Energetické nápoje dobijú baterky, ale môžu spôsobiť aj skrat

Kým kedysi sa ľudia spoliehali na kávu, že ich udrží v pohotovosti, dnes sú to energetické nápoje.

06.12.2009 13:37
energia - elán - nadšenie - hystéria Foto:
Energetické nápoje prebudia, ale môžu aj škodiť.
debata

V posledných rokoch ich spotreba výrazne stúpla, po malej, štíhlej plechovke siahajú nielen ľudia v nočnej zmene, šoféri na dlhých trasách, ale aj zabávajúca sa mládež. Na druhej strane majú tieto tutti frutti drinky aj zarytých odporcov, ktorí tvrdia, že ide o škodlivé až nebezpečné produkty. Ako je to teda?

Základnými dvoma látkami energetických nápojov sú kofeín a taurín. Práve ich kombinácia má zaručiť povzbudzujúci efekt a odbúrať únavu. Doplnkami bývajú najmä vitamíny skupiny B, prípadne vitamín C. Žiadna vedecká štúdia zatiaľ jednoznačne nedokázala, žeby kombinácia týchto látok bola pre zdravého konzumenta nebezpečná. Pokiaľ nevypije nápoja priveľa.

Kofeín
Je to látka, ktorá blokuje účinky adenozínu – telo si potom myslí, že je v stave núdze a hypofýza začne uvoľňovať adrenalín. Tento hormón povzbudzuje srdcovú činnosť. Tiež sa zvyšuje hladina dopamínu – látky, ktorá ovplyvňuje pozornosť, aktivitu, či schopnosť sústrediť sa. Pri zvýšenom príjme kofeínu môže nastať búšenie srdca, úzkosť a nespavosť. S následným vyvolaním nervozity a podráždenosti. Kofeín tiež môže byť návykový.

Jeho zradnosť je však aj v tom, že pôsobí ako diuretikum. Teda odvodňuje organizmus. Rakúski výskumníci z Lekárskej univerzity vo Viedni robili pokus na dvanástich zdravých mužoch. Rozdali im štyri rôzne skúšobné nápoje – 750 ml energetického nápoja s obsahom 240 mg kofeínu a 3 g taurínu, potom nápoj, v ktorom chýbal buď kofeín, taurín alebo oboje. Analýza ukázala, že kofeín výrazne zvýšil množstvo moču. Je preto nebezpečný pre športovcov strácajúcich tekutiny potením. Pokiaľ sa snažia doplniť ich energetickým nápojom, akurát sa skôr dehydrujú. Výsledkom môže byť až kolaps organizmu.

Na každého človeka pôsobí kofeín inak, nedá sa zovšeobecniť, aké jeho množstvo je už nebezpečné. Existuje iba odhad, že 250 miligramov kofeínu za deň by mal byť limit. V šálke kávy je ho zhruba 80 mg, v plechovke koly okolo 40 mg, v plechovke energetického nápoja, ktorý sa dá kúpiť na Slovensku, približne 80 mg.

Taurín
Je druhou z hlavných súčastí energetického nápoja. „Ide o aminokyselinu, ktorá stráži hladinu inzulínu a tým umožňuje lepšie zásobovanie svalov glukózou. Zúčastňuje sa na metabolických procesoch v mozgu, pôsobí ako výrazný stimulant energie. Jeho prítomnosť v organizme spôsobuje odďaľovanie pocitu únavy pri intenzivnom cvičení. Taurín zvyšuje koncentráciu a navodzuje celkový pocit pohody,“ aspoň to o nej tvrdia výrobcovia výživových doplnkov. Iní tvrdia, že taurín nemá vôbec žiadne účinky.

Pravdou však je, že vedci z Inštitútu športovej medicíny Univerzity v Paderborne v Nemecku dospeli štúdiou k záveru, že len nápoje obsahujúce kofeín aj taurín zvýšili objem krvi vystrieknutý pri každom „údere“ srdca. Teda posilnili srdcovú činnosť. Nápoje len s kofeínom a placebo tento účinok nemali.

Povzbudia, ale čo potom…
Vďaka energetickým nápojom teda človek naozaj dokáže dlhšie vydržať čulý, lenže po vyprchaní povzbudivého účinku sa dostaví obrovská únava. To je nebezpečné najmä pre šoférov, ktorí chcú vďaka energy drinkom prejsť stovky kilometrov na jeden „šup“. Pred takýmto plánom varuje aj doktor Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy. Kofeín totiž potlačí únavu, ale nedodáva energiu. Človek potom veľmi ľahko upadne do mikrospánku. Dopovať sa týmito nápojmi pred dlhou cestou neodporúča ani polícia.

Úplne by sa im mali vyhnúť aj tehotné a dojčiace ženy, deti a už spomínaní ľudia s chorobami srdca, či športovci počas telesnej námahy. A tí, čo ich piť môžu, by tak mali robiť s mierou. Iba jednu – dve plechovky raz za čas, nie každý deň.

debata chyba