Hyperaktivita detí je podľa vedcov genetického pôvodu

Hyperaktivita s poruchami sústredenia detí nevzniká iba sociálnym vplyvom, ale má podľa nového výskumu i genetický pôvod. Uviedol to britský vedecký tím v správe, ktorú vo štvrtok zverejnil britský odborný časopis The Lancet.

01.10.2010 07:00
dieťa - zúrivosť - problém - zlá nálada -... Foto:
Vedci tvrdia, že hyperaktivita detí je genetickou chorobou.
debata

Postihnuté dieťa pôsobí nepokojne, zle sa sústreďuje, je impulzívne, čo spolu vedie k problémom najmä v škole. Hyperaktivitou trpí podľa vedcov asi každé 50. dieťa. Prejavuje sa to viac u chlapcov ako dievčat. Problém sa dá spoznať už v prvom roku života.

Najčastejšie sa ako dôvody detskej hyperaktivity uvádza laxný prístup rodičov, príliš sladké stravovanie a biochemické poruchy v nervovej sústave. Už skôr sa uvažovalo o genetických príčinách, pretože hyperaktívne dieťa majú častejšie rodičia s rovnakým postihnutím. Prvý priamy dôkaz v tomto smere vraj však dáva až súčasný britský výskum.

Pätnásťčlenný tím porovnával DNA 366 hyperaktívnych detí s DNA 1047 detí, ktoré takto netrpia. Ukázalo sa, že hyperaktívne deti majú častejší výskyt rovnakej konkrétnej genetickej poruchy spojenej s kontrolným systémom génov. Vedci tiež konštatovali, že porucha sa vyskytuje v miestach, ktoré sa ako chromozóm 16 podieľajú na schizofrénii a autizme. Ten vykazuje niektoré spoločné znaky s hyperaktivitou, napríklad zníženú schopnosť sa učiť.

„Môžeme dnes tvrdiť, že hyperaktivita je genetickou chorobou a že mozgy detí vykazujúce tieto prejavy sa vyvíjajú inak ako u ostatných,“ vyhlásila vedúca tímu Anita Thaparová. Jej kolegyňa Kate Langleyová poznamenala, že hyperaktivitu spôsobuje pravdepodobne viac genetických zmien, nielen tie práve odhalené, a že v jej prepuknutí hrajú úlohu i doteraz nespresnené vonkajšie vplyvy.

debata chyba