- Večer pravidelne chodievajte spať podľa možnosti vždy v rovnakom čase a podobne v určitú hodinu aj vstávajte. Nevylihujte cez víkendy ani počas dovolenky.
- Ak ste v predchádzajúcu noc zle spali, vydržte bdieť až do hodiny, keď sa obyčajne ukladáte na spánok. Pravidelný rytmus spánku a bdenia je veľmi dôležitý najmä u ľudí, ktorí majú so spánkom problémy.
- Ak sa v noci budievate, nespite cez deň. Naopak, venujte sa pohybovej aktivite, unavte sa, odbúrajte stres. Odporúča sa cvičenie skoro ráno, nie pred spánkom!
- Niekoľko hodín pred spaním obmedzte príjem tekutín, nepite kávu, zelený čaj, kolové nápoje, nefajčite, nejedzte ťažké jedlá, nepozerajte napínavé filmy. Alkohol zvyšuje riziko prebúdzania! Lepšie zaspať pomáha čaj z levandule, rumančeka či medovky, pohár teplého mlieka (obsahuje tryptofán a melatonín) s medom či banán. Doplnky výživy pre lepší spánok obyčajne obsahujú valeriánu, medovku, chmeľ, a pomáha aj antioxidant melatonín. Vyhnite sa liekom, od ktorých vzniká závislosť.
- Pred spaním spálňu dôkladne vyvetrajte, teplota by sa mala pohybovať okolo 18–21 stupňov Celzia.
- Odstráňte svietiace displeje, tikajúci budík, spálňu dôkladne zatemnite.
- Pred plánovaným spánkom je ideálna večerná prechádzka a teplý kúpeľ. Kúpeľ zvýši teplotu organizmu a s jej následným poklesom sa objaví pocit únavy.
- Nedovoľte, aby sa vaša spálňa premenila na kanceláriu. Nepracujte v nej a nepozerajte televíziu!
- Skontrolujte, či lieky, ktoré užívate, nespôsobujú poruchy spánku.
- Ak do 20 minút od zaľahnutia do postele nezaspíte, vstaňte a venujte sa nenáročnej aktivite. Do postele sa vráťte, až keď budete cítiť ospalosť. Tento postup opakujte.
VIDEO: Problémy so spánkom? Toto sú najčastejšie chyby pri zaspávaní.