Lekári znovu objavujú rybí tuk

Deti, ale aj mnoho dospelých ľudí trpí nedostatkom nenasýtených mastných kyselín, pričom niektoré z nich sú základným stavebným prvkom mozgu.

09.06.2009 03:44
rybí tuk - tobolky - lieky
Ilustračné foto
debata

Hyperaktivita a poruchy učenia môžu u detí súvisieť s nevyváženou stravou, povedala na tlačovej konferencii psychologička Ilona Preslová. Deti, ale aj mnoho dospelých ľudí podľa nej trpí predovšetkým nedostatkom nenasýtených mastných kyselín, pričom niektoré z nich sú základným stavebným prvkom mozgu. Ale keďže doplnenie týchto látok stravou môže byť problematické, le­kári znovu objavujú rybí tuk, uviedla.

Za posledných desať rokov vzrástol u detí výskyt vývojových porúch, napríklad hyperaktivity a porúch učenia, o 4 až 5 percent. Tento nárast je podľa odborníkov spôsobený okrem iného jednostrannou stravou, v ktorej chýbajú ryby, ovocie a zelenina. Rybí olej je však pre vývoj mozgu a rozvoj pamäti a koncentrácie nenahraditeľný.

Lekári sa snažia uvedené poruchy liečiť upokojujúcimi liekmi alebo rôznymi alternatívnymi metódami, ale v poslednom období aj vyváženým jedálnym lístkom. „Aby sme telu zabezpečili dostatočný prísun nenasýtených mastných kyselín, museli by sme týždenne zjesť asi štvrť kilogramu rybieho mäsa,“ povedala lekárka Zuzana Buriánková. Najvyšší obsah kyselín DHA A EPA, ktoré zabezpečujú správne fungovanie mozgu, má čerstvý tuniak. Pri konzervácii sa však množstvo živín stráca, preto sú lepšie mrazené ryby.

debata chyba