Prebuďte sa po zime a posilnite imunitu. S týmito bylinkami

Doprajte svojmu metabolizmu jarnú kúru s čerstvými bylinkami. Ideálne je pestovať si ich na balkóne alebo v záhradke a trhať z nich, "koľko hrdlo ráči".

petržlen
Spoľahnite sa na jar na bylinky, ktoré majú zelenú farbu.
Autor:

Petržlen

Obsahuje veľké množstvo vitamínu C. S petržlenovou vňaťou „vyprášite“ posledné vírusy chladného ročného obdobia. Zelerová aróma (hladký petržlen vonia intenzívnejšie ako kučeravý), sa hodí do šalátov, plniek, polievok alebo omáčok. Skúste bazalku v domácom peste nahradiť petržlenom, výsledok vás milo prekvapí.

Pažítka

Štíhla grácia v zelenom. Svoju typickú arómu má vďaka horčičným olejom. Éterické oleje sa starajú o jarné upratovanie v žilách a čistia našu krv od všetkých zbytočností. Drobnou cibuľkou pažítky môžete okoreniť šalát, omáčku, praženicu alebo paradajky. Ale najlepšie chutí predsa len na čerstvom chlebe s maslom. Pažítku používajte vždy čerstvú, sušená chutí fádne.

Kôpor

Metabolizmus sa vďaka kôpru zrýchli a bude pracovať „na plné obrátky“. Obzvlášť, ak túto arómu byliniek skombinujeme so zdravou rybou ako je losos a iné morské príšery. Kôpor nemôže chýbať ani v klasickom uhorkovom šaláte.

Žerucha

Malá „krabička“ žeruchy vám ušetrí miesto v lekárničke. Jej malé lístky sú plné vitamínov a minerálov. Ostrá oriešková príchuť pripomína horčicu a chren. Ochuťte žeruchou praženicu, chlieb s maslom alebo čerstvý syr – jedlu dodá výnimočnú chuť. Je veľmi nenáročná. Posypte semená žeruchy na vlhkú vatu a nechajte rásť.

Krkoška

Jemné lístky s petržlenovou arómou nám na jar dobíjajú vybité baterky a posilňujú imunitný systém. Najviac z nej chutí polievka.

Čítajte viac o bylinkách

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
chlieb, pečivo, lepok, gluten

Celiakia má mnoho tvárí

24.03.2017 06:00

Celiakia je ochorenie, ktoré nie je módnym návykom dneška, ale závažným autoimunitným ochorením. Neliečenie prísnou bezlepkovou diétou môže viesť až k zhubnej diagnóze.

polievka z medvedieho cesnaku, jarná zelenina

Je čas na detoxikáciu medvedím cesnakom!

20.03.2017 06:00

Od marca je "všade, kam len pozrieš". Medvedí cesnak je detoxikačná bylina, ktorá má všestranné využitie.

reiši

Medicinálne huby: Lesklokôrka známa ako reiši

19.03.2017 06:00

Pod názvom lesklokôrka lesklá ju u nás takmer nikto nepozná, hoci práve to je slovenský názov liečivej huby nazývanej reiši. Známejšie pomenovanie reiši pochádza z japončiny.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.