Spôsobov gamblerstva je podľa jeho slov veľa od tých najsofistikovanejších až po tie najjednoduchšie. Sú aj gambleri v seniorskom veku, o ktorých sa nehovorí a pokojne nechajú celý svoj dôchodok v niektorom z dedinských pohostinstiev s troma či štyrmi výhernými automatmi. „S víziou pomôcť deťom čakajú, že jedného dňa vyhrajú,“ objasnil docent Roman.
Najnebezpečnejšia závislosť?
Gamblerstvo je, čo sa týka „napáchania škôd“ a premrhania majetku, najnebezpečnejšia závislosť, pri ktorej to ide najrýchlejšie. Závisí to však aj od intenzity gamblerstva, pretože rovnako dobre to pôjde aj „rozbehnutému“ užívateľovi klasických alebo syntetických drog. Podľa odborníka je veľmi dôležité, aby tí, čo s gamblermi žijú, mali dostatočné množstvo informácií a tiež schopností, aby sa nestali spoluzávislými. V prípade, že sa nimi stanú, treba s nimi pracovať podobne ako so závislými. „Kto žije s gamblerom, musí vedieť, čo všetko dokáže spraviť a za akú cenu. Okamžite a nekompromisne ich treba odstrihnúť od majetku. Čím neskôr to urobíme, tým väčšie škody závislý spácha.“
Nový zmysel života
Zaujímalo nás, ako sa dá pomôcť gamblerovi, ktorý už pred sebou nemá žiadne vízie a jeho život už dávno stratil zmysel – prišiel o majetok, rozpadla sa mu rodina… „Pomôžeme mu hľadať nový zmysel života,“ tvrdí docent Roman a presviedča, že existuje, pretože ak by neexistoval, bolo by zbytočné, aby s dotyčným pracovali. „Závislosť je klasifikovaná ako choroba. Na závislého musíme pozerať ako na pacienta a nemyslím si, že je to nevyliečiteľná choroba. Treba ju celoživotne monitorovať, no možno ho v abstinencii efektívne udržať. Hovorím o ktorejkoľvek závislosti.“
Kríza morálky a hodnôt
Dnes sa hovorí o kríze morálky a hodnôt. „Môj kolega z Českej republiky v jednej publikácii napísal, že spoločnosť stratila vízie a taká spoločnosť speje k záhube. Možno naozaj, keď hovoríme o kríze morálky a hodnôt, treba niečo prehodnotiť, aby dnešný život nebol nasmerovaný k slastiam a pôžitkom, ale k vzťahom, morálke, emóciám a vzájomnému porozumeniu. A tam vidím veľký priestor. Je až príliš mnoho ponúk, ktoré nás ťahajú do bezstarostného akoby života, alebo do úniku z reality.“
Deti a gamblerstvo
Dnešné deti sú veľmi zbehlé s prácou s počítačom a internetom. Ľahko si vytvoria akékoľvek konto a hrajú hry bez toho, aby ich niekto kontroloval. Je potrebné, aby ich rodičia kontrolovali. Ak už ide o mladých ľudí, ktorí začali sami zarábať, je na ich zodpovednosti, ako sa rozhodnú – či pôjdu cestou závislosti, alebo budú žiť normálne. „Aktuálne si myslím, že najčastejší spúšťací mechanizmus závislostí nie je v minulosti ani v extrémnych traumatických zážitkoch, ale skôr v modernej túžbe vyskúšať čokoľvek,“ tvrdí docent Roman.