Známy gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán o žalúdočných a dvanástnikových vredoch.
Odstrániť koronavírus z rúk je pomerne jednoduché.
Tisíce ľudí na Slovensku majú vážne problémy s novou chorobou - dlhým covidom. Prevažne ide o pôvodne zdravých ľudí v mladom a strednom veku.
Podľa tradičnej čínskej medicíny je jar "žlčníkovou sezónou“. V tomto období sa neprebúdza len príroda, ale aj problémy so žlčníkom. Možno to súvisí s pôstom.
Žlčník si môžeme predstaviť ako malý detský balónik. Jeho funkcia v našom tele spočíva v hromadení žlče, ktorá je pomáha lepšie tráviť mastné jedlá.
Vekom podmienená degenerácia makuly, čiže žltej škvrny v oku zodpovednej za jasné, ostré videnie, sa v posledných desaťročiach stáva doslova celosvetovou pandémiou.
Spomína si na pacientov s tuberkulózou aj na astmatikov, ktorí sa dusili a nedalo sa im pomôcť.
Aj počas diéty je možné mať pestrú stravu. Ako by mala vyzerať správna žlčníková diéta? Prinášame vzorový jedálny lístok na celý týždeň.
Obezita je nielen estetickým, ale najmä zdravotným problémom. Predstavuje najvýznamnejšiu ovplyvniteľnú príčinu závažných chronických chorôb a úmrtí.
Od 1. apríla si poistenci do 6 rokov začnú uplatňovať limit spoluúčasti už pri výdaji lieku, pomôcky alebo potraviny u poskytovateľa lekárenskej starostlivosti.
Obdobie pôstu je na konci a mnohí sa tešia na lahôdky ako vajíčka, šunka, údené mäso či majonézový šalát. Osvojte si pravidlá ich prípravy a skladovania.
Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) prináša platformu, na ktorej verejnosť nájde relevantné informácie o alergiách a imunite.
Vedci zistili, že správne vetranie v školských triedach môže výrazne znížiť šírenie koronavírusu.
Známy gastroenterológ doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., z Bratislavy napísal knihu Zdravé črevo a trávenie, mýty verzus fakty.
Asi 60 % Slovákov má nadváhu alebo obezitu. Nadbytočné kilogramy prinášajú závažné zdravotné komplikácie, ktoré ovplyvňujú nielen kvalitu, ale i dĺžku života.
Preventívnu prehliadku pravidelne absolvuje menej ako 39 % dospelých. V roku 2020 ani nie 34 %. Súvisí to najmä s pandémiou koronavírusu.
Nejakou formou alergie trpí vyše 30 % populácie. V oblasti kvality života predstavujú rôzne formy alergie nielen spoločenskú, ale aj ekonomickú záťaž.
S prof. MUDr. Jánom Kollerom, PhD., prednostom Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB v Nemocnici Ružinov v Bratislave, sme sa zhovárali aj o šplhaní na vagóny a elektrické stĺpy.
Vznik možnej liekovej závislosti vyvoláva u pacientov obavy a ovplyvňuje do veľkej miery ich prístup k liečbe.
Najlepším spôsobom je kombinácia zdravej stravy a pohybu. Čo by mala obsahovať vaša strava a ako si môžete zacvičiť aj doma, bez návštevy fitka?
Metaštúdia, ktorú v roku 2019 uskutočnila londýnska univerzita King’s College London, potvrdila, že žuvanie žuvačiek bez cukru môže potláčať tvorbu zubného kazu.
Preventívne prehliadky je vhodné absolvovať, aj keď ste v poriadku. Ak však už problémy máte, neváhajte. Ako bude prehliadka prebiehať a na čo sa treba opýtať?
Už niekoľko posledných desaťročí tu máme pandémiu obezity. 60 % dospelých Slovákov má nadváhu, 25 % zápasí s obezitou. Sú rizikovou skupinou aj pre COVID-19.
Ako sa delia alergie? Čo je to alergén? Aký je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou? Aké alergény existujú?
Kde robia ľudia najčastejšie chybu, keď chcú ochladiť a ošetriť popáleninu?