Vyformujte si telo cvičeniami pilates

Po 10 hodinách sa budete cítiť lepšie, po 20 tak budete aj vyzerať a po 30 hodinách získate úplne nové telo, povedal Joseph Pilates, ktorými v 30. rokoch minulého storočia predstavoval v New Yorku na vtedajšiu dobu prevratný spôsob cvičenia.

20.08.2008 09:49
cvičenie - pilates Foto:
Cvičenie pilates dodá telu novú energiu.
debata

Keďže štúdio, ktoré otvoril v roku 1962 na 8. Avenue, sa nachádzalo priamo nad baletnou školou, profesionálne baletky patrili medzi prvé, ktoré si toto cvičenie získalo. V súčasnosti nájdeme medzi jeho priaznivcami zvučné mená ako Celine Dionová, Sharon Stoneová, Madonna, Julia Robertsová alebo Steffi Grafová. Joseph Pilates vychádzal z predpokladu, že telo predstavuje uzavretý systém. Len čo len jedna jeho časť nie je na svojom mieste, celý systém sa naruší a človek je náchylnejší na choroby.

Chrbát ako slabé miesto

Pilates následne označil chrbát za najslabší článok celého tohto systému, a preto sa sústredil na vybudovanie „pruhu sily“, pásu svalov, ktoré podopierajú chrbticu a na orgány situované v strede ľudského tela. Cvičenie pilates posilňuje a naťahuje vnútorné svaly, ktoré sú uložené v blízkosti kostí bez toho, aby budovalo vonkajšiu svalovú hmotu. Vyhýba sa neprirodzeným polohám a izolovaným pohybom. „Pilates vždy precvičuje celú skupinu svalov,“ vysvetľuje Iris Venhermová, odborníčka na toto cvičenie. „Týmto spôsobom sa svaly naučia dokonale spolupracovať. Nesprávne návyky sa odbúravajú a každodenné pohyby preprogramujú.“

Práve z toho vychádza cvičenie pilates, ktoré rieši problémy s chrbtom, zlepšuje dýchanie, udržuje šľachy ohybné a pomáha predchádzať osteoporóze. Telo naberá silu, vyzerá štíhlejšie, pružnejšie a jeho pohyby sú ladné ako pohyby tanečníc.

Dôležité je pochopiť pravidlá

Pilates však nie je len súbor cvikov. Je dôležité pochopiť a aplikovať šesť pravidiel, ktoré sú základom tohto cvičenia. V pilates navyše jednoznačne víťazí kvalita nad kvantitou, každé cvičenie sa opakuje maximálne 12-krát.

  1. Uvedomelé dýchanie: každé cvičenie má svoj vlastný rytmus dýchania, ktorý treba dodržiavať.
  2. Silný stred: stred tela sa nachádza 2,5 až 5 centimetrov za pupkom, pred tretím a štvrtým bedrovým stavcom. Odtiaľ by mala vychádzať všetka sila, ktorá si vyžaduje silné brušné a chrbtové svaly. Tie sa počas bežnej hodiny pilates aktivujú zhruba 100-krát.
  3. Koncentrácia: všetky pohyby sa odrážajú v mysli. Pilates preto pracuje s obrazmi, ktoré takéto predstavy uľahčujú. Namiesto slov „naťahujte sa až do stoja vzpriameného" môžu znieť inštrukcie takto: „Predstavte si, že k temenu vašej hlavy je priviazaný zväzok balónov, ktoré vás nadvihujú.“
  4. Plynulé pohyby: všetky cviky sú jemné a prechádzajú plynulo jeden do druhého ako choreografia.
  5. Kontrola: všetky pohyby sa vykonávajú pomaly a vedome tak, aby bola celá pozornosť sústredená na súhru svalov.
  6. Presnosť: základom je perfektné vykonanie jednotlivých cvikov.

