Päť orechov denne k zdraviu

Arašidy, mandle, pistácie - orechov je dnes na trhu mnoho druhov. Že sú zdraviu prospešné, vie už hádam každý. Ale viete ako?

21.02.2010 10:00
orech, oriešok, kešu, mandle, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Orechy sú významným zdrojom kvalitných bielkovín, rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín, vlákniny, vitamínov a mnohých minerálov. Tieto látky podľa Alžbety Béderovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave vyživujú mozog, ako antioxidanty sa uplatňujú v prevencii civilizačných ochorení tým, že chránia organizmus pred voľnými kyslíkovými radikálmi, majú omladzovací efekt a predlžujú život.

1. Najčastejšie sa u nás konzumujú vlašské orechy. Už starí rimania ich považovali za omladzujúci prostriedok. Aj keď obsahujú až 70 percent tuku, netreba mať obavy. Dominujú v nich zdravé tuky, polynenasýtené mastné kyseliny, vrátane omega-3 mastných kyselíny, ktoré majú ochranný efekt. Sú bohatým zdrojom horčíka, železa, zinku, draslíka, medi či selénu, ale aj vitamínov E a A. Čím sú čerstvejšie, tým je obsah vitamínov vyšší. Ochraňujú cievy a srdce, znižujú cholesterol a riziko vzniku mozgovej mŕtvice. Ich pravidelná konzumácia znižuje riziko až o 50%. Pri kúpe však dajte pozor na ich kvalitu. Kupujte len čerstvé orechy a skladujte ich v škrupine. Vylúpané rýchlo oxidujú a žltnú a majú zatuchnutý pach.

2. Lieskovce sú ľahšie stráviteľné než vlašské orechy, alebo mandle. Zo všetkých orechov majú najviac vitamínu E a sú bohatým zdrojom fosforu, draslíka, horčíka, vápnika, železa a medi. Zlepšujú pamäť, upokojujú nervy, posilňujú organizmus a pôsobia preventívne proti obličkovým kameňom.

3. Veľkej obľube sa tešia arašidy. Zdravšie sú nepražené a nesolené. Problémom môže byť fakt, že surové sú ťažšie stráviteľné, takže je vhodné ich nasucho opražiť na panvici. Arašidy okrem antioxidačných účinkov pomáhajú pri poruchách nervovej sústavy, kožných problémoch a kardiovaskulárnych chorobách. Arašidy sú náchylné na tvorbu rakovinotvornej plesne a preto plesnivé a zatuchnuté plody nekonzumujeme.

4. Známe a často konzumované sú tiež mandle. Pre obsah podporných látok sú považované za kráľovné medzi orechmi. Obsahujú najmä vápnik a horčík. Kombinácia týchto minerálov prospieva pokožke, vlasom a nechtom. Posilňujú tiež nervovú sústavu, spevňujú zubnú sklovinu a bránia vzniku rakoviny hrubého čreva. Horké mandle obsahujú však škodlivé látky a preto ich nekonzumujte.

5. Kokosové orechy sú vhodné pri oslabenej imunite pretože je v nich veľa selénu, ktorý prispieva k posilneniu imunitného systému. Kokos obsahuje aj veľa vápnika. Tmavé bodky na plode signalizujú prítomnosť toxínov.

6. Oriešky kešu obsahujú veľa horčíka, betakaroténu, zinku a ďalších stopových prvkov ktoré pozitívne vplývajú na oči, kožu a sliznice. Majú sladkastú chuť, čo sa využíva najmä v ázijskej kuchyni. Nadmerný konzum môže spôsobiť nevoľnosť.

7. Pistácie majú z orechov najvyšší obsah železa, obsahujú meď, draslík, fosfor či vápnik. Z vitamínov provitamín A a celú škálu zo skupiny B. Taktiež tu platí, že nekonzumujeme oriešky napadnuté plesňou ktorá má toxické účinky.

8. Orechy para majú vysoký obsah vitamínu B1, preto sú ideálne pre podráždených a depresívnych ľudí. Zlepšujú tiež pamäť a koncentráciu. Jadro by malo mať sladkastú, nikdy nie horkastú chuť. Po vylúskaní ich čo najrýchlejšie spotrebujte, lebo rýchlo žltnú.

9. Jedlé gaštany obsahujú viac škrobu a vlákniny, ale menej tukov ako orechy. Sto gramov gaštanov má v porovnaní s rovnakým množstvom orechov len polovičnú energetickú hodnotu, poskytne vám tretinu odporúčanej dennej dávky vitamínu E a štvrtinu dennej dávky vitamínu B6. Nachádza sa v nich aj vitamín C, draslík, fosfor či železo. Gaštany rýchlo plesnivejú, pri nakupovaní preto pozorne sledujte ich kvalitu .

Na záver treba upozorniť, že orechy patria k najčastejším potravinovým alergénom. To musia mať na pamäti ľudia, u ktorých sa už nejaká potravinová alergia vyskytuje. Taktiež nedávame jesť orechy malým deťom, jednak z dôvodu možnej alergizácie, ale aj z bezpečnostného dôvodu udusenia. Vyhýbajte sa tiež soleným a praženým orieškom. Okrem nadbytku soli, praženie ničí vitamíny a vytvárajú sa pri ňom karcinogénne látky.

A rada na záver: Pretože sú to koncentrované potraviny, ich konzum nie je neobmedzený. Optimálne je zjesť denne 5 veľkých alebo 10 malých orieškov denne.

debata chyba