Málo spánku? Vypiť na druhý deň dve-tri šálky kávy to istí. Naozaj? A dokedy?
Ak chodí niekto všade pravidelne neskoro, dá sa to označiť za chorobu? V tejto súvislosti sa hovorí o takzvaných CLIPS osobách s chronickým nutkaním chodiť neskoro.
"Vstávam každý deň za úsvitu a cítim sa oveľa lepšie." Milovníci skorého vstávania, tvrdia, že sa cítia oveľa výkonnejšie a že majú pozitívnejší prístup k životu.
Podľa vedcov sú užitočné pri nespavosti a zlepšovaní pamäti, ale len málo účinné proti úzkostiam.
Psychológ Dušan Fabián má rád staré múdrosti. Zbiera ich, pri každej príležitosti si pomôže niektorou z nich. Vraví, že ich miluje práve preto, že je v nich "uložená skúsenosť života".
V reakcii na zložitú situáciu vzniká v mozgu zápal, ktorý je podnecovaný imunitným systémom. Štúdia by mohla otvoriť cestu k vývoju liekov, ktoré by zmierňovali chronický stres.
Čokoláde možno dať nálepku "výživa pre nervovú sústavu", pretože počas a po jej konzumácii sa cítime šťastne. Teraz však vedci prišli aj na to, že sme vďaka nej inteligentnejší.
Smútok je pocit, rovnako ako strach, radosť, hnev, šťastie... Ľudia ho môžu prežívať rôznymi spôsobmi. Smútenie je prežívanie a vyjadrovanie smútku po smrti blízkeho.
Straty sa týkajú každého z nás. Počas života prichádzame o blízkych ľudí. Sme vystavení pocitom, ako sú strach, smútok, hnev... Každý z nás smúti jedinečným spôsobom.
Zabúdanie sa stáva súčasťou nášho dynamického života. Nie vždy musí mať súvis s ochorením mozgu. Ak áno, tu je 16 rád, ako sa správať k postihnutému. Napríklad - nebavte sa s ním ako s dieťaťom.
Je nevyliečiteľná, prichádza pozvoľna a medzi prvé príznaky patrí zhoršovanie krátkodobej pamäti. Nasledujú problémy s orientáciou, rečou a rozhodovaním. Chorý postupne stráca sebestačnosť.
Súvislosť medzi zápalmi a depresiami je potvrdená. Približne 50 percent pacientov trpiacich mastocytózou trpí zároveň depresívnymi príznakmi.
Sociálne siete sú fenomén, ktorý výrazne zasahuje do ľudských vzťahov. Sú virtuálne vzťahy s reálnymi problémami, s virtuálnym rozchodom a s reálnymi dôsledkami.
Na "rozstrapkané" nervy existuje správna výživa. Ak teda máte toho požehnane a stres vám prerastá cez hlavu, tu sú tipy, po akej strave siahnuť.
Ako 8-ročná bola so sestrou a psom na železničnej stanici. Pes sa rozbehol, ona za ním. Padla na koľajnicu, počula ešte: Silke, pozor, vlak! A viac si nepamätá. Zobudila sa v nemocnici, ako tragédiu to však nevnímala. Pes túto zrážku neprežil.
Ak je srdce vo forme, aj mozog je mladší, ukázala štúdia.
Toto pravidlo platí aj opačne: Kto je nešťastný, neumrie skôr. Síce ochorenie spôsobuje nešťastie, ale z nešťastia neochorieme.
Štúdia ukázala, že kognitívne behaviorálna terapia je rovnako účinná ako liečba s antidepresívami pri ťažkej forme depresie.
Väčšina ľudí o tomto ochorení nikdy nepočula. Lenže iba do chvíle, kým sa u niekoho z blízkych neprejavil tetanický záchvat.
Maľovanky pre dospelých, ktoré uľahčujú sústredenie a uvoľnenie, sú novým všeliekom proti stresu. Záujem o vyfarbovanie obrázkov pôvodne určených pre deti prudko vzrástol.
Stres je súčasťou života. Ide o silný podnet, s ktorým sa musí náš organizmus vyrovnať. Lenže to nedokáže tretina Slovákov: zvýšenému stresu čelia až siedmi z desiatich.
Karmaterapia vychádza z predpokladu, že problémy, s ktorými sa v tomto živote stretávame, môžu mať pôvod v minulých životoch.
Vrátili ste sa z dovolenky unavenejší, ako ste na ňu odišli? V tejto situácii zďaleka nie ste sami. Zachovajte pokoj, opäť začnite so zdravými návykmi, športujte, vyvarujte sa stresu.
Je čokoláda lepšia ako botox? Ak je tmavá, je vraj rozhodne elixírom prirodzenej mladosti. Britskí vedci dokonca vymysleli recept, ako v čokoláde posilniť jej antioxidačné účinky.
Viac ako tretina Slovákov sa nedokáže vyrovnať so stresovou situáciou, pričom zvýšenému stresu čelia až siedmi z desiatich. Najhoršie výsledky dosiahli ľudia tesne pred dôchodkom.