Výskyt detskej cukrovky stále stúpa

Cukrovka 1. typu sa nazýva aj juvenilný diabetes, resp. cukrovka mladého veku. Vyskytuje sa totiž prevažne u mladších pacientov do 30. roku života.

03.09.2009 06:03
dievča, cukrovka, lízatko, jablko Foto:
V súboji jablko - sladkosť často víťazí to druhé.
debata

Zatiaľ čo k cukrovke 2. typu sa človek po štyridsiatke doslova preje, súvisí najmä s vyššou telesnou hmotnosťou a svoju úlohu zohráva aj dedičnosť, cukrovka 1. typu je podmienená imunologicky. Organizmus si vytvára protilátky proti vlastným bunkám pankreasu (podžalúdková žľaza, ktorá produkuje hormón inzulín) a pomalšie alebo rýchlejšie ich ničí. Zdá sa, akoby bojoval sám proti sebe.

„Spúšťacím faktorom ochorenia je pravdepodobne nejaké vírusové ochorenie,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák, CSc., z Detského diabetologického centra DFNsP v Bratislave. „V podozrení sú vírusy, ktoré vyvolávajú pomerne bežnú virózu, tie by mohli spustiť v organizme deštrukčný proces. Detskí diabetológovia si však myslia, že v budúcnosti sa podarí objaviť špecifický, dosiaľ nepoznaný vírus, o ktorom sa zistí, že priamo poškodzuje bunky pankreasu.“

Cukrovku dostalo aj dvojtýždňové bábätko
Vo svete sa hovorí doslova o epidémii diabetu, hoci ide najmä o cukrovku 2. typu, ktorej výskyt do veľkej miery súvisí so spôsobom života. Aj počet pacientov s cukrovkou 1. typu však pomerne dramaticky stúpa. „V období pred 27 rokmi, keď som začal pracovať ako diabetológ, bol výskyt detskej cukrovky 2,8 na 100-tisíc obyvateľov. Dnes ochorie 17 mladých ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Len počas mojej dovolenky toto leto kolegovia u nás diagnostikovali jedenásť čerstvých prípadov. A hoci dlhé roky platilo, že kritický vek pre vznik tohto druhu cukrovky je 12–14 rokov, tento rok tvoria asi polovicu z novoodhalených prípadov deti do 7 rokov. Dokonca sme mali aj dvojtýždňové dieťatko, pričom v rámci jeho rodiny sa cukrovka nevyskytuje široko-ďaleko,“ hovorí MUDr. Barák.

Medzi príznaky cukrovky patrí nadmerný pocit smädu a sucha v ústach, zvýšené a časté močenie. „Nie je výnimkou, že dieťa vypije aj 8–10 litrov tekutín za deň. Počas horúčav to však rodičom nie je také nápadné, keď dieťa veľa vypije, musí chodiť často aj na záchod,“ vraví odborník. „Častá je však aj pomerne nápadná strata na hmotnosti, pričom dieťa sa normálne stravuje, ďalej nadmerná únava a zápaly v oblasti genitálií – močových ciest, predkožky u chlapcov, kvasinkové infekcie pošvy u dievčat.“ V čase, keď už pacient má spomenuté príznaky a rodičia prichádzajú s dieťaťom do odbornej ambulancie, je zničených 85–90 % buniek pankreasu produkujúcich hormón inzulín. Liečba cukrovky 1. typu je teda hneď od začiatku závislá od prísunu inzulínu zvonka, inak by pacient zomrel.

Výhody inzulínovej pumpy
„Cukrovku Tomášovi odhalili, keď mal šesť rokov,“ hovorí Peter Gelinger z Malaciek, ktorého 17-ročný syn Tomáš má cukrovku. "Bol stále unavený, smädný, v noci sa musel niekoľkokrát napiť. Počas pravidelnej prehliadky u detskej lekárky mu pediatrička namerala vysokú hladinu cukru v krvi. Bol to šok pre celú rodinu a chvíľu trvalo, kým sme sa s tým vyrovnali. Museli sme sa naučiť prepočítavať jedlo na sacharidové jednotky, všade so sebou nosiť inzulín a niečo zajesť, keby mal nízku glykémiu (hladinu cukru v krvi). Spočiatku sme mu inzulín pichali injekciami, neskôr dostal inzulínové pero. Hoci bol v liečbe poctivý, nedosahoval potrebné výsledky. Teraz má už rok zavedenú inzulínovú pumpu a s hladinami cukru v jeho krvi je ošetrujúci lekár spokojný. Tomáš športuje, nedávno sa vrátil z 3. európskeho futbalového turnaja pre mladých ľudí s diabetom, ktorý sa konal v Ženeve.

