Opuchy, bolesti, ale aj duševné ťažkosti. Hereditárny angioedém

Hereditárny angioedém je nepredvídateľné ochorenie, ktoré súvisí so špecifickou vrodenou poruchou imunitného systému. Pacienti bojujú s bolestivými opuchmi kože, tváre, pier, ale aj vnútorných orgánov. Opuch hrtana a jazyka so sebou zase nesie riziko zadusenia.

16.05.2021 12:00
choroba, bolesť, hlava, depresia, smútok Foto:
Pacienti trpia duševnými ťažkosťami, až u 40 % z nich sa vyskytuje depresia.
debata

Pacienti sa často vyhýbajú sociálnemu kontaktu, majú strach a trpia depresiami. Pacientske združenie pri príležitosti Medzinárodného dňa HAE, ktorý si pripomíname 16. mája, apeluje na verejnosť, aby mala pochopenie s tými, ktorí trpia týmto ochorením. Pacienti sú totiž vplyvom opuchov terčom pozornosti a nepochopenia verejnosti.

Hereditárny angioedém (HAE) je veľmi zriedkavé a potenciálne život ohrozujúce ochorenie, ktoré sa vyskytuje približne u jedného z 50-tisíc ľudí. Príznaky HAE zahŕňajú epizódy edému – opuchu kože na rôznych častiach tela, ale aj vnútorných orgánov. Ochorenie je nebezpečné, ak opuch postihne dýchacie cesty, hrtan či jazyk. HAE je dedičné. Choroba postihuje rovnako ženy ako mužov, a to vo viacerých generáciách za sebou. Deti pacientov s HAE majú 50 % riziko, že toto ochorenie zdedia po rodičovi.

Napriek tomu, že HAE je aj na Slovensku veľmi zriedkavé ochorenie, pacienti si ho pripomínajú vždy 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa HAE. Má viesť ku zvýšeniu povedomia o ochorení. Medzinárodné pacientske organizácie, ktoré si tento deň pripomínajú, hovoria aj o potrebe zabezpečenia kvalitnej liečby a včasnej a správnej diagnostiky. Práve diagnostika zohráva v prípade HAE dôležitú rolu.

HIV, AIDS Čítajte aj Historicky najvyšší nárast HIV v SR bol za minulý rok. Koľko nových prípadov?

„Pacienti sú dlhé roky nediagnostikovaní alebo sú nesprávne diagnostikovaní. Sú napríklad operovaní pre podozrenie na náhlu brušnú príhodu, intubovaní pre opuch hrtana, prípadne podstupujú sériu alergologických vyšetrení zameraných na nájdenie možnej príčiny opuchov. Vo finále to však odďaľuje stanovenie správnej diagnózy a ohrozuje ich život. Na Slovensku máme identifikovaných vyše 100 pacientov s HAE z viac ako 60 rodín,“ vysvetľuje prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. garant hlavného špecializovaného Centra pre hereditárny angioedém so sídlom v Univerzitnej nemocnici v Martine. „Pacienti trpia duševnými ťažkosťami, až u 40 % z nich sa vyskytuje depresia. Pre strach, ale aj zdravotné ťažkosti sú často vyradení zo sociálneho života a izolujú sa. Tento stav by mohla zmeniť včasná diagnostika a následne adekvátna liečba, ktorá by ich vrátila späť do života,“ dodáva profesor Jeseňák, ktorý sa významne zaslúžil o prístup slovenských pacientov k inovatívnej liečbe.

Občianske združenie HAE Slovakia chce pacientom s hereditárnym angioedémom podať pomocnú ruku, zdieľať pocity a skúsenosti, ale najmä ukázať, že aj s HAE je možné žiť plnohodnotný život. „Hereditárny angioedém výrazne ovplyvňuje kvalitu života pacienta, ale aj jeho rodiny. Pri správnej liečba a s podporou blízkeho okolia však môžu aj pacienti s HAE dobre zvládať prejavy ochorenia a viesť aktívny život,“ vysvetľuje Michaela Bednárová z OZ HAE Slovakia. Cieľom združenia je pomôcť pacientom zorientovať sa v ochorení, vysvetliť čo HAE znamená v bežnom živote, aké sú jeho príznaky a ako predchádzať možným atakom. „Kontakt s inými pacientmi a zdieľanie skúseností s ochorením môžu byť veľmi prospešné a povzbudzujúce. Sme pripravení podporiť vás aj vašich blízkych pri zvládaní ochorenia v bežných situáciách. Získate oporu u ľudí, ktorí vedia, čo znamená život s HAE. Dvere našej pacientskej organizácie sú otvorené pre všetkých pacientov, ktorí trpia týmto vzácnym ochorením,“ dodáva Michaela Bednárová z pacientskej organizácie HAE Slovakia.

Bližšie informácie nájdete na www.hae.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zriedkavé choroby #zriedkavé ochorenia #hereditárny angioedém
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy