Pár minút spánku navyše? Prináša viac škody ako úžitku!

Mnohí ju používame už bez toho, aby sme sa nad ňou zamysleli, teda automaticky. Budík nás budí a my si ešte chvíľočku zdriemneme.

spánok - budík
Zdravé je zobudiť sa po prvom zazvonení.

Únava napriek spánku

Funkcia, známa pod názvom „snooze“, teda opakovaný alarm, je tu predsa na to. Ale pozor! Tých pár minút zdriemnutia „k dobru“, prináša nášmu telu viac škody, ako úžitku. Je možné, že práve táto funkcia a toto krátke zdriemnutie po prebudení z niekoľkohodi­nového nočného kvalitného spánku môže za to, že sa stále cítime unavení.

Mozog a telo v nerovnováhe

Podľa výskumníka spánku Rafaela Pelaya zo stanfordskej univerzity, prináša táto „taktika“ naše telo a mozog do nerovnováhy. Pretože náš spánok prebieha v cykloch, ktoré trvajú približne 90 minút. Keď zazvoní budík, zobudíme sa. Ak však vďaka funkcii „snooze“ znova zaspíme a spíme ďalej, tento cyklus sa znova spustí. Väčšinou sa však o niekoľko minút ozve o slovo ďalšie zvonenie a cyklus nedostane šancu, aby sa ukončil. A preto sa cítime unavenejší, (napriek tomu, že sme si dopriali o niekoľko minút spánku navyše), ako keby sme sa po prvom zvonení premohli a vbehli ku kávovaru, alebo rovno pod sprchu.

Čítajte viac o spánku

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

žena, hnev, krik

Trápi vás nočné škrípanie zubov? Takto si pomôžete

21.02.2017 06:00

Škrípete v noci zubami? Tento problém by ste nemali brať na ľahkú váhu! Ak odborne nazývaný bruxizmus dlhodobo pretrváva, škodí!

Mlieko je absolútne dokonalá potravina, tvrdí odborníčka

Vedci spochybňujú mlieko! Pri nespavosti vraj nepomáha

20.02.2017 06:00

Mýtus či pravda: Pomáha teplé mlieko pri nespavosti?

alzheimerova choroba, pamat, demencia, mozog

Pamäť: Morský koník v hlave

16.02.2017 06:00

Viete, kde je v mozgu uložená pamäť? V hipokampe. Hippocampus hippocampus je morský koník latinsky. Pri Alzheimerovi je hipokampus jednou z prvých poškodených častí mozgu.

Oscar, Klient, Ašghar Farhádí

Šéf iránskej diplomacie privítal Oscara pre Farhádího

27.02.2017 09:26

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zablahoželal v pondelok iránskemu režisérovi Ašgharovi Farhádímu za získanie Oscara.

Peniaze, jen, euro, libra, dolár

Trumpovo odstúpenie od TPP uvoľnilo priestor Číne pre zónu RCEP

27.02.2017 09:18

Diplomati 16 krajín Ázie a Tichomoria sa schádzajú na rokovaniach o vytvorení regionálnej zóny voľného obchodu (RCEP).

Srdjan Darmanovič,

Darmanovič: Čierna Hora svoju nezávislosť neľutuje, hoci je malý štát

27.02.2017 09:00

Dúfam, že keď sa staneme členom NATO, Rusko to bude akceptovať, zdôraznil v rozhovore pre Pravdu Srdjan Darmanovič, minister zahraničných vecí Čiernej Hory.

Euro, peniaze, kalkulačka

Spojenie búrz v Británii a Nemecku je ohrozené

27.02.2017 08:32

Londýnska akciová burza London Stock Exchange (LSE) považuje za nepravdepodobné, že Európska komisia schváli jej spojenie s Deutsche Börse.