Výskumy opakovane preukázali, že krátke dávky cvičenia môžu priniesť výrazné zdravotné benefity. Štúdia zverejnená v European Heart Journal zistila, že už 15 minút intenzívnej aktivity týždenne, rozdelenej na niekoľko krátkych úsekov – dokonca len dve minúty denne – môže výrazne znižiť riziko srdcových ochorení, rakoviny a predčasného úmrtia.
V článku pre portál The Conversation o tom napísal Andrew Scott, odborný asistent v odbore klinická fyziológia cvičenia na Univerzite v Portsmouthe.

Takže stačí 10 či 15 minút denne? „Podľa výskumov je odpoveď jednoznačné áno. Krátke cvičenia môžu byť veľmi účinné – poskytujú množstvo zdravotných výhod s minimálnou časovou investíciou,“ konštatuje Scott.
Ako opísal, účastníci výskumu, ktorí počas týždňa nahromadili tieto krátke dávky pohybu, mali o 18 % nižšie riziko úmrtia, o 40 % nižšie riziko vzniku srdcových ochorení a o 16 % nižšie riziko rakoviny.
Medzi aktivity s vysokou intenzitou – teda také, pri ktorých sa zadýchate a zrýchli sa vám srdcový tep – patria napríklad rýchla chôdza, beh, bicyklovanie, veslovanie, plávanie či tanec. Scott vysvetlil, že aj ďalšie výskumy zistili, že rozloženie jednominútových dávok intenzívnej aktivity počas dňa je rovnako účinné ako 30-minútové súvislé cvičenie strednej intenzity alebo 20-minútové intenzívne cvičenie.

„To znamená, že viaceré krátke „pohybové snacky“ môžu priniesť podobné výhody ako dlhšie tréningy – vrátane zlepšenia krvného tlaku, zdravia srdca a pľúc, hladín tukov v krvi, inzulínu a krvného cukru. Tieto poznatky naznačujú, že krátke tréningy môžu byť praktickým a efektívnym spôsobom udržiavania celkového zdravia,“ podčiarkol športový vedec.
Aké krátke cvičenia možno zaradiť do svojho bežného dňa?
- Použiť schody namiesto výťahu
- Vystúpiť o zastávku skôr a prejsť zvyšok pešo
- Každú hodinu v práci vstať a urobiť 10 drepov
Aj keď krátke tréningy ponúkajú veľa výhod, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, upozorňuje Scott.
- Tieto krátke dávky pohybu musia byť aspoň strednej až vysokej intenzity, aby boli skutočne účinné. To znamená, že aj po krátkom cvičení by ste mali cítiť zvýšený tep, zrýchlený dych a potenie.
- Začiatočníkom môžu pomôcť aj cvičenia s nižšou intenzitou, no s rastúcou kondíciou bude potrebné zvyšovať náročnosť.
- Krátke cvičenia by mali byť doplnkom k celkovému odporúčanému objemu fyzickej aktivity.
- Dospelí by mali mať minimálne 150 minút cvičenia strednej intenzity alebo 75 minút intenzívneho cvičenia týždenne, silové cvičenia aspoň 2 dni v týždni
- Krátke cvičenia môžu prispieť k týmto cieľom, ale je dôležité mať vyvážený pohybový režim.

Športový vedec ďalej upozorňuje, že pri akomkoľvek pohybovom programe sa môže po čase objaviť plató efekt – telo si zvykne a zlepšovanie sa spomalí. Riešením je pravidelne obmieňať tréning – meniť dĺžku, intenzitu aj typy cvičení, aby telo dostávalo nové podnety.
A kedy sú dlhšie tréningy výhodnejšie? Niektoré formy tréningu si vyžadujú dlhšie trvanie: Vytrvalostné tréningy (napr. dlhý beh, bicyklovanie, plávanie) zlepšujú výkon a zdravie srdca, ale aj krátke intenzívne tréningy môžu tieto účinky efektívne dopĺňať. Silové cvičenia profitujú z dlhších tréningov, ktoré umožňujú precvičiť rôzne svalové skupiny a zamerať sa na rôzne pohyby – to vedie k väčšiemu rastu a sile svalov. Flexibilita a rovnováha (napr. joga, pilates) sú tiež dôležité – krátke, ale pravidelné sedenia môžu výrazne zlepšiť pohyblivosť a stabilitu.