Čo si zabaliť do cestovnej lekárničky na dovolenku?

Na každej ceste by mala byť neoddeliteľnou súčasťou batožiny aj cestovná lekárnička, ktorá poslúži ako prvá pomoc pri nečakaných zdravotných ťažkostiach. Pri jej príprave treba myslieť na to, že lieky pre dospelých nie sú vhodné pre deti, ale aj na to, že niektoré gély a masti môžu v kombinácii so slnkom vyvolať alergickú reakciu.

11.07.2023 11:00
prvá pomoc, lekárnička Foto:
Pri príprave lekárničky treba myslieť na to, že lieky pre dospelých nie sú vhodné pre deti, ale aj na to, že niektoré gély a masti môžu v kombinácii so slnkom vyvolať alergickú reakciu.
debata

Pri balení lekárničky dbajte aj na typ výletu, krajinu, ktorú sa chystáte navštíviť a aktivity, ktoré plánujete absolvovať, takisto na rozdielne potreby členov rodiny. Pri cestovaní na dovolenku s deťmi je dôležité mať na mysli, že dieťa nie je malý dospelý. Lieky by mali byť určené priamo pre nich. „Pri výbere správneho lieku a liekovej formy treba vyberať so zreteľom na vek aj hmotnosť dieťaťa. Deti sú veľmi aktívne stvorenia. Majte preto vždy po ruke dezinfekciu, ktorá neštípe a náplasti na drobné odreniny,“ radí manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Častou komplikáciou sú tráviace ťažkosti

Ďalšou častou nechcenou komplikáciou u detí sú tráviace ťažkosti. A preto je dobré mať so sebou rehydratačný roztok, probiotiká a lieky proti hnačke. Odporúčané je tiež vziať so sebou lieky na cestovateľskú nevoľnosť. Medikamenty proti bolesti a teplote pre deti do 12 rokov sú najvhodnejšie v sirupovej forme. Staršie zvládnu aj tabletkovú formu liekov. Pri najmenších netreba zabudnúť ani na lieky na alergiu – masti na štípance, prípadne sirup alebo kvapky predpísané pediatrom. Na dovolenke pri mori sa deťom aj dospelým môžu zísť ušné a očné kvapky určené na dezinfekciu.

lekaren ECZANE Natura1, Turecko, Čítajte viac Kúpili sme lieky v tureckej lekárni. Mastička na herpes stála šestinu slovenskej ceny

Dospelí by si nemali zabudnúť pribaliť najmä lieky, ktoré pravidelne užívajú a lieky na lekársky predpis. Súčasťou cestovnej lekárničky by mali byť aj lieky proti bolesti hlavy, bolesti v krku, proti teplote, proti hnačke a na tráviace problémy. Dôležité sú aj prípravky na rehydratáciu pri vracaní, lieky na alergiu, kvapky do nosa aj do očí, masť na opuchy a vyvrtnutia. Na dovