Nehybný Michal s tracheostómiou: Som doma celé mesiace. Dá sa to zvládnuť!

, 26.03.2020 01:00
Michal Škombár, muskulárna atrofia, spisovateľ
Michal píše svoje knihy bradou. Autor: ,

"Niektorí ľudia upadajú do depresie, keď si predstavia, že musia zostať dlhší čas doma. Ja som býval zatvorený doma aj niekoľko mesiacov a poviem vám, dá sa to v pohode zvládnuť," napísal na sociálne siete Michal Škombár zo Sliača, 28-ročný muž s muskulárnou atrofiou.

Michal má už trinásť rokov zavedenú tracheostómiu a dýchať mu pomáha prístroj. Bez cudzej pomoci dokáže Michal pohnúť len dvoma prstami na jednej ruke a trochu bradou. Jeho telo ho zradilo už dávno. Svoj život žije plnohodnotne, ako sa len v jeho situácii dá, väčšinou na obývačkovej pohovke pod oknom, odkiaľ môže najlepšie pozorovať denné dianie v domácnosti.

O Michalovi sme v Magazíne Pravdy písali pred rokom. O tom, ako „denne hrá poker so životom“ a píše na počítači svoje knihy. Niekoľko z nich mu už aj vydali.

Milujúci rodičia Michal st. a Mária sú manželmi...
Milujúci rodičia Michal st. a Mária sú manželmi už vyše tridsať rokov. Majú tri deti. Muskulárnu atrofiu má len Michal. Autor: Bianka Stuppacherová, Pravda

Michal žije s rodičmi a mladším bratom Samom na prvom poschodí v jednom zo sliačskych panelákov. Počas zimných mesiacov Michala najbližší nemôžu zobrať ani na prechádzku. Na mraze by mohol ochorieť. Vzhľadom na svoju diagnózu, ktorá so sebou prináša ochabnuté svalstvo a prakticky žiadny podkožný tuk, mu rýchlo hrozí podchladenie. Teraz, keď konečne prichádza jar, zahatala cestu na prechádzky Michalovi hrozba koronavírusu. Infekcie, ktorá napáda dýchacie cesty a pľúca. Aj pacienti s nervovosvalovými ochoreniami patria medzi tých, ktorých infekcia koronavírusom ohrozuje najviac. Ide totiž o chronické ochorenia, ktoré postihujú aj dýchací systém, čo zvyšuje pravdepodobnosť ťažšieho priebehu ochorenia. Pacienti s takýmito ochoreniami majú menej vyvinuté pľúca a zníženú ich vitálnu kapacitu. Často majú problém nielen s nádychom, ale aj s výdychom.

„Stačí si len správne nastaviť myseľ,“ ubezpečuje Michal. „Zatvorím oči a pri počúvaní hudby si predstavím, že som na koncerte. Rovnako si pri pozeraní filmov navodím pocit, akoby som sa práve nachádzal v kine. Rozviňte svoju predstavivosť. To malé dieťa je v nás stále ukryté, stačí ho len vypustiť.“

Michal Škombár zo Sliača podpisuje svoju...
Michal Škombár zo Sliača podpisuje svoju vlastnú knihu odtlačkom prsta. Autor: Bianka Stuppacherová, Pravda

„Verím, že to všetci nejako zvládneme,“ dúfa Michalova mama Mária Škombárová, ktorá stíha doma šiť ešte aj rúška. V tejto chvíli Michal nie je fit, pretože dostal bakteriálnu infekciu po opakovanej výmene kanyly. Dúfa, že mu čoskoro zaberú antibiotiká. Za svoj postoj a neustále optimistický pohľad na život si preto naozaj zaslúži rešpekt.

Odporúčania pre ľudí s nervovosvalovými ochoreniami (NSO) v súvislosti s koronavírusom:

  • Pacienti so zníženou imunitou, predovšetkým s chronickým ochorením, ktoré postihuje aj dýchací systém, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť ťažšieho priebehu ochorenia.
  • Práve NSO spôsobujú zníženie schopnosti čistiť si pľúca prirodzeným spôsobom – účinným kašľaním. Pacienti s NSO majú pľúca menej vyvinuté, prípadne je znížená ich vitálna kapacita.
  • Potrebné opatrenia aj pre pacientov, aj pre pomáhajúce osoby možno nájsť na www.omdvsr.sk
  • Informácie sú aj na Fb stránke „OMD v SR“, kde sa v rámci seriálu SOM DOMA dokonca uskutočnil aj trojkolový šachový internetový turnaj

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tracheotómia #koronavírus #karanténa #domáca karanténa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku