Lupiny vo vlasoch spôsobujú kvasinky, boj s nimi je občas ťažký

Svrbia, a vyzerajú odpudivo - lupiny vo vlasoch. Výrobcovia kozmetiky sa predháňajú, kto presvedčí viac ľudí, že práve ich výrobok je najúčinnejší.

03.11.2009 09:44
lupiny - kožný problém - sako posypané lupinami Foto:
Lupiny sú problém, ktorý dokáže poriadne potrápiť.
debata

Pravda je však taká, že bez použitia liečivého prípravku lupiny z hlavy nezmiznú. A niekedy je problém zbaviť sa ich aj šampónom z lekárne. Lupiny totiž spôsobuje kvasinka Pityrosporum ovale.

Patrí k normálnej kožnej flóre u dospelých a nerobí problémy, pokiaľ jej nie je priveľa. Premnožiť sa vie vďaka vrodenej dispozícii, teplu, vlhku alebo vnútorným faktorom, ako je mastná pleť, zvýšené potenie, dedičnosť, či imunosupresívna liečba.

Premnožené kvasinky spôsobujú rýchlejšiu výmenu buniek pokožky hlavy. Odumreté zhluky buniek sú viditeľné voľným okom, najmä keď dopadnú na tmavé oblečenie. Pokožka hlavy pri premnožení kvasiniek častokrát svrbí. Následné škriabanie ju môže poraniť a zaniesť do nej infekciu, čím sa celý stav iba skomplikuje. Je ťažké predchádzať im, ale je možné mať ich tvorbu pod kontrolou. Používaním špeciálnych šampónov z lekární, ktoré obsahujú látky potláčajúce tvorbu kvasiniek.

Nevýhodou je, že pokožka sa im vie prispôsobiť, čím sa ich účinok po čase znižuje. Preto ich treba obmieňať alebo používať s časovým odstupom.

Čo platí na lupiny:

  • Anti-lupinové šampóny obsahujúce antimikrobiálne zlúčeniny selénu alebo zinku sú účinné pri miernych lupinách.
  • Šampón proti plesniam obsahujúci ketokonazol je dobrý pri trvalých alebo vážnych lupinách. Používať ho treba dvakrát týždenne počas dvoch až štyroch týždňov. Potom by malo stačiť preventívne raz za dva týždne.

Lekára treba navštíviť ak:

  • šampóny neúčinkujú
  • stav sa zhoršil
  • šupiny sa tvoria aj na ďalších častiach tela – môže ísť o seboroickú dermatitídu alebo ešte závažnejšie ochorenie

    Seboroická dermatitída sa prejavuje aj začervenaním a pálením pokožky – na obočí, ušiach, hlave, v okolí nosa, na lícach a trupe.

Päť mýtov o lupinách

1. Mýtus: Lupiny sa prenášajú požičiavaním si hrebeňov, kief na vlasy a vankúšmi.
Skutočnosť: Lupiny nie sú choroba alebo vírus, nemôžu sa prenášať z jednej osoby na druhú. Sú to len odumreté bunky.

2. Mýtus: Stres spôsobuje lupiny.
Skutočnosť: Hoci stres môže ovplyvňovať schopnosť organizmu bojovať s kvasinkou Pityrosporum ovale, ktorá je hlavnou príčinou vzniku lupín, dôkaz, že stres spôsobuje lupiny neexistuje.

3. Mýtus: Lupiny pochádzajú zo suchej pokožky hlavy.
Skutočnosť: Lupiny sa tvoria aj v mastných vlasoch, dokonca ešte častejšie ako v suchých. Sú to skupiny odumretých kožných buniek, ktoré boli nahradené novými. Pityrosporum ovale spôsobuje zvýšené podráždenie pokožky, čím urýchľuje tempo, akým sú staré kožné bunky nahradené novými.

4. Mýtus: Za lupiny môže slabá hygiena.
Skutočnosť: Umývanie vlasov pomáha odstraňovať lupiny z pokožky hlavy, ale podstatu ich tvorby nerieši. Výnimkou sú šampóny s obsahom látok potláčajúcich kvasinky.

5. Mýtus: Za lupiny môžu čiapky a klobúky.
Skutočnosť: Rovnako ako sa lupiny neprenášajú hrebeňmi, ani čiapky a klobúky za ne nemôžu. Jedine, že ich máte na hlave „narazené“ stále, čím pokožka nemôže poriadne dýchať. V spotenej hlave sa kvasinkám veľmi dobre darí, a teda aj tvorba lupín je vyššia.

debata chyba