Behať ráno alebo večer? Oboje má plusy i mínusy

Ani jeden, ani druhý čas nie je ideálny. Najviac síl a energie má totiž telo v čase obeda. Málokto si však môže dovoliť práve vtedy obuť tenisky a odbehnúť svoje kilometre bez toho, aby riskoval vyhadzov z práce.

18.05.2010 11:00
beh v podpätkoch - Berlín Foto:
Ideálne je behať cez obed. Ale to by asi väčšina z nás musela absolvovať v lodičkách či obleku s kravatou.
debata

Väčšina zamestnaných ľudí si musí vybrať medzi raňajším alebo večerným behom. Aktivita organizmu začína stúpať okolo 6. hodiny ráno. Medzi 9. a 11. hodinou sa stáva strmejšou a vrcholí medzi 11. a 12. hodinou. Potom dochádza k prvému dennému poklesu výkonnosti s najnižším bodom okolo 15. hodiny. Druhý vzostup výkonnosti má vrchol medzi 16. a 17. hodinou a je predzvesťou hlbšieho poklesu približne okolo 19. hodiny. Tak kedy behať?

Výhody raňajšieho joggingu

  1. Preberie vás k životu: Vstať z postele, neznamená zobudiť sa. Mnoho ľudí je počas prvých raňajších hodín stále ospatých. Raňajší beh je ideálnym prostriedkom, ako toto prekonať. Aj keď sa vám zo začiatku môže bežať zle, nestačíte s dychom, postupne si na to zvyknete. Po niekoľkých minútach sa krv poriadne rozprúdi, naštartuje vás a mnohé denné aktivity zvládnete ľahšie.
  2. Nič vám v ňom nebráni: Nastavte si budík tak, aby ste stihli raňajší beh a potom aj ostatné záležitosti. Žiadne nepredvídané povinnosti vám v joggingu nezabránia. Jednoducho si ráno odbehnete svoje a denná norma je splnená. Ak si necháte beh až na večer, je veľa vecí, ktoré vám do toho môžu vôjsť. Napríklad množstvo roboty, pre ktorú sa domov dostanete neskoro. Alebo vás deti uprosia, aby ste sa radšej hrali s nimi.
  3. Dostane vás z postele: Ak ste typ, čo sa cez víkend alebo počas prázdnin vyvaľuje v posteli celé doobedie, raňajší beh vám pomôže z nej vyliezť. Ak ho zaradíte medzi svoje pravidelné aktivity, budete mať dôvod, prečo MUSÍTE vstať. Cez deň vďaka tomu stihnete oveľa viac vecí, ako keby ste prespali celé dopoludnie.

Výhody večerného behania

  1. Umožní vám vypnúť: Po dlhom, náročnom dni v práci je behanie skvelým spôsobom, ako zabudnúť na všetky pracovné problémy a povinnosti. Večerný jogging vám zrelaxuje myseľ, odbúra stres a prinesie potrebnú úľavu. Je to výborný spôsob ukončenia pracovného dňa. Vďaka nemu budete schopní vydržať dlhšie čulý a potom sladko zaspať.
  2. Večery budú produktívnejšie: Keď sa dostanete domov z práce, čo bežne zvyknete robiť? Zapnúť počítač? Zvaliť sa na gauč pred televízor? Ak tak urobíte, váš večerný čas je zabitý. Vybehnite radšej von. Poďakujú sa vám za to oči unavené od monitora, pľúca prevetrané čerstvým vzduchom i žalúdok, ktorý nezaplníte čipsami pred televízorom.
  3. Večer to ide ľahšie: Svaly fungujú najlepšie, keď sú teplé. Vo večerných hodinách sú oveľa teplejšie ako ráno. Preto je pri večernom joggingu výdrž bežca lepšia, ako ráno. Skôr vie podať špičkový výkon, prekonať svoj osobný rekord. Keďže sa nemusí tak nútiť do behu, ako v raňajších hodinách, má z behania väčšiu radosť a nesnaží sa ho čím skôr ukončiť.

Aj raňajší, aj večerný jogging majú svoje výhody. Raňajší beh vás pripraví čeliť denným aktivitám, večerné behanie zas pomôže uvoľniť sa po náročnom dni v práci. Každému vyhovuje niečo iné, preto vyskúšajte obe možnosti, aby ste vedeli, ktorý čas je pre vás ten najlepší. Najdôležitejšie je, aby ste sa dostali von a urobili niečo pre svoje zdravie. Či už ráno alebo večer.

debata chyba