Sú ľudia, ktorí majú pocit, že pery si musia mazať čoraz častejšie. Začarovaný kruh? Spôsobuje balzam na pery závislosť a preto po tejto „droge“ siahame čoraz častejšie? Aby sme produkt rýchlejšie minuli a boli donútení kúpiť nový?
Je to závislosť?
Starostlivosť o pery samozrejme nie je návyková v klasickom, chorobnom zmysle. Keď tyčinku prestaneme používať, nebudeme mať žiadne fyzické abstinenčné príznaky. Opakujúce premazávanie pier však možno nazvať rituálom a v najhoršom prípade aj ľahkou obsedantno-kompulzívnou poruchou.
Ako funguje balzam na pery?
Balzamy na pery obsahujú oleje a zvlhčovače, ktoré upokojujú suchú pokožku. Najmä naše pery sú náchylné na suchosť a praskliny, pretože nemajú takmer žiadne potné alebo mazové žľazy, ktoré by pokožku pomohli zvlhčiť.
Prečo ho musíme stále nanášať?
Dôvody suchých pier sa zvyčajne starostlivosťou odstrániť nedajú. Často ide o suchý vykurovací vzduch, klimatizácia alebo silné slnečné svetlo. A kým tu sú vonkajšie vplyvy, pery budú vždy drsné.
Pozor na mentol, mätu a gáfor
Niektoré produkty však obsahujú aj zložky, ktoré môžu u niektorých ľuďoch spôsobiť mierne podráždenie, a teda aj opačné účinky. Napríklad mentol, mätu piepornú alebo gáfor nie všetci tolerujeme a po krátkej dobe môžu dokonca suchosť podporiť.
Riešenie:
Ak máte pocit, že si musíte natierať pery príliš často, jednoducho zmeňte produkt za iný, s inými zložkami. Nie všetci tolerujeme všetko rovnako dobre – jednoducho vyskúšajte niečo nové. Toto isté platí aj v prípade telového mlieka.