V telocvični sú k dispozícii štyri cvičebné pomôcky (barel, stolička, kladka a  reformátor) – pôsobíte proti odporu oceľových pružín  alebo jednoducho proti zemskej príťažlivosti. Pokročilé lekcie pilates zahŕňajú  cvičenie na podložkách bez cvičebných pomôcok. Joseph Pilates zostavil okolo 500 cvikov – počas priemernej hodiny ich vykonáte priemerne 30.

Ako sa cvičí pilates

V telocvični sú k dispozícii štyri cvičebné pomôcky (0 barel, stolička, kladka a  reformátor) – pôsobíte proti odporu oceľových pružín  alebo jednoducho proti zemskej príťažlivosti. Pokročilé lekcie pilates zahŕňajú  cvičenie na podložkách bez cvičebných pomôcok. Joseph Pilates zostavil okolo 500 cvikov – počas priemernej hodiny ich vykonáte priemerne 30.

1. Cvičenie s kladkou
Toto cvičenie posilňuje chrbát, zdokonaľuje pohyblivosť chrbtice a zdanlivo ju predlžuje, ako by mal zrazu každý stavec k dispozícii viac miesta. Posaďte sa, mierne roztiahnite nohy a natiahnite sa (na rozdiel od klasických cvičebných programov pilates takmer vždy umožňuje naťahovanie), nohy si oprite o vertikálnu konštrukciu kladky. Narovnajte chrbticu, ruky natiahnite na šírku ramien a uchopte kladku, ramená pritom držte dole a hlavu vzpriamene. Pomaly rozbaľujte stavec po stavci, kým nebudete ležať celým trupom na podložke. Dôležité je uvedomiť si, že počas tohto cvičenia sa brušné svaly vťahujú dovnútra smerom k chrbtici. Potom sa opäť pomaly dvíhajte.
***Možné varianty:
***• Len čo dosiahnete na podložke polohu ležmo, pritiahnite kladku smerom k sebe až do polohy, keď bude spočívať uprostred medzi vaším pupkom a spodnou hranou pŕs. Pri priťahovaní stiahnite lopatky k sebe a roztiahnite hruď. Týmto cvikom naťahujete hrudnú chrbticu.
• Uchopte kladku len jednou rukou a zapojte šikmé brušné svaly.

2. Naťahovanie na bareli
Toto cvičenie je veľmi obľúbené medzi profesionálnymi tanečníkmi a kladie maximálny dôraz na výkon chrbtových a brušných svalov. Posilňuje svaly pozdĺž chrbtice, zlepšuje súhru stavcov a naťahuje chrbát. Posaďte sa na barel s rovným chrbtom a chodidlá zakliňte do drevenej konštrukcie pred barelom.
Natiahnite ruky, v ktorých držíte tyč, nad hlavu a smerujte nimi nahor. Pomaly spúšťajte stavec po stavci, kým sa telo nebude nachádzať úplne rovnobežne s podlahou. Potom sa stavec po stavci vracajte do východiskovej polohy, opäť veľmi pomalým pohybom.
***Možný variant:
***• Pre precvičenie laterálnych brušných svalov držte hornú časť tela pri spúšťaní v uhle.

3. Krúženie nohami na reformátore
V reformátore sa položte, kľaknite si alebo si sadnite na pohyblivú platformu, čím donútite telo udržovať vlastnú rovnováhu trupom alebo brušnými svalmi. Následný pohyb nohami precvičuje tak pohyblivosť bokov, ako i svaly nôh. Položte sa na chrbát na pohyblivú platformu s ramenami dole a vtiahnutými brušnými svalmi. Chodidlá zasuňte do povrazov a natiahnite nohy. Potom nohy roztiahnite doširoka a znovu ich stiahnite naspäť. Dbajte na to, aby spodná časť chrbtice zostala na podložke.
***Možný variant:
***• S nohami pri sebe dajte nohy za hlavu, posilníte tak brušné svaly.

debata chyba