Krátkodobý stimuluje, dlhodobý ničí. Ako vyšetriť jeho úroveň?

jk, Pravda | 18.05.2022 06:00
horoba, depresia, liek, tabletky, stres, únava Foto:
Krátkodobý a náhly stres stimuluje imunitný systém, dlhodobý, naopak, imunitu a odolnosť voči patogénom oslabuje.
Stres je duševná alebo fyzická reakcia organizmu na náročné situácie, ku ktorým patria aj skúšky v škole. Do krvného obehu sa pri ňom vylučujú hormóny adrenalín a kortizol, svaly sa napnú, dýchanie i tep sa zrýchlia. Krátkodobý a náhly stres stimuluje imunitný systém, dlhodobý, naopak, imunitu a odolnosť voči patogénom oslabuje. Majte stres pod kontrolou.

Častou, dobre mienenou radou býva – nestresovať sa. „Áno, je to rozumné a zmysluplné, ale rozumiem aj tomu, ak niekoho práve takáto rada vystresuje ešte viac. Ak sa nevenujete tomu, čo cítite a prežívate, neviete ani dobre narábať so stresom a vzniká z toho ďalší stres. Viete, že by ste sa mali upokojiť, no často neviete ako,“ hovorí socioterapeutka Lucia Skladanová. Tak vzniká bludný kruh, keď stres plodí ďalší stres zo stresu, čo môže viesť k rôznym ochoreniam a ťažkostiam.

Video
Vo videu, ktoré sme pre reláciu "Ide o zdravie" nakrútili v Inštitúte stresu, sa dozviete, ako sa vyšetruje úroveň stresu.

„Krátkodobý a náhly stres, aký prežívajú napríklad študenti pri skúškach, imunitný systém stimuluje, dlhodobý vplyv stresových hormónov, naopak, imunitu a odolnosť voči patogénom znižuje. Preto sú chronicky vystresovaní ľudia náchylnejší na vírusové, infekčné, ale aj iné ochorenia,“ hovorí Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnolo­gického laboratória Natures.

ašvaganda, ashwagandha, nápis, ajurvéda, stres Čítajte viac Namiesto protiúzkostných liekov najskôr vyskúšajte ašvagandu

Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k názoru, že aj zdravotné problémy, ktorých príčina sa nedá medicínsky určiť, sú výsledkom stresu. Možno i vás už potrápili bolesti brucha či chrbta a vyšetrenia nič nezistili. „Nielen holistická medicína, ale tiež mnoho psychoterapeutov je presvedčených, že choroby majú psychosomatický pôvod a stres zohráva pri ich rozvoji významnú úlohu,“ dodáva L. Skladanová. Pre organizmus je stresom každé konanie, ktoré ide proti nemu, napríklad aj zlé známky či neúspešné skúšky v škole.

. {* koniec-sablona *}

Pomôžte si zdravo

Život bez stresu nie je možný. „V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že ste v strese a pripustiť si, že žijete alebo konáte tak, ako v skutočnosti nechcete. Pomôcť môže terapia, meditácia, rozhovor s blízkym človekom, situačne pomáhajú stres zvládať dychové cvičenia, sústredenie sa na „tu a teraz“, dobrá psychohygiena, športová aktivita, dodržiavanie spánkového režimu, aj vyvážená strava,“ odporúča L. Skladanová.

Pri zvládaní stresu a jeho následkov pomôžu aj vitamíny a doplnky výživy. Ak práve intenzívne nesvieti slnko, je namieste dodať telu primerané množstvo vitamínu D v syntetickej forme. „Dostať organizmus do rovnováhy pomáhajú aj betaglukány, zložité cukry z hlivy ustricovej. Je dokázané, že posilňujú niektoré bunky imunitného systému, podporujú rýchlejšie zotavenie sa z choroby a zohrávajú úlohu aj pri psychosomatických ochoreniach kože, astme a ďalších diagnózach,“ odporúča A. Doboly. Betaglukány skúmajú vedci už desiatky rokov a lekári ich čoraz častejšie odporúčajú ako podporný prostriedok pri záťaži. „Najväčší efekt má mikronizovaný betaglukán vysokej čistoty, ktorý sa dobre vstrebáva do organizmu,“ spresňuje odborník.

4× proti stresu

  1. Upokojte sa a dýchajte. Sústredene, pomaly, do brucha. Vnímajte, ako vzduch preniká do tela a ako prúdi von. Uvoľnenie pocítite už po piatich minútach.
  2. Počúvajte relaxačnú hudbu. Ľahký jazz, zvuky prírody, napríklad dážď, ale aj indiánske, keltské a indické nástroje so strunovými nástrojmi, flautou a bicími.
  3. Smejte sa. Aj keď nemáte práve chuť na smiech, skúste si prečítať vtipy, pozrieť komédiu či zábavný program. Jednou z najlepších terapií je sledovať výčiny vášho domáceho miláčika.
  4. Meditujte. Zavrite oči, seďte v tichu a vnímajte pokoj.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