Srdcia tlieskajú zákazu fajčenia, klesol počet infarktov

Ťaženie proti tabaku, ku ktorému sa pridáva aj Slovensko, výrazne pomáha predlžovať život. Zákaz fajčenia na verejných miestach totiž pozoruhodne prispel k tomu, že sa znížil počet infarktov.

23.09.2009 12:50
fajčenie, cigareta Foto:
Zakázali fajčiť, infarktov je menej.
debata

Vyplýva to z dvoch od sebe nezávislých analýz, ktoré zverejnili vedecké časopisy Circulation a Journal of the American College of Cardiology.

Zistenia z USA, Kanady a niekoľkých európskych štátov napovedajú, že čiastočný tabakový zákaz v slovenských baroch a reštaurácií, ktorý je účinný od 1. septembra, sa môže premietnuť do zníženia úmrtí i na Slovensku. V prvom roku v krajinách, kde dym na verejných miestach dostal červenú, klesol počet infarktov o 13 percent a v ďalších troch rokoch to bolo menej až o 36 percent. „Je to jasný dôkaz, že aj v krátkom časovom rozpätí môže zákaz fajčenia zabrániť veľkému počtu srdcových ochorení,“ zdôraznil James Lightwood z Kalifornskej univerzity. Americkí vedci odhadujú spomínaný zákaz ročne zachráni až 156-tisíc životov v USA.

Na Slovensku fajčí takmer 40 percent dospelých. Medzi mladými do 30 rokov holduje nikotínu každý druhý človek a fajčiarov najviac pribúda medzi 13– až 15-ročnými deťmi. Predovšetkým u dievčat. Kardiológ Gabriel Kamenský upozorňuje, že na následky fajčenia zomrie ročne 11-tisíc Slovákov.

Podľa Kamenského, ktorý je na ministerstve zdravotníctva hlavným odborníkom pre kardiológiu, je úplný zákaz fajčenia aj u nás len otázkou času. Fajčiari ubližujú nielen sebe, ale aj okoliu. „Dnes je už potvrdené, že pasívne fajčenie môže vyvolať závažné kardiovaskulárne aj onkologické ochorenia,“ poznamenal a spomenul štúdie zo Škótska a Talianska, kde po zákaze fajčenia na všetkých verejných priestranstvách došlo k 13-percentnému poklesu vzniku nových akútnych infarktov.

Komplikácie srdca a ciev tvoria podľa posledných štatistík viac ako 54 percent úmrtí Slovákov. Najviac ľudí zomiera na infarkt a mozgovú porážku. „Najčastejšou príčinou srdcovo-cievnych chorôb je vysoký krvný tlak, najmä u ľudí nad 60 rokov,“ dodal Kamenský.

debata chyba