Ale keď sa ho opýtate, aby vám odporučil peknú knihu na leto alebo romantickú pláž, ostane ticho. Čo teda znamená inteligencia? Slovo pochádza z latinčiny a popisuje schopnosť myslieť. K tomu patrí logika, priestorová predstavivosť, (u)závery a pamäť. Znalosti nás však ešte „chytrými“ nerobia – ide o to, ako reagujeme na situácie, ktoré prináša život.
Mozog má úžasnú schopnosť prispôsobiť sa. Táto takzvaná neuroplasticita umožňuje nervovým bunkám, ich synapsiám a dokonca celým oblastiam mozgu zväčšovať sa a meniť sa. Čím viac rôznych dojmov náš orgán myslenia dostáva, o to lepšie prepája štruktúry a spolupracuje.
K tomu je ale potrebné komplexnejšie opatrenie než „len“ sa učiť. Smerodajný podiel má výživa a pohyb, pretože poskytujú nášmu mozgu palivo. Náš mozog potrebuje strukoviny, celozrnné produkty (vitamín B), mlieko, vajíčka, syr, ryby a rastlinné oleje namiesto živočíšnych tukov. To sú ideálne zdroje omega-3-mastných kyselín ako základných stavebných kameňov nových mozgových buniek. Na prepravu kyslíka sú dôležité zelené potraviny (bylinky, listová zelenina, olivy), pre energiu orechy, sušené ovocie a tekvicové semienka. Neurotransmiterový metabolizmus posilnia celozrnné obilniny a červené mäso. Pohyb, predovšetkým na čerstvom vzduchu, zaisťuje prekrvenie.
Šport pre mozog
Striedajte to – dobré je sudoku, krížovky a puzzle, čítanie ťažkého textu a jeho následné prerozprávanie. Zaoberajte sa novými úlohami, učte sa nové veci – cudzie reči, hra na hudobný nástroj, texty naspamäť, skladajte básne, vyšívajte – fantázii sa medze nekladú. Každopádne sa však vyhýbajte rutine, inak začne pamäť „hrdzavieť“. Nezabúdajte na spoločenské kontakty, sú tiež mimoriadne dôležité.
Buďte tvoriví
Maľovanie povzbudzuje koordináciu ruka-oko, písanie a básnenie fantáziu. Pravdaže nemusí ísť o „majstrovské dielo“, stačí dať myšlienky do akejsi podoby.
Dbajte na dostatok spánku
Náš mozog sa v spánku „čistí“, pričom za najvhodnejšiu pozíciu sa považuje poloha na boku. Prišli na to vedci z univerzity Stony-Brook v New Yorku, USA. Zotavujúci spánok prispieva k regenerácii mozgu a pomáha pri učení. V pozícii na boku sa rozširujú priestory medzi bunkami, a mozgovomiechová tekutina, ktorá vyživuje, detoxikuje a ochraňuje centrálnu nervovú sústavu, môže ľahšie pulzovať.
Šikovný vďaka športu?
Mníchovskí neurológovia prišli k záveru, že cudzie slovíčka sa učíme rýchlejšie a dlhšie si ich pamätáme, keď predtým vykonáme krátku, zato však intenzívnu fyzickú záťaž. Pravidelný vytrvalostný tréning dokonca zmení štruktúru mozgu a podporí vznik nervových buniek. Už hodinové prechádzanie zvýši krvný obeh v mozgu o 20 percent. Ideálnych je 10-tisíc krokov za deň, dvakrát týždenne ľahký silový tréning.
Spievajte – nielen pod sprchou
. Fínski vedci z univerzity v Helsinkách vedecky podložili, že pacientom s demenciou sa po desiatich týždňoch pravidelného spievania zlepšila orientácia a pracovná pamäť – po pravidelnom spievaní. Pritom je celkom jedno, aký výkon podáme a či spievame falošne. Ide o kombináciu slov, tónov a dýchania.
Jedzte orechy
Vďaka svojim zložkám (obsahujú vitamíny skupiny B, aminokyseliny, minerálne látky a nenasýtené mastné kyseliny), sú známe ako výživa pre mozog. Predovšetkým fosfor, zinok, selén a draslík podporujú „klíčenie“ nervových buniek. Kešu orechy pôsobia antistresovo, stačí hrsť denne.
Pite 2–3 litre vody
Mozog vie fungovať len vo vlhkom prostredí, inak prichádza k nedostatku živín a kyslíka.
Pauzy, prestávky!
Mozog ich potrebuje ako soľ. Relaxácia pomáha upevňovať to, čo sme sa už naučili. Z času na čas treba privrieť oči a obrátiť svoju pozornosť dovnútra. Meditácie tiež podporujú ukladanie a spracovanie dojmov.