Medicinálne huby: Lesklokôrka známa ako reiši

Pod názvom lesklokôrka lesklá ju u nás takmer nikto nepozná, hoci práve to je slovenský názov liečivej huby nazývanej reiši. Známejšie pomenovanie reiši pochádza z japončiny.

reiši
Reiši.
Autor:

V Ázii reiši volajú Ling Ži, na Západe sa používa aj latinský názov Ganoderma lucidum. Latinské slovo lucidum takisto znamená „žiarivá“ alebo „lesklá“, pretože táto drevito pôsobiaca orientálna huba vyzerá, akoby bola nalakovaná. Reiši, ktorú staroveké taoistické texty považujú za elixír večnej mladosti a nesmrteľnosti, má ďalšie pôvabné metaforické prívlastky ako kráľovná húb, cisárska huba nesmrteľnosti, zázračná huba či huba večnej mladosti. Všetky vyjadrujú fakt, že táto špecifická huba je skvelým antioxidantom a odporúča sa ako podporná terapia predovšetkým ľuďom, ktorým diagnostikovali rakovinu. Znižuje totiž vedľajšie toxické účinky chemoterapie a rádioterapie.

Tajomstvom pozitívnych účinkov húb sú glukány. Ide o polysacharidy, ktoré dokážu stimulovať aktivitu rôznych buniek ľudského imunitného systému. Na báze glukánov sú založené takmer všetky voľne dostupné prírodné liečivé extrakty s imunostimulačným účinkom. Z plodníc a podhubia reiši bolo izolovaných až 50 polysacharidov – glukánov. Okrem glukánov v nej možno nájsť aj imunoproteíny a nukleozidy. Veľmi cennou zložkou sú aj triterpenoidy, ktoré majú protizápalový účinok a potláčajú rast niektorých nádorov. Chránia pred poškodením pečeň a majú protizrážanlivý účinok pri prevencii trombóz i pozitívny vplyv na znižovanie obsahu tukov v krvi. Výťažky z reiši pomáhajú pri artritídach, zápale priedušiek, astme, vysokom krvnom tlaku, cukrovke či žalúdočných vredoch.

Reiši v kapsulách je sušená lyofilizáciou. Nejde o extrakt, využíva sa celá huba. Čo to vlastne znamená lyofilizácia? Jej podstatou je sušenie, počas ktorého sa surovina najskôr zmrazí a následne sa z nej špeciálnym spôsobom odstráni ľad. Ten sa nestihne dostať do tekutého stavu, ale mení sa priamo na vodné pary. Touto technológiou získaný hubový prášok je stopercentne prírodným produktom, ktorý má mimoriadnu mikrobiologickú čistotu, pričom sa plne zachovajú vlastnosti čerstvej huby, jej chuť, vôňa, farba, bielkoviny, vitamíny i minerálne zložky. Pri procese lyofilizácie sa v žiadnej etape výroby nepridávajú konzervačné látky ani enzýmy.

Reiši pomáha

  • posilniť imunitný systém
  • zvýšiť odolnosť voči stresu
  • pri srdcovo-cievnych chorobách a vysokom krvnom tlaku
  • pri liečbe rakoviny ako podporný prostriedok
  • pri diagnózach ako lupus, ložiskové vypadávanie vlasov, sklerodermia, reumatizmus, migréna
  • pri respiračných ochoreniach ako astma a chronická bronchitída
  • pri terapii hepatitídy ako podporná liečba

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

WC, toaleta, záchod, toaletný papier, črevo, konečník

Rakovina hrubého čreva vzniká z polypu na sliznici

12.03.2017 06:00

Až 80 % prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka vzniká z adenómu - nezhubného nádoru, ktorý sa v čreve objavuje ako žľazový polyp a vyzerá ako výčnelok na sliznici čreva.

soľ

Jód nám príde vhod

11.03.2017 06:00

V minulosti nebývalo ničím výnimočným stretnúť v našich končinách ľudí s veľkým hrvoľom na krku. Išlo o neprehliadnuteľnú strumu, ktorá bola spôsobená nedostatkom jódu.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.