

Vďaka týmto bylinkám a potravinám zaspíte ako Šípková Ruženka
Video
Zdroj: MALL.TV

Táto správa opisuje rôzne zložky zdravého spánku: dĺžku, kontinuitu, načasovanie, spokojnosť, pravidelnosť a dennú výkonnosť. Venuje sa aj vzťahu medzi spánkom a faktormi ako je telesný tuk, hladina cukru v krvi, cholesterol a krvný tlak – a tomu, ako zdravý spánok ovplyvňuje fyzické a psychické zdravie.

bolesť hlavy, nespavosť Čítajte viac Pozeráte pred spánkom do mobilu alebo počítača? Nerobte to. Vedci varujú, že si zvyšujete riziko tejto poruchy o 59 percent

„Väčšina dospelých potrebuje 7 až 9 hodín spánku každú noc a nedostatočný spánok zvyšuje riziko srdcových ochorení, úbytku kognitívnych schopností, depresie, obezity, ako aj vysokého krvného tlaku, cukru a cholesterolu,“ uviedla Marie-Pierre St-Onge, predsedníčka autorskej skupiny vedeckého vyhlásenia, docentka výživovej medicíny a riaditeľka centra pre výskum spánku a cirkadiánneho rytmu na Columbia University Irving Medical Center v New Yorku. „Dnes však už vieme, že zdravie spánku nie je len o počte hodín, ktoré prespíte,“ dodala.

Ktoré faktory sú dôležité?

  • Dĺžka spánku: menej než 7 hodín denne zvyšuje riziko fibrilácie predsiení, metabolického syndrómu a krvného tlaku, ktorý sa počas spánku neznižuje. Viac než 9 hodín môže tiež zvýšiť riziko ochorení srdca a ciev.
  • Kontinuita spánku: prerušovaný spánok (napr. časté budenie, nespavosť, skoré prebúdzanie, spánkové apnoe) súvisí so zvýšeným rizikom infarktu, vysokého krvného tlaku a inzulínovej rezistencie.
  • Načasovanie spánku: spanie po polnoci sa spája s vyšším rizikom obezity, inzulínovej rezistencie a vysokého krvného tlaku.
  • Spokojnosť so spánkom: nízka spokojnosť je spojená s vysokým tlakom, stuhnutím ciev a vyšším rizikom koronárneho ochorenia.
  • Pravidelnosť spánku: zmeny v čase spánku medzi týždňom a víkendom (tzv. „sociálny jetlag“) zvyšujú riziko nadváhy, obezity, zápalu, vysokého tlaku a kardiovaskulárnych chorôb. Štúdie ukázali, že pravidelné spánkové režimy znižujú riziko úmrtia na srdcové ochorenia až o 57 %.
  • Denná výkonnosť: nadmerná ospalosť počas dňa súvisí s vyšším rizikom srdcových ochorení, depresie a úmrtia. Obezita, cukrovka 2. typu, fajčenie a spánkové apnoe zvyšujú riziko ospalosti; chudnutie ju znižuje.
  • Architektúra spánku: narušenie hlbokého NREM spánku (pomalovlnného) vedie k väčšej inzulínovej rezistencii.

Rozdiely v zdraví spánku

Správa upozorňuje na to, že znevýhodnené sociálne skupiny častejšie trpia zlým spánkom. Prehľad viac než 300 štúdií ukázal, že nižší socioekonomický status sa spája s horším spánkom. Faktory ako hluk, osvetlenie, znečistenie ovzdušia a bezpečnosť bývania tiež ovplyvňujú kvalitu spánku.

spanok Čítajte viac Je spánok na ľavom boku skutočným tajomstvom dlhovekosti? Výsledky vás ohromia

Ľudia z menšinových etnických a rasových skupín spia menej, majú nižšiu spokojnosť so spánkom, častejšie nepravidelné spánkové vzorce a vyššiu dennú ospalosť – s najhoršími výsledkami u černošských dospelých.

V porovnaní s nebielymi Hispáncami majú osoby z historicky nedostatočne zastúpených rasových a etnických skupín kratší spánok a častejšie zažívajú horšiu kontinuitu spánku, nižšiu spokojnosť so spánkom, neskoršie zaspávanie, nepravidelnejší spánkový režim, vyššiu dennú ospalosť a vyšší výskyt porúch spánku. Tieto rozdiely sa prejavujú počas celého života a pretrvávajú v čase, pričom najhoršie spánkové zdravie zo všetkých skupín majú dospelí ľudia tmavej pleti.
„Je dôležité si uvedomiť, že každý človek má iné skúsenosti so spánkom a tieto rozdiely môžu prispievať aj k iným zdravotným nerovnostiam,“ uviedla St-Onge. „Zahrnutie rôznych aspektov spánku do rozhovorov s pacientmi poskytuje kľúčové informácie, ktoré môžu zdravotníkom pomôcť zlepšiť starostlivosť,“ doplnila výskumníčka. spánok, bdenie, nespavosť, spánková hygiena Čítajte viac Dobrý spánok je dôležitejší, ako sme si mysleli. Už jediná prebdená noc zásadne zmení naše telo a zvýši riziko chorôb

Pýtanie sa otázok ako napríklad: „Ako dlho vám zvyčajne trvá, kým večer zaspíte?“; „Koľkokrát sa počas noci zobudíte?“; „Ako často sa počas dňa cítite vyčerpaní?“ môže pacientom otvoriť priestor na zdieľanie obáv o svoj spánok a jeho kvalitu. Zaznamenanie týchto údajov do zdravotnej dokumentácie pomôže ošetrujúcemu tímu získať prehľad o pacientovom spánkovom zdraví a môže viesť k dôkladnejšiemu vyšetreniu alebo skríningu. Tieto informácie sú zároveň užitočné pri zvažovaní, ako pacientove zdravotné problémy alebo lieky ovplyvňujú jeho spánok a či je potrebné ich upraviť.

„Niektoré zmeny spánku počas života sú prirodzené, no ľudia by nemali akceptovať zlý alebo zhoršujúci sa spánok ako ‚súčasť života‘ alebo nevyhnutný dôsledok starnutia. Ak si všimnú nové ťažkosti so zaspávaním, prebúdzaním alebo nadmernú ospalosť cez deň, mali by to prebrať so svojím lekárom,“ dodala St-Onge.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kvalitný spánok