Letné prázdniny sa blížia. Tiež ich plánujete prežiť s deťmi na výletoch v prírode? Odborníci poukázali na riziká, ktoré tam na vás môžu číhať. Ako sa im vyhnúť? Tieto tipy majte na pamäti, keď si budete baliť ruksak.
Teplé počasie a voľné dni priam pozývajú do prírody. S užitočnými tipmi, ktoré priniesol Úrad verejného zdravotníctva, sa z nej aj bezpečne vrátite domov.

Základom je príprava. Výbavu by sme mali prispôsobiť konkrétnemu miestu, na ktoré sa chystáme, nezabúdať by sme mali ani na tých, ktorí idú s nami – napríklad deti – a výlet im prispôsobiť. Čo by sme mali urobiť pred odchodom z domu? Podľa ÚVZ SR skontrolovať predpoveď počasia.
„Ideálne je vyraziť na túru v skupine, nie osamote. Oblečte sa primerane podmienkam a zbaľte sa tak, aby vás neprekvapil akýkoľvek vrtoch počasia. Dôležitá je kvalitná nepremokavá a nešmykľavá turistická obuv a vetruodolná a nepremokavá vrchná vrstva. Nezabúdajte na ochranu pred kliešťami. Majte na pamäti, že kliešte sú rozšírené aj v oblastiach, kde sa dosiaľ vyskytovali zriedka, preto sú vhodné dlhé nohavice, ktoré si môžete zastrčiť do ponožiek,“ odporúča úrad verejného zdravotníctva a pripomína aj repelent a dôkladnú kontrolu tela po návrate z prírody.

Čo by nemalo chýbať v batohu
Ochrana pred slnkom – pokrývka hlavy, krém s vysokým ochraným faktorom (50+), balzam na pery s UV filtrom, slnečné okuliare. „Prípravky na ochranu pred slnkom nanášajte 20 – 30 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu, aby sa znížilo riziko spálenia pokožky na minimum. Aplikáciu opakujte každé 2 hodiny, prípadne častejšie, a to v závislosti od miery potenia či po kontakte s vodou,“ radí ÚVZ SR.
Voda – čistá, prípadne minerálna voda. Ak je chladno, pribaľte si aj teplý nápoj, napríklad čaj. Alkohol nechajte radšej doma. „Nespoliehajte sa na horské pramene alebo studničky pri turistických chodníkoch. Pamätajte, že aj voda, ktorá je priezračná, bez zákalu, zápachu a má „dobrú chuť“, nemusí byť zdravotne bezpečná. Vodou z neznámeho zdroja sa môžu šíriť predovšetkým pôvodcovia črevných nákaz. Ochorenia sa môžu prejaviť príznakmi ako nevoľnosť, bolesti brucha a hlavy, hnačky, kŕče a zvracanie, teploty až triašky,“ varuje ÚVZ SR.
Jedlo – jeho množstvo prispôsobte dĺžke túry. Množstvo jedla prispôsobte dĺžke túry. „Ideálne je zbaliť si trvanlivé potraviny, ktoré si nevyžadujú chladiarenské skladovanie, ako napríklad paštéty/konzervy, chlieb, pečivo, tiež čerstvé ovocie a zeleninu. Jedlo na turistiku by malo obsahovať vzhľadom na vynakladanú fyzickú námahu bielkoviny a komplexné sacharidy – napríklad celozrnný chlieb, tuniak vo vlastnej šťave, sušené mäso,“ vymenúva ÚVZ SR.
Varuje tiež pred konzumáciou lesného ovocia bez toho, aby sme ho najskôr umyli. „Neumyté lesné plody môžu mať na svojom povrchu napríklad vajíčka pásomnice líščej, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné ochorenie – echinokokózu. Inkubačný čas, teda čas od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov môže trvať aj niekoľko rokov. Klinicky sa ochorenie prejavuje najmä tvorbou cýst, najčastejšie v pečeni. Cysty sa zriedkavo môžu vyvinúť aj v inom orgáne, vrátane pľúc, obličiek, sleziny, nervového tkaniva. V skorých štádiách infekcie sú často jedinými prejavmi bolesti brucha a obštrukcia žlčových ciest,“ vysvetľuje úrad verejného zdravotníctva.

Lekárnička – obsahovať by mala lieky, ktoré bežne užívate, krém s vysokým SPF, repelent proti kliešťom a komárom.
Mobilný telefón – bez mobilu asi nevyrazí na túru nikto. Nezabudnite si ho však riadne pripraviť – nabiť baterku, pribaliť externú nabíjačku (power banku) a nainštalujte si aplikáciu záchranných služieb. „Majte na pamäti, že nie všade je dostatočný signál, aby fungovali. Uložte si preto ich čísla, aby ste ich mohli v prípade potreby kontaktovať aj telefonicky,“ pripomína ÚVZ SR.