Aký šport je vhodný pre vaše dieťa?

Začiatok školského roka, to nie sú len nákupy zošitov a ceruziek, ale aj dilema, do akého krúžku prihlásiť svoje dieťa. Ak sa rozhodnete pre šport, viete, ktorý je preň najlepší? Aké sú jeho riziká a prínosy?

04.09.2009 06:18
šport - beh - jogging - nohy
Sú športy, na ktoré stačí kúpiť tenisky
debata

Každá športová aktivita má svoje výhody aj nevýhody. Ak chcete, aby malo dieťa zo športu radosť, majte na mysli dve základné pravidlá: nevyberajte mu ho podľa seba, ale nechajte, nech si vyberie samo. Prípadne sa dohodnite na kompromise. A rada druhá – do ničoho ho nenúťte, len zdravo usmerňujte. Inak na šport zanevrie.

Keď chce hokej a vy hádzanú

Sú športy, na ktoré stačí kúpiť tenisky a zaplatiť tridsať eurový ročný poplatok. Sú však aj také, kde výstroj a ročné členské stojí tisíce. Eur. Napríklad hokej patrí k tým finančne náročnejším. Ak ho chce vaše dieťa silou mocou hrať, lenže váš rodinný rozpočet to nedovoľuje, neriešte to direktívne. Vysvetlite mu situáciu a skúste spolu vybrať iný druh športu, ktorý by sa mu páčil a ktorý vaša peňaženka utiahne. Ak ste vy snívali o kariére v reprezentačnom tíme hádzanárov a sen sa vám nesplnil, nechcite od svojho dieťaťa, aby to dokázalo za vás. Ak ho budete tlačiť do niečoho, k čomu nemá vzťah, úspech sa sotva dostaví.

Potrebuje vašu podporu

Každé začiatky sú ťažké a počiatočné neúspechy vedia detskú dušu poriadne zneistiť. Ak je vaše dieťa nešťastné z toho, že sa mu nedarí, podporte ho. Nenechajte ho vzdať sa hneď na začiatku. Po prekonaní krízy začiatočníkov je veľká šanca, že sa dieťa do tréningov zahryzne a samo uvidí, že napreduje.

Telesné predpoklady

Na niektoré športy treba mať špeciálne telesné predpoklady. Pokiaľ majú dvojmetroví rodičia dcéru túžiacu po kariére gymnastky, zrejme sa na vrcholové podujatie nikdy neprebojuje. Výška je totiž pri športovej gymnastike výrazný hendikep. A naopak, ak je desaťročný chlapec o dve hlavy nižší ako jeho spolužiaci, v basketbale asi veľkú dieru do sveta neurobí. Pokiaľ je však pre túto hru zapálený, rodičia by mu v nej nemali brániť. Dôležité je, aby dieťa chodilo na tréningy s radosťou – napokon, nie každý túži po kariére vrcholového športovca.

Plusy a mínusy niektorých aktivít podľa športovej lekárky Margity Suchej:

Športová gymnastika – je snom mnohých malých dievčat, náročné tréningy však vydrží len máloktoré z nich. S tréningami sa začína v období 5 – 6 rokov, kedy je obratnosť u detí prirodzene najvyššia. Je pri nej vysoké riziko úrazov, najmä zlomenín. Vyžaduje si špecifické telesné predpoklady.

Tenis – začína sa tiež vo veku okolo 6 až 8 rokov. Ide o náročný individuálny šport, ktorý si vyžaduje dostatok financií a zaangažovanosti rodičov. Nevyhnutná je veľká psychická odolnosť pri súťažiach s neistou výhliadkou na úspech v dospelom veku.

Futbal – najpopulárnejší masový šport popri hokeji v našich podmienkach, v každej dedine sa konajú futbalové zápasy. Vzhľadom na nenáročné začiatočné investície sa môžu presadiť aj sociálne slabšie talenty.

Plávanie – začína sa v útlom veku, podobne ako pri gymnastike. Je to najzdravší šport so všestranným zaťažením organizmu. Je odporúčaný aj ako doplnkový šport pri športoch s jednostrannou záťažou. Vyžaduje veľkú disciplínu, aby sa dostavili úspechy.

Basketbal – veľmi rýchly halový kolektívny šport, pri ktorom je potrebná okrem obratnosti, rýchlosti a vytrvalosti aj inteligencia, tímový duch a telesná výška.

Atletika – kráľovná športov – je jedným z najzákladnejších športov so širokou škálou disciplín. Behy, skoky, vrhy, chôdza, viacboj… Všetci vrcholoví športovci v rámci kondičnej prípravy používajú atletickú abecedu. Riziko úrazu je nízke.

Hokej – v našej krajine jeden z najúspešnejších kolektívnych športov. Je závislý na podmienkach – štadión, drahý výstroj, tvrdé tréningy. Keďže ide o veľmi rýchly kontaktný šport, veľmi často pri ňom dochádza k úrazom.

Cyklistika – každé dieťa by sa malo naučiť bicyklovať v útlom veku. Ako súťažný šport vyžaduje drahú výstroj, je pri ňom vysoké riziko úrazov.

Karate – populárny masový šport, ktorý vedie k disciplíne a sebaovládaniu. Od začiatku ide o určitý životný štýl, filozofiu východných ázijských kultúr. Rozvíja obratnosť, rýchlosť, reflexy, vytrvalosť aj silu.

Zjazdové lyžovanie – jeden zo zimných športov, ktorý sa môže začať učiť v každom veku a môže sa robiť až do staroby. Tiež však patrí k finančne náročným.

debata chyba