Pár minút spánku navyše? Prináša viac škody ako úžitku!

Mnohí ju používame už bez toho, aby sme sa nad ňou zamysleli, teda automaticky. Budík nás budí a my si ešte chvíľočku zdriemneme.

spánok - budík
Zdravé je zobudiť sa po prvom zazvonení.

Únava napriek spánku

Funkcia, známa pod názvom „snooze“, teda opakovaný alarm, je tu predsa na to. Ale pozor! Tých pár minút zdriemnutia „k dobru“, prináša nášmu telu viac škody, ako úžitku. Je možné, že práve táto funkcia a toto krátke zdriemnutie po prebudení z niekoľkohodi­nového nočného kvalitného spánku môže za to, že sa stále cítime unavení.

Mozog a telo v nerovnováhe

Podľa výskumníka spánku Rafaela Pelaya zo stanfordskej univerzity, prináša táto „taktika“ naše telo a mozog do nerovnováhy. Pretože náš spánok prebieha v cykloch, ktoré trvajú približne 90 minút. Keď zazvoní budík, zobudíme sa. Ak však vďaka funkcii „snooze“ znova zaspíme a spíme ďalej, tento cyklus sa znova spustí. Väčšinou sa však o niekoľko minút ozve o slovo ďalšie zvonenie a cyklus nedostane šancu, aby sa ukončil. A preto sa cítime unavenejší, (napriek tomu, že sme si dopriali o niekoľko minút spánku navyše), ako keby sme sa po prvom zvonení premohli a vbehli ku kávovaru, alebo rovno pod sprchu.

Čítajte viac o spánku

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
smútok, depresia, samota

Chorobný smútok: Nažive, no bez života

14.01.2017 06:00

Ak človeka nič neteší, dôvodom nemusí byť iba ťažký život. Neschopnosť prežívať radosť môže byť prvým príznakom depresie, ale môže pretrvávať, aj keď ostatné príznaky vymiznú.

ovocie, zelenina, zdravie, strava

Jedzte ovocie a zeleninu, budete šťastní!

04.01.2017 06:00

Odborníci na výživu zas a znova upozorňujú na fakt, že sa v jedálničku väčšiny z nás nachádza až žalostne málo zeleniny a ovocia.

spánok, polohy pri spaní, spiaca žena,

Spánok je dôležitý pre imunitu a v noci sa nám sníva viackrát

27.12.2016 06:00

Mnohí radi spíme a rozoberáme sny. Páči sa nám, keď sa nám sníva niečo pekné... Trpieť nespavosťou je už "iná káva". Čo všetko viete o spánku?

autobus, Taliansko

Identifikácia obetí nehody maďarského autobusu potrvá niekoľko dní

22.01.2017 22:12

Identifikácia 16 obetí nehody autobusu s maďarskými stredoškolákmi na severe Talianska môže podľa talianskej polície trvať niekoľko dní.

lavína, sneh

Lavína zasypala v Rakúsku štyroch Čechov, dvaja zahynuli

22.01.2017 17:56

Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu.

prasa, sviňa, ošípané

Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

22.01.2017 17:20

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

Ján Richter

V rekvalifikácii absolventov škôl vidí Richter problém

22.01.2017 17:13

Ak na začiatku tohto roka hodnotíme vývoj toho minulého, stále je v evidencii síce menej, ale relatívne dosť absolventov, ktorí nemajú prácu, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.