Vysoké teploty v práci? Za riešenie je zodpovedný zamestnávateľ

Vysoké teploty na pracoviskách môžu viesť k únave a zhoršeniu pozornosti zamestnanca, čo môže vyústiť aj do pracovného úrazu, ale môže dôjsť aj k inému poškodeniu zdravia v dôsledku nadmerných teplôt a neprimeranej záťaže organizmu.

09.07.2011 06:00
žena, nápoj, pitný režim, minerálka, piť, smäd,... Foto:
Vysoké teploty na pracoviskách môžu viesť k únave a zhoršeniu pozornosti zamestnanca.
debata

Za bezpečnosť a zdravie zamestnancov vždy zodpovedá zamestnávateľ, ktorý musí zabezpečiť vhodné pracovné podmienky na ochranu ich zdravia.  Upozorňuje na to Národný inšpektorát práce (NIP) v Košiciach a Úrad verejného zdravotníctva SR. Na podmienky na pracoviskách z pohľadu vhodnej teploty dozerajú inšpektori práce a regionálne úrady verejného zdravotníctva. Obe inštitúcie sa v najbližších mesiacoch na túto oblasť zamerajú pozornejšie.

„Zamestnávateľ musí bezplatne zabezpečiť zamestnancom pitný režim, na to musí mať vypracovaný vnútorný predpis a tento predpis musí dodržiavať. Na zabezpečenie pitného režimu pre zamestnancov vo väčšine prípadov stačí napríklad aj prístup k bežnej pitnej vode z verejnej vodovodnej siete na mieste výkonu práce,“ uviedla Daniela Gecelovská z NIP. Zo skúseností inšpekcie práce vyplýva, že dodržiavanie tohto predpisu zo strany zamestnávateľov je na dostatočnej úrovni.

Hlavný hygienik SR Gabriel Šimko zdôraznil, že v odôvodnených prípadoch má zamestnávateľ poskytovať tiež nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú aj minerálne látky stratené potením. „Pri zistení nedostatkov sa zamestnávateľom snažíme poskytnúť odborné poradenstvo, dôležitú úlohu v oblasti ochrany zdravia zamestnancov by však mali zohrávať pracovné zdravotné služby, ktoré zamestnávateľovi poskytujú odborné poradenské služby v oblasti ochrany zdravia pri práci.“

„K povolaniam, v ktorých sú zamestnanci podľa skúseností inšpekcie práce najviac vystavení letným horúčavám, patria napríklad sezónni pracovníci v poľnohospodár­stve, stavební robotníci, žeriavnici či vodiči nákladných vozidiel bez klimatizácie,“ informoval hovorca NIP Igor Holéczy.

Okrem pitného režimu by mal podľa neho zamestnávateľ v čase horúčav pristúpiť aj k technickým alebo organizačným opatreniam. „K technickým patrí napríklad vzduchotechnika či klimatizácia. K organizačným zas úprava pracovného času, napríklad posunutie začiatku pracovnej doby na skoršie ranné hodiny, zaraďovanie prestávok, prípadne skrátenie pracovného času,“ doplnil Holéczy.

debata chyba