7 000 hodín smiechu v nemocnici. Kto za to môže?

Zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors vlani zrealizovali vyše 2600 klauniád. Potešili a rozosmiali choré a znevýhodnené deti, ale aj dospelých pacientov a seniorov.

15.01.2024 10:00
dieťa, nemocnica, detský pacient Foto:
Deti v nemocniciach rozosmiali zdravotní klauni.
debata

„Až 2614 klauniád, ktoré zrealizoval náš takmer 70-členný klaunský tím, v sebe skrýva približne sedemtisíc hodín smiechu chorých detí, ich rodičov, ale aj dospelých pacientov, seniorov a zdravotníckeho personálu,“ priblížil výkonný riaditeľ združenia Milan Šagát.

V minulom roku zdravotní klauni navštívili vyše 50 nemocníc po celom Slovensku. Hlavným programom združenia sú klauniády na detských oddeleniach. „Predstavujú pre deti veľkú úľavu od stresu z nemocničného prostredia a procedúr, zlepšujú psychickú pohodu a môžu byť významnou podporou liečebného procesu," povedala Martina Dobšinská Novomestská zo združenia.

Zdravotných klaunov mohli vlani pacienti stretnúť aj v čakárňach ambulancií. Zavítali tiež do domácností, kde žijú vážne choré deti v dlhodobej intenzívnej starostlivosti. Hudobný interaktívny program priviezli aj do špeciálnych škôl. Rozveselili okrem iného tiež ľudí v seniorských zariadeniach či dospelých onkologických pacientov. Pre zdravotnícky personál dvakrát zorganizovali seminár o používaní humoru v komunikácii s pacientom.

Červený nos sa v roku 2023 zameral aj na rozvoj programov pre pacientov s psychickými poruchami. „Už dlhšie sme vnímali potrebu posunúť naše klaunské návštevy na detských psychiatrických oddeleniach na inú úroveň, priblížiť sa viac k pacientovi, najmä v tínedžerskom veku. V spolupráci s kolegami z českej organizácie Zdravotní klaun sme začali pracovať na rozvoji programu, vyškolili sme klaunský tím a pilotne sme nový projekt spustili a budeme v jeho rozvoji pokračovať ďalej,“ dodal umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák.

debata chyba
Viac na túto tému: #humor #radosť #hospitalizácia #hospitalizácia v nemocnici #smiech #zdravotní klauni