Diabetologické centrum v Bratislave nastaví na inzulínové pumpy približne 50 detí ročne a zo šesťsto, ktoré majú v evidencii, má približne tretina pumpu. Hoci ide o niekoľkonásobne drahšiu liečbu v porovnaní s injekciami inzulínu, inzulínová pumpa prináša najmä u detských pacientov obrovské výhody. Deti s diabetom majú totiž obzvlášť sklon k vzniku nízkej hladiny cukru v krvi – hypoglykémii. Ak diabetik zje málo jedla, alebo je neskoro, prípadne je fyzicky aktívny, klesá mu hladina cukru v krvi. Môže sa tak stať v akomkoľvek čase a obzvlášť nebezpečné je to u detí v noci. Práve v tomto nočnom čase, keď je oveľa ťažšie sledovať hladinu cukru v ich krvi, nastáva polovica všetkých výskytov ťažkých hypoglykémií u detí (vyžadujúcich návštevu pohotovosti alebo nemocnice). Pri liečbe inzulínovou pumpou sa výskyt tohto nebezpečného stavu zníži až o 85 %.

„Detská cukrovka je totiž labilnejšia, čo sa týka kolísania hladín cukru v krvi,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák. „V organizme proti účinku hormónu inzulínu totiž pôsobí aj rastový hormón, ktorý sa vylučuje nepravidelne. Dospelí s cukrovkou preto už mávajú stabilnejšie hladiny cukru v krvi.“ Inzulínová pumpa akoby napodobňovala zdravý pankreas, nepretržite vylučuje do organizmu malé dávky hormónu a pred jedlom umožňuje pacientovi s pomocou tlačidiel pridať ešte dávku navyše. S inzulínovou pumpou prispôsobuje pacient liečbu svojmu životnému štýlu a nie naopak.

Cukrovka 1. typu

K cukrovke dochádza vtedy, keď podžalúdková žľaza produkuje málo alebo nijaký inzulín, resp. vtedy, keď pankreas síce inzulín vytvára, ale tkanivové bunky tela naň nesprávne reagujú. Inzulín je hormón, ktorý umožňuje organizmu využívať cukor (glukózu) ako zdroj energie. Telo človeka postihnutého cukrovkou nie je schopné udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Diabetes 1. typu je nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom pankreas prestane produkovať pre telo potrebný hormón. Je to autoimunitná choroba, ktorej príčinou je to, že vlastný imunitný systém zničí bunky produkujúce hormón inzulín. Následkom sú zvýšené hladiny cukru v krvi. Nedostatočne kontrolované hladiny cukru v krvi vedú k dlhodobým komplikáciám ako slepota, zlyhanie obličiek, amputácia končatín, srdcovo-cievne ochorenia a podobne.

Každoročne sa na celom svete u viac ako 65-tisíc detí vo veku do 15 rokov rozvinie cukrovka 1. typu. Nárast tohto druhu diabetu sa každoročne zvyšuje o 5 % u predškolských detí a u 3 % u školákov a mladistvých. Predpokladaná dĺžka života detí s diabetom sa znižuje až o 15 rokov.

Čo je to inzulínová pumpa

Inzulínová pumpa je malý prístroj veľkosti pagera, ktorý funguje na batérie. Obsahuje zásobník, ktorý umožňuje nepretržité podávanie inzulínu do organizmu. Pacient si môže pumpu individuálne naprogramovať tak, aby podávala základnú dávku inzulínu (množstvo, ktoré telo vyžaduje na udržanie potrebnej hladiny cukru mimo jedla) a pomocou tlačidiel na prednej strane pumpy si môže kedykoľvek pridať doplnkovú dávku inzulínu, tzv. bolus na pokrytie dávky jedla. Na pumpu je pacient pripojený 24 hodín denne, pričom špeciálnu umelohmotnú klipsu môže mať zavedenú pod kožu do stehna, brucha, zadku či ruky. Odpojiť sa z nej môže na rôzne dlhý čas, napr. keď sa ide kúpať. Výhodou najnovších púmp je aj možnosť merania hladín cukru v krvi – senzor uskutoční až 244 meraní za deň, a tak nie je potrebné používať glukomer. Bohužiaľ, tento senzor je veľmi drahý, vydrží tri dni a stojí 33 eur.

Adept na zavedenie inzulínovej pumpy musí spĺňať isté kritériá. Nastavovanie na pumpu je u nás možné jedine v rámci týždňovej hospitalizácie. Lekár môže pacientovi pumpu aj odňať, ak zistí, že nedodržiava režim liečby.

debata chyba