Alkoholikov možno liečiť. Aj bez neznesiteľných abstinenčných príznakov

Alkohol spôsobuje závislosť, dopravné nehody a v prípade nadmerného pitia poškodzuje dôležité orgány v tele.

15.03.2011 06:00
Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu... Foto:
Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí.
debata

„Mnoho onkologických ochorení je spojených so zvýšenou konzumáciou alkoholu, u chronických pijanov dochádza k väčšiemu poškodeniu ciev, obličiek, k zvýšenému krvnému tlaku a ľahšie ku krvácaniu do mozgu,“ uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí, Ľubomír Okruhlica a doplnil, že veľa alkoholikov zomiera na zápaly slinivky brušnej a na vykrvácanie z pažerákových varixov.

Na Slovensku sa ročne z alkoholickej závislosti lieči približne 20-tisíc ľudí, no tých, ktorí by liečbu potrebovali, no nepodstúpia ju, je päťnásobne viac. Sú to jedinci, ktorí sa ešte nerozhodli, prípadne sa nikdy nerozhodnú. „Je vylúčené, aby bol človek zdravý, dožil sa vysokého veku a zároveň pokračoval vo svojej závislosti,“ skonštatoval Okruhlica.

„Svoj stav nemožno zakrývať výhovorkami a utešovať sa príkladom Churchilla, ktorý pil a fajčil a dožil sa 90 rokov. Jeho kvalita života nebola stopercentná a to, že tak dlho žil, nedáva záruku, že sa to podarí aj druhým.“ Alkoholik si je až neskoro ochotný priznať, že je alkoholik. (Niektorí na to neprídu nikdy). V počiatočných fázach to súvisí aj s príjemnými pocitmi, ktorých sa nechce vzdať. Rovnako podľa Okruhlicu klame každý, kto s pitím nechce skoncovať.

Alkoholik má zväčša viacero diagnóz a v dôsledku pitia sa znižuje aj jeho výkonnosť. Ak bol kedysi šikovný (v práci, v športe), dnes je len priemerný. Oveľa viac a jednoduchšie by mnohé veci stihol, ak by nepil. V porovnaní s ostatnými závislosťami je alkoholová zákerná v tom, že človek často stráca kontrolu, skrátka, narobí si hanbu. Ľ. Okruhlica: „Máme alkoholikov, ktorí sú do penzie slušní ľudia, no alkohol ich vedie napríklad k týraniu žien.“

Drastické boli metódy odvykania za socializmu (tzv. averzívna liečba). Dnes sa už u nás takmer vôbec nepoužíva. Je účinná, ale má riziká, niekedy až život ohrozujúce. Je založená na strachu a treste, čo Ľubomír Okruhlica považuje za neetické. Človek by nemal byť potrestaný za to, že zlyhá. „Pitie, ak vznikne závislosť, je z medicínskeho hľadiska už príznak choroby a nie hriech, ktorý urobil úmyselne. Ak je raz závislý, nevie to stopnúť.“

Averzívna liečba vyvoláva nevoľnosť. Dotyčný má pocit, že zomiera, pričom niekedy môže skutočne aj zomrieť. Alkohol sa vďaka nasadeným liekom prestáva v pečeni rozkladať, tým pádom vyvolá otravu a vedie k ťažkému zvracaniu, strate vedomia. Zaujímavosťou je, že napríklad Američania spomínanú liečbu používajú stále. Pritom iné metódy liečby sú rovnako účinné a nespôsobujú utrpenie. Podávajú sa lieky, ktoré znižujú chuť na alkohol, bez toho, aby vyvolávali strach z pitia. Na začiatku si pri nich možno aj vypiť, aj keď to neodporúčame, uviedol Okruhlica.

Je logické, že každý, kto zistí, že má problém s alkoholom, chcel by sám prestať piť. Minimálne sa o to pokúsi, uvažuje Okruhlica. Povie si: nebudem piť týždeň, mesiac alebo vôbec, lebo mi to robí problémy, hanbu, zle sa cítim a míňam veľa peňazí. Ak však zistí, že to nejde, mal by vyhľadať odborníka, aby sa nestalo, že po troch-štyroch dňoch abstinencie stratí kontrolu a opije sa znovu donemoty. Taký človek potrebuje systematickú, niekoľkotýždňovú prípadne mesačnú liečbu, ktorá zabezpečí, aby abstinoval stabilne.

Čoho sa v začiatkoch ľudia boja, sú silné abstinenčné príznaky, vedúce k úzkosti, strachu až fyzickým problémom. Ocitnú sa v začarovanom kruhu. Jediné, čo ich vráti do pôvodného psychického ale aj telesného stavu, je znova alkohol. Ak si vypijú, prestanú sa potiť, triasť. „Boja sa, že ak by sa išli liečiť, budú tieto hrozné stavy prekonávať neporovnateľne dlhšie a intenzívnejšie, lebo nedostanú napiť. A to nie je pravda. Dnes sa liečba s liekmi a za lekárskej asistencie dá prekonať bez toho, aby niečo cítili, lieky zabezpečia, aby sa nedostavila chuť na alkohol. A ak, aby nebola veľká,“ objasnil Okruhlica.

Najčastejší dôvod, prečo sa alkoholici neliečia, je spoločenské odsúdenie. Aby sa o tom nedozvedeli ich blízki, spolupracovníci… Občas táto predstava „hanby“ vedie k tragickým koncom, zomierajú mladí na cirhózy. Neprestať piť, resp. neliečiť sa však nie je podľa Ľubomíra Okruhlicu dobré rozhodnutie. Podľa jeho slov je na tom vyliečený alkoholik stále oveľa lepšie ako ten, ktorý vo svojej závislosti pokračuje, aj keď nikdy nebol u lekára a preto nemá diagnózu „na papieri“. V Centre pre liečbu drogových závislostí chránia občanov. Ani príbuzným bez ich súhlasu nedajú žiadne informácie, nedozvedia sa ani to, že tam boli. Ľubomír Okruhlica: „Liečime iba tých, ktorí sa chcú liečiť. Pri závislosti od alkoholu sa nejedná o slabosť vôle, ako sa ľudovo traduje, ale o váhanie a správne rozumové rozhodnutie vyhľadať pomoc a ísť sa liečiť.“

Zaujímavosť
Viac ako ženy pijú muži (cca 75 percent). Ak však ide o liečbu, tretinu tvoria ženy. Napriek tomu, že sa rodové rozdiely vyrovnávajú, muži stále dominujú ako živitelia rodiny. Preto sa v spoločnosti menej akceptuje, ak pije žena.

debata chyba