Na Slovensku sa každoročne spotrebuje okolo 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek. Pri jednom komplikovanom pôrode sa môže spotrebovať aj pätnásť transfúznych jednotiek. Pri jedinej kardiovaskulárnej operácii tridsať transfúznych jednotiek. A jeden onkologický pacient ich môže spotrebovať aj päťdesiat. Celosvetovo počas jedného roka zdravotníci pacientom podajú vyše 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.
Celé darovanie krvi trvá od registrácie až po odchod domov asi hodinu. Samotný odber 5 až 15 minút, počas ktorých darca daruje 450 ml krvi. Krv sa potom spracuje (rozdelí) na jednotlivé zložky, ktoré pomôžu zachrániť ľudské životy. Alebo možno darovať na separátore iba jednotlivé zložky – krvné doštičky, krvnú plazmu.
Čítajte viac 20-ročná Sára išla po prvýkrát darovať krv. Toto je všedný príbeh z odberného centraČervené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú pacientom životy počas operácií a po úrazoch. Z plazmy sa vyrábajú život zachraňujúce lieky ako napríklad imunoglobulíny, faktory ovplyvňujúce zrážanie krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú aj ľuďom liečiacim sa na nádorové ochorenia a aj ľuďom po transplantácii krvotvorných kmeňových buniek.
Tohtoročné motto Svetového dňa darcov krvi je: „Daruj krv, daruj plazmu, zdieľaj život, zdieľaj často.“ Odberné pracoviská Národnej transfúznej služby v SR budú v stredu 14. júna, počas svetového dňa, otvorené od 7 do 17. hodiny. Počas tohto dňa ich možno navštíviť aj bez toho, aby ste darovali krv a zoznámiť sa s ich činnosťou. Nachádzajú sa v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, v Banskej Bystrici,Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a v Žiline. Samozrejme, aj v tento deň je možné darovať krv a optimálne je objednať sa na to prostredníctvom webovej stránky www.ntssr.sk alebo mobilnej aplikácie NTS SR.
Každoročne sú najkritickejším obdobím z hľadiska darcovstva krvi letné mesiace. „Aj preto by sme chceli požiadať, aby ľudia darovali krv skôr, ako odídu na dovolenku. Po príchode z dovoleniek, predovšetkým z niektorých exotických krajín, môže byť s darovaním istý čas problém,“ upozorňuje hovorkyňa NTS SR Mgr. Martina Frigová. V prípade návštevy mimoeurópskych krajín sa vyradenie z darcovstva môže predĺžiť až na pol roka, ak ide o región s výskytom malárie. Situáciu v zahraničí a následné darcovstvo navyše môže komplikovať aj výskyt vírusu západonílskej horúčky.