Sivý zákal je bežný problém, netreba sa báť operácie

Sivý zákal je očné ochorenie podmienené najmä vekom, pri ktorom sa šošovka v oku postupne zakalí a stráca svoju priehľadnosť, čo vedie k zhoršovaniu zraku.

04.04.2024 10:00
oči, oko, sivý zákal Foto:
Ilustračné foto.
debata

Odstránenie sivého zákalu patrí medzi najčastejšie chirurgické zákroky. Samotný zákrok trvá len pár minút, je bezbolestný a bezpečný. „Katarakta, ako sa sivý zákal nazýva odborne, je vekom podmienené ochorenie, to znamená, že sa mu počas života vyhne len málokto. Najčastejšie sa prejavuje po 60. roku života. Sivý zákal však môže vzniknúť za určitých podmienok aj skôr. Napríklad pri autoimunitných ochoreniach, po úraze oka alebo pri užívaní niektorých liekov. Dokonca môže byť aj vrodený. Starší človek so sivým zákalom nielenže vidí horšie, ale prichádza aj o množstvo dôležitých podnetov. Prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. Veľmi skoro sa tak uňho môžu prejaviť aj náznaky demencie,“ povedal Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia, ktorý zároveň vysvetľuje, prečo neplatia mýty spojené s týmto ochrením.

Mýtus č. 1: Zákal musí dozrieť

Čím skôr človek so sivým zákalom operáciu podstúpi, tým lepšie, netreba na nič čakať. „Operácia v skoršom štádiu zákalu je pre pacienta vždy šetrnejšia a rýchlejšia. Chirurg ju môže vykonať buď štandardným postupom, alebo s pomocou lasera. Práve pri laserovej operácii sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužíva očný chirurg skalpel či iné ostré nástroje,“ pokračuje chirurg. Počas zákroku sa pôvodná (zakalená) šošovka nahradí v oboch prípadoch novou, umelou.

Mýtus č. 2: Za operáciu si priplatíte

Operáciu sivého zákalu uhrádzajú na Slovensku všetky zdravotné poisťovne. V tomto prípade je z verejného poistenia hradená implantácia monofokálnej šošovky. Vďaka nej sa človek zbaví sivého zákalu a súčasne aj okuliarov, ktoré nosil do diaľky. Priplatiť si však môže za trifokálne šošovky alebo šošovky s predĺženou hĺbkou ostrosti. Tými je počas zákroku odstránený nielen sivý zákal, ale aj dioptrie na viaceré vzdialenosti – na čítanie, k práci s počítačom.

makula, degenerácia makuly, VPDM, vekom podmienená degenerácia makuly Čítajte aj Slováci nepoznajú ochorenia sietnice, pritom najmä tie vedú k strate zraku

Mýtus č. 3: Okuliarov sa nezbavíte

To, ako po operácii človek uvidí, závisí od typu implantovanej vnútroočnej šošovky. Monofokálna odstráni zákal a jeden typ dioptrie. Vďaka multifokálnym vnútroočným šošovkám možno po zákroku zahodiť všetky typy okuliarov.Tri­fokálne šošovky okrem trvalého odstránenia dioptrií na čítanie a do diaľky, zabezpečia aj nové pohodlie na strednú vzdialenosť. „Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnie v noci a za šera, iné dokážu korigovať aj astigmatizmus, teda poruchu zakrivenia rohovky,“ pokračuje lekár.

Mýtus č. 4: Ak po operácii ostali okuliare, nič s tým nemožno robiť

Dnes majú oční chirurgovia k dispozícii špeciálne prídavné šošovky alebo dodatočnú korekciu laserom. Ak ste podstúpili operáciu sivého zákalu pred rokmi, vďaka týmto možnostiam sa môžete rozhodnúť pre takzvanú dokorekciu aj po tridsiatich rokoch. Veková hranica neexistuje. Pomocou prídavnej šošovky sa vám môže zlepšiť videnie aj na čítanie, aj do diaľky. Každej operácii by však malo predchádzať dôkladné predoperačné vyšetrenie. Aj vďaka nemu a jeho priebehu možno spoznať kvalitnú očnú kliniku. Môže trvať tri hodiny, ale je to nevyhnutný čas, počas ktorého pacient absolvuje všetky detailné vyšetrenia. Vďaka nim je rozhodnutie o operácii a samotná operácia bezpečná.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sivý zákal #očné vyšetrenie #zdravie očí