Ženy majú vyššie riziko mozgovej mŕtvice

"Polovičný" úsmev, ruky a nohy nespolupracujú, človek sa nemôže vyjadrovať. Toto sú príznaky, ktoré poukazujú na mozgovú príhodu. V takej situácii treba rýchlo konať. Až 55 percent obetí tvoria ženy.

12.03.2018 06:00
mozog, zena, porazka, mrtvica Foto:
Ilustračné foto.
debata

Upozornila na to nemecká spoločnosť Deutsche Schlaganfall-Gesellschaft (DSG). Podľa odborníkov majú ženy špecifické rizikové faktory. Patrí sem užívanie hormonálnej antikoncepcie, migrény s aurou a hypertenzia súvisiaca s tehotenstvom.

Tieto špecifické faktory sa pridružujú k bežným ako je cukrovka, nadváha, fajčenie alebo nedostatok pohybu. Dôležité je vedieť, že kombinácia týchto faktorov môže riziko mŕtvice zvýšiť. Riziková je napríklad tehotná žena, ktorá je obézna a trpí vysokým krvným tlakom.

Vysoký krvný tlak súvisiaci s tehotenstvom je dokonca jedným z najnebezpeč­nejších faktorov. Preto odporúčajú lekári niektorým ženám užívať lieky na prevenciu tzv. preklampsie. Ženy, ktoré vedia o svojom vysokom krvnom tlaku, by si ho mali nechať skontrolovať aspoň dvakrát ročne. Veľa pohybu a zrieknutie sa nikotínu je krok správnym smerom. Aj zníženie stresu je osvedčenou stratégiou ako predísť mozgovému infarktu.

Test tváre: Takto si pomôžete pri mŕtvici

Medzi príznaky mozgovej príhody patria ťažké závraty, bolesť na hrudníku, náhle problémy so zrakom, s rečou, ťažkosti pri prehĺtaní alebo poruchy zmyslového vnímania. Ak tieto príznaky pozorujete na druhej osobe, musíte jej okamžite pomôcť. Najviac pomáha tzv. FAST metóda.

F (ako Face: TVÁR):
Pokúste sa dotyčnú osobu rozosmiať, ak to nie je možné, ide o jednostrannú paralýzu.

A (ako Arms: RUKY):
Ak dotyčná osoba nemôže zdvihnúť ruky, alebo to dokáže len do polovice, ide o mŕtvicu.

S (ako Speech: REČ):
Poproste dotyčnú osobu, aby vám niečo povedala. Nezreteľné výroky poukazujú na mŕtvicu.

T (ako Time: ČAS):
Každá minúta sa počíta. Rýchlo volajte záchranku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #tehotenstvo #nadváha #stres #mŕtvica #paralýza #preklampsia