Michal má už trinásť rokov zavedenú tracheostómiu a dýchať mu pomáha prístroj. Bez cudzej pomoci dokáže Michal pohnúť len dvoma prstami na jednej ruke a trochu bradou. Jeho telo ho zradilo už dávno. Svoj život žije plnohodnotne, ako sa len v jeho situácii dá, väčšinou na obývačkovej pohovke pod oknom, odkiaľ môže najlepšie pozorovať denné dianie v domácnosti.
O Michalovi sme v Magazíne Pravdy písali pred rokom. O tom, ako „denne hrá poker so životom“ a píše na počítači svoje knihy. Niekoľko z nich mu už aj vydali.
Michal žije s rodičmi a mladším bratom Samom na prvom poschodí v jednom zo sliačskych panelákov. Počas zimných mesiacov Michala najbližší nemôžu zobrať ani na prechádzku. Na mraze by mohol ochorieť. Vzhľadom na svoju diagnózu, ktorá so sebou prináša ochabnuté svalstvo a prakticky žiadny podkožný tuk, mu rýchlo hrozí podchladenie. Teraz, keď konečne prichádza jar, zahatala cestu na prechádzky Michalovi hrozba koronavírusu. Infekcie, ktorá napáda dýchacie cesty a pľúca. Aj pacienti s nervovosvalovými ochoreniami patria medzi tých, ktorých infekcia koronavírusom ohrozuje najviac. Ide totiž o chronické ochorenia, ktoré postihujú aj dýchací systém, čo zvyšuje pravdepodobnosť ťažšieho priebehu ochorenia. Pacienti s takýmito ochoreniami majú menej vyvinuté pľúca a zníženú ich vitálnu kapacitu. Často majú problém nielen s nádychom, ale aj s výdychom.
„Stačí si len správne nastaviť myseľ,“ ubezpečuje Michal. „Zatvorím oči a pri počúvaní hudby si predstavím, že som na koncerte. Rovnako si pri pozeraní filmov navodím pocit, akoby som sa práve nachádzal v kine. Rozviňte svoju predstavivosť. To malé dieťa je v nás stále ukryté, stačí ho len vypustiť.“
„Verím, že to všetci nejako zvládneme,“ dúfa Michalova mama Mária Škombárová, ktorá stíha doma šiť ešte aj rúška. V tejto chvíli Michal nie je fit, pretože dostal bakteriálnu infekciu po opakovanej výmene kanyly. Dúfa, že mu čoskoro zaberú antibiotiká. Za svoj postoj a neustále optimistický pohľad na život si preto naozaj zaslúži rešpekt.
Odporúčania pre ľudí s nervovosvalovými ochoreniami (NSO) v súvislosti s koronavírusom:
- Pacienti so zníženou imunitou, predovšetkým s chronickým ochorením, ktoré postihuje aj dýchací systém, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť ťažšieho priebehu ochorenia.
- Práve NSO spôsobujú zníženie schopnosti čistiť si pľúca prirodzeným spôsobom – účinným kašľaním. Pacienti s NSO majú pľúca menej vyvinuté, prípadne je znížená ich vitálna kapacita.
- Potrebné opatrenia aj pre pacientov, aj pre pomáhajúce osoby možno nájsť na www.omdvsr.sk
- Informácie sú aj na Fb stránke „OMD v SR“, kde sa v rámci seriálu SOM DOMA dokonca uskutočnil aj trojkolový šachový internetový turnaj