Zranenia, kliešte či spálená koža. Športovanie pod holým nebom má pre naše telo i dušu bezpochyby množstvo benefitov. No nevyhýbajú sa mu ani nebezpečenstvá. Toto sú najčastejšie z nich.
Zlomeniny či odreniny
Šport so sebou nesie riziko zranení. Časté sú odreniny, vyvrtnutia, ale aj zlomeniny končatín. Záchranári sa tiež stretávajú s poraneniami hlavy či chrbtice po pádoch. Po akejkoľvek dlhšej prestávke je nevyhnutné začínať so športom postupne a opatrne. „Rovnako je potrebné brať ohľad na svoje ochorenia, aby precenenie síl neviedlo k následným problémom,“ hovorí hlavný záchranár Záchrannej zdravotnej služby ZaMED Roland Laca.

Aj neadekvátna obuv či podcenenie rozcvičky sa môžu podpísať pod úrazy. Pri podozrení na zlomeninu je kľúčové vyhľadať odbornú pomoc. „Určite sa končatinu nesnažte napraviť sami,“ konštatuje. Pomerne častým problémom je aj vyvrtnutie členku. Prvou pomocou je okamžite ukončiť aktivitu a poranenú nohu nezaťažovať. „Postihnuté miesto môžeme chladiť studeným obkladom, jemne stiahnuť elastickým obväzom a umiestniť do vyvýšenej polohy,“ približuje Laca a dodáva, že ak výrazný opuch neustupuje, je nutné navštíviť lekára.
Úrazy hlavy či chrbtice
Zvlášť nebezpečné sú úrazy hlavy. Ich následky sa totiž nemusia prejaviť bezprostredne po páde. Pri dezorientácii, bezvedomí, zvracaní či krvácaní z tržných rán je potrebné okamžite privolať záchrannú službu. To isté platí aj pri poraneniach chrbtice. „V teréne bez adekvátnych pomôcok ju nie je možné fixovať. S osobou do príchodu záchranárov nehýbeme,” dodáva Laca.

Pozor na kliešte!
Malé potvory na nás číhajú aj pri športe. Nezabudnite preto na repelent a radšej sa vyhýbajte behu po nepokosenej lúke. Kliešte sú na jar aktívne, majú vytvorené ideálne podmienky a radi sa „zakusnú“ aj do športovca. Po pohybe vonku si preto nezabudnite skontrolovať telo a ak trávite v prírode veľa času, zvážte očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Okrem tej kliešte prenášajú aj lymskú boreliózu, na tú, žiaľ, vakcína zatiaľ neexistuje.
Opaľovací krém nepatrí len k letu
Rizikom jarného športu môže byť aj spálená koža a s tým súvisiace ďalšie ťažkosti – od citlivej a boľavej pokožky, cez predčasné starnutie pleti až po zvýšené riziko rakoviny kože. Hoci opaľovacie krémy sa nám spájajú najmä s letnými dovolenkami, používať by sme ich mali oveľa častejšie. Už jarné slnko dokáže narobiť na našej koži paseku. Používanie opaľovacieho krému je dôležité na ochranu pokožky pred škodlivým UV žiarením. Vyberajte si krémy so širokospektrálnou ochranou (UVA aj UVB), s ochranným faktorom minimálne SPF 30, pri dlhšom pobyte vonku pokojne aj SPF 50.

Benefity prevyšujú riziká
Aj napriek hroziacim rizikám by sme sa nemali jarnému športu vyhýbať. Okrem lepšej kondície prináša pohyb aj benefity na našom duševnom zdraví – znižuje stres a úzkosti, zlepšuje náladu a mentálnu pohodu, ale tiež koncentráciu a pamäť. Odvďačí sa vám aj imunita a kardiovaskulárne zdravie. Po dobrom športovom výkone sa vám zlepší aj kvalita spánku. Slnko vám tiež zaručí pravidelnú dávku vitamínu D.
Záchranár Laca navyše radí, že najlepšou ochranou pred úrazmi je prevencia. Pred športovaním je dobré sa dôkladne rozcvičiť. Pomôcť môžu aj bezpečnostné a ochranné pomôcky – prilba, chrániče či reflexné prvky. „Netreba podceňovať ani vhodné oblečenie, obuv a pitný režim,“ uzatvára Laca.