15-minútová meditácia má rovnaký účinok ako deň dovolenky

, 18.05.2020 06:00
meditácia, vizualizácia, relax,
V dňoch, kedy účastníci meditovali, informovali o nižšej miere negatívnych emócií. Autor:

Výskumný tím z USA porovnával účinok meditácie s účinkom dovolenky. Obe poskytujú podobnú úroveň pozitívnych pocitov a pohody.

Poďme sa spolu pozrieť na metódu, ktorá zvyšuje našu pohodu v najkratšom možnom čase. Stačí 15 minút denne meditovať! Štúdia uverejnená v časopise „Journal of Positive Psychology“ ukázala, že účinky meditácie a dovolenky sú veľmi podobné.

Dva týždne meditovať 15 minút denne

Vedci pod vedením Christophera Maya (odborný asistent na univerzitnej vysokej škole v Groningene), skúmali údaje 40 študentov univerzity, ktorí meditovali 15 minút denne počas dvoch dvojtýždňových fáz. Počas celej 8-týždňovej štúdie účastníci uskutočňovali denný prieskum, v ktorom sa hodnotila ich pohoda, emócie a všímavosť. S cieľom preukázať súvislosť medzi dovolenkou a pozornosťou, pocitom pohody, výskumný tím použil údaje tých účastníkov, ktorí boli počas obdobia 8 týždňov na dovolenke.

Menej negatívnych emócií

Výsledok? V dňoch, kedy účastníci meditovali, informovali o nižšej miere negatívnych emócií ako je podráždenie a vyššej úrovni pozitívnych emócií, ako je napríklad vďačnosť. Aj čo sa týka pozornosti, preukázali sa vyššie hodnoty. Podobné výsledky bolo možné preukázať aj v dňoch, kedy boli účastníci na dovolenke. „Zistili sme, že iba pätnásť minút meditácie denne malo podobné účinky ako deň dovolenky, ak sa bavíme o pozornosti. Rovnako meditujúci ako aj dovolenkári informovali o vyváženejších zážitkoch svojich emócií,“ povedal autor štúdie pre online portál Psypost.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vďačnosť #Pohoda #meditácia #emócie #dovolenka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku