Ako môžete bojovať so stresom?

12.09.2009 14:00
žena - smútok - depresia
Zbavte sa rôznych pocitov viny...

Nepodceňujte vplyv stresu... V americkej štúdii s názvom Vyčerpané ženy autori uvádzajú päť stresových faktorov, ktoré ženy často prehliadajú, nepripúšťajúc, že by mohli byť zdrojom problémov.

1. Zadržiavaná zlosť: Ženy sa naučili zlosť ukrývať, dusia ju v sebe a len málokedy ju obrátia proti tomu, kto ich naštval. Lenže časom sa nahromadená zlosť aj tak prederie von a otrávi vzťahy v rodine aj na pracovisku.

2. Potláčanie nevraživosti: Ženy, ktorým sa nepodarilo vyrovnať s autoritatívnym rodičom, nosia v sebe bremeno potláčanej nevraživosti, popierajú ju a kompenzujú napríklad sebaobetovaním, prehnanou poriadkumilovnosťou a perfekcionizmom.

3. Zanedbané potreby: Ak vás rodičia učili, že máte byť milá, starostlivá a myslieť najmä na druhých, pravdepodobne zanedbávate svoje potreby, od iných nič nežiadate, cítite sa opustená a zneužívaná. To všetko prehlbuje stres.

4. Pocit viny: Zamestnaná žena a matka často trpí pocitom viny a aby vyhovela svojej predstave "dobrej mamy”, odmieta pomoc rodiny, aj vlastného partnera. Nespoznávate sa náhodou?

5. Nedostatok sebavedomia: Často vedie k snahe o neuskutočniteľný výkon a uznanie, čo prehlbuje negatívny stres.

AKO SI POMÔCŤ?

Môžete vyskúšať rôzne relaxačné techniky, meditáciu, jogu, beh. A niekedy len stačí zastaviť sa na pár minút počas hektického dňa, sadnúť si, vyložiť si nohy a privrieť oči. Alebo sa počas pozerania televízie ponaťahovať strečingovými cvikmi…

Zhlboka dýchajte: Odborníci tvrdia, že každá prestávka vyplnená hlbokým dýchaním znižuje stres. Pokúste sa sedieť bez pohybu, zavrite oči a hlasno sa nadýchnite a  vydýchnite. Zopakujte to aspoň päť ráz za hodinu – predovšetkým v práci.

Premyslite si organizáciu času: Úprimne sa zamyslite nad tým, ako využívate svoj čas – koľko vám trvajú jednotlivé činnosti počas dňa či týždňa. Získate prehľad o tom, čo robíte nezmyselne alebo zbytočne.

Stanovte si priority: Napíšte si zoznam, čo potrebujete vybaviť a koľko času na to budete potrebovať. Zbavíte sa tak stresu z prehnaných a neuskutočniteľných nárokov na seba.

Prestaňte byť slúžkou: Nepreberajte na seba povinnosti a problémy druhých, určite si hranice. Nemusíte na každú prosbu povedať áno, aj keď je to prosba zdvorilá.

Smejte sa: Užívajte si život. Smiech a humor znižujú stres tým, že pri smiechu sa odplavujú stresové hormóny adrenalín a kortizol. Navyše sa do organizmu uvoľňuje hormón šťastia endorfín. Cítite sa tak uvoľnenejšie a šťastnejšie. Pokúste sa po príchode domov zbaviť napätia z práce – napríklad aspoň krátkou prechádzkou alebo kávou so susedou. Domácnosť počká.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku