Pár minút spánku navyše? Prináša viac škody ako úžitku!

Mnohí ju používame už bez toho, aby sme sa nad ňou zamysleli, teda automaticky. Budík nás budí a my si ešte chvíľočku zdriemneme.

spánok - budík
Zdravé je zobudiť sa po prvom zazvonení.

Únava napriek spánku

Funkcia, známa pod názvom „snooze“, teda opakovaný alarm, je tu predsa na to. Ale pozor! Tých pár minút zdriemnutia „k dobru“, prináša nášmu telu viac škody, ako úžitku. Je možné, že práve táto funkcia a toto krátke zdriemnutie po prebudení z niekoľkohodi­nového nočného kvalitného spánku môže za to, že sa stále cítime unavení.

Mozog a telo v nerovnováhe

Podľa výskumníka spánku Rafaela Pelaya zo stanfordskej univerzity, prináša táto „taktika“ naše telo a mozog do nerovnováhy. Pretože náš spánok prebieha v cykloch, ktoré trvajú približne 90 minút. Keď zazvoní budík, zobudíme sa. Ak však vďaka funkcii „snooze“ znova zaspíme a spíme ďalej, tento cyklus sa znova spustí. Väčšinou sa však o niekoľko minút ozve o slovo ďalšie zvonenie a cyklus nedostane šancu, aby sa ukončil. A preto sa cítime unavenejší, (napriek tomu, že sme si dopriali o niekoľko minút spánku navyše), ako keby sme sa po prvom zvonení premohli a vbehli ku kávovaru, alebo rovno pod sprchu.

Čítajte viac o spánku

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

spánok, nespavosť, hodiny, budík, noc, posteľ, stres, vstávanie

Na kvalitný spánok sa treba sústrediť aj pri zmene času

25.03.2017 08:00

Kvalitný spánok je dôležitý pre zdravie a podľa odborníkov z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa naň treba sústrediť aj v súvislosti s nadchádzajúcou zmenou času.

žena, hnev, krik

Trápi vás nočné škrípanie zubov? Takto si pomôžete

21.02.2017 06:00

Škrípete v noci zubami? Tento problém by ste nemali brať na ľahkú váhu! Ak odborne nazývaný bruxizmus dlhodobo pretrváva, škodí!

Mlieko je absolútne dokonalá potravina, tvrdí odborníčka

Vedci spochybňujú mlieko! Pri nespavosti vraj nepomáha

20.02.2017 06:00

Mýtus či pravda: Pomáha teplé mlieko pri nespavosti?

navaľnyj

Na protestoch v Moskve zadržali tisíc ľudí, Navaľnyj pred súdom

27.03.2017 12:18

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj predstúpil pred moskovský súd. Ak ho uzná za vinného, hrozí mu do 15 dní väzenia.

Generálna prokuratúra

Policajtov už nebudú vyšetrovať policajti

27.03.2017 12:00

Surový zákrok policajtov proti postrelenej vodičke, ktorá unikala pred hliadkou, by po novom nemali vyšetrovať iní policajti, ale prokurátori.

Stavba, rekonštrukcia, bývanie, dom

Obnovia Dom kultúry Lúky v Petržalke

27.03.2017 11:54

Súčasťou prvej etapy obnovy sú nová fasáda, zateplenie budovy, výmena časti okien a vynovený vstupný priestor.

nesrovnal

Z Ružinova odstraňujú šesť bilbordov

27.03.2017 11:37

Z okolia Záhradníckej ulice v bratislavskej mestskej časti Ružinov miznú bilbordy, bratislavský magistrát pracuje na odstránení šiestich.