Niektorí pacienti, ktorí chronicky krvácajú, prichádzajú za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou. „Majú hladinu hemoglobínu (červené krvné farbivo – pozn. aut.) okolo 80 g/l, pričom norma pre dospelého človeka je 120 – 160 g/l. Keby išlo o akútnu stratu krvi, ocitli by sa pri takýchto hodnotách doslova v hemoragickom šoku. Keďže však krv strácajú postupne, chronicky, organizmus sa tomuto stavu prispôsobí. Následkom je však závažná anémia,“ povedal v minulosti pre Pravdu chirurg doc. MUDr. Augustín Prochotský, CSc. Krvácanie z konečníka je totiž spoločným príznakom rakoviny hrubého čreva a konečníka aj ochorenia zlatá žila. Výnimkou nie je ani to, ak sa obe tieto diagnózy vyskytujú naraz.
![menštruácia, kalendár](https://ipravda.sk/res/2015/11/21/thumbs/menstruacia-kalendar-stvorec.jpg)
Pátranie po príčinách málokrvnosti je nevyhnutné
Krvácanie je zvyčajne prvým, ale aj najčastejším príznakom hemoroidov. Krv je jasnočervená, chorý ju objaví na toaletnom papieri alebo v záchodovej mise. Za vážnu komplikáciu sa považuje aj dlhodobé, prípadne silné krvácanie. Vzniká podráždením hemoroidov po ťažkom vyprázdňovaní a časom môže podmieniť aj rozvoj anémie – málokrvnosti. Každý, kto zakrváca z konečníka, by mal v rámci prevencie navštíviť lekára. Zvlášť sa to týka pacientov vo veku nad 45 – 50 rokov, keď výrazne stúpa výskyt nádorových ochorení. Krvácanie z konečníka je totiž spoločným príznakom rakoviny hrubého čreva a konečníka i ochorenia „zlatá žila“.
Pri predstupni kolorektálneho karcinómu pacient pravidelne krváca z polypov, ale obyčajne nebadane. Aj preto sa tomu hovorí tzv. skryté (okultné) krvácanie do stolice. Viditeľné krvácanie v prípade karcinómu hrubého čreva je už, bohužiaľ, obyčajne príznakom pokročilého štádia rakoviny. U Jána zo začiatku tohto článku konkrétne išlo o štvrté štádium rakoviny, z ktorého sa napriek zlej prognóze vyliečil. Je to však poučenie, že pri každej málokrvnosti (a predovšetkým u mužov a v rizikovom veku) je nevyhnutné v spolupráci s lekárom pátrať po príčinách.
![tehotná žena, gravidita, tehotnosť, železo posteľ, vitamíny](https://ipravda.sk/res/2023/02/19/thumbs/tehotna-zena-gravidita-tehotnost-zelezo-postel-vitaminy-stvorec.jpg)
Gastroskopia či kolonoskopia
„Neostaneme len pri krvnom obraze, ten nám neposkytne všetky potrebné informácie. Určujeme bežne aj hodnoty železa v krvi, zásoby železa v organizme (feritín) či ako veľmi je organizmus "hladný“ po železe (transferín, transferínový receptor). V rámci pátrania po príčinách anémie individuálne stanovujeme aj ďalšie parametre," hovorí gastroenterológ Radovan Juríček. Práve gastroenterológovia v rámci tzv. skríningu vykonávajú preventívne kolonoskopie, prostredníctvom ktorých dokážu odhaliť nebezpečné polypy a ich odstránením zabrániť rozvoju črevnej rakoviny.
Ďalšou diagnózou v tráviacom trakte, ktorá môže ľahko viesť k anémii, sú krvácajúce žalúdočné, dvanástnikové či pažerákové vredy. Žalúdok či dvanástnik zvykne v tomto smere ľudí potrápiť predovšetkým na jar. Po zime trpíme deficitom vitamínov a iných výživných látok, mení sa dĺžka slnečného svitu, aj preto je organizmus nevýkonný. Toto si odborníci vysvetľujú ako dôvod, prečo sa v jarnom období zvýrazňujú problémy so žalúdkom. Ale už je dosť takých pacientov, čo sezónnosť v tomto smere ani nevnímajú. Stres a problémy majú stále. Našťastie v dnešnej ére liečiv zo skupiny H2 blokátorov či tzv. blokátorov protónovej pumpy nie je veľa akútne krvácajúcich vredov a liekmi sa dajú „zasušiť“. Ale platí, že príčina anémie môže byť naozaj často v tráviacom trakte a na vylúčenie vredovej choroby žalúdka a pažeráka je nevyhnutná gastroskopia.
Dajte stopku krúteniu čriev
Železo je pre naše telo nevyhnutné, ide totiž o mikroživinu, ktorú potrebujeme pre tvorbu červeného krvného farbiva hemoglobínu v červených krvinkách. Je jednou zo základných zložiek molekúl, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka. Tí, ktorí sú pre anémiu nútení užívať železo v tabletkách, vedia, že sa to často spája s nepríjemnými tráviacimi ťažkosťami.
Železo poznáme organické hémové a anorganické nehémové. Produkty s obsahom anorganického železa sa priemerne vstrebávajú len do úrovne 5 %, a keďže z nich telo dokáže využiť len málo, musia obsahovať vysoké dávky železa. Lenže zvyškové ióny železa zbytočne dráždia sliznicu žalúdka a čreva, čo je práve dôvod tráviacich ťažkostí.
Naopak, prírodné, hémové železo má schopnosť podporiť aj vstrebanie toho nehémového a v čreve z neho ostane len malá časť, ktorá nemá nežiaduce účinky. Ak vám zvykne krútiť črevá aj bez železa v tabletkách, určite neriskujte jeho dopĺňanie prípravkami, ktoré tento problém znásobia. Môžete si predsa vybrať.