Tokofóbia - strach z tehotenstva

, 27.05.2019 06:00
tehotenský test, domáce testovanie, žena,...
Existujú ženy, ktoré túžia po deťoch, avšak z pôrodu a tiež z tehotenstva majú panický strach. Autor:

Tokofóbia je panický strach z tehotenstva a pôrodu a môže sa vyskytovať aj u žien, ktoré túžia po deťoch.

Existujú ženy, ktoré túžia po deťoch, avšak z pôrodu a tiež z tehotenstva majú priam panický strach. Táto úzkostná porucha má názov, vlastne hneď niekoľko: tokofóbia, gravidfóbia alebo aj tehotenská fóbia.

Strach verzus túžba

V roku 2000 uskutočnila Kristina Hofberg vo Veľkej Británii štúdiu o bezdetných ženách, výsledky hovorili jasnou rečou. 13 percent žien síce túžilo po deťoch, avšak z dôvodu panického strachu z tehotenstva sa tejto túžby radšej vzdali.

Primárna a sekundárna tokofóbia

V medicíne sa hovorí o primárnej tokofóbii, kedy sa žena bez zjavného dôvodu obáva zmien, ktoré tehotenstvo so sebou prináša. Sekundárna tokofóbia je spôsobená traumatickou skúsenosťou z predchádzajúceho tehotenstva alebo nejakou traumou z detstva. V oboch prípadoch je tokofóbia závažnou chorobou. V extrémnych prípadoch sa prejavuje tým, že ženy, ktoré otehotnejú a trpia tým, sa dieťaťa samy zbavia, pomôžu si drogami, alkoholom alebo údermi v oblasti brucha.

Pomôže psychoterapeut

Každá žena, ktorá má podozrenie, že sa jej tokofóbia týka, mala by vyhľadať pomoc psychoterapeuta, aby s ním prediskutovala príčiny úzkosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pôrod #tehotenstvo #úzkosť #trauma #panický strach #tokofóbia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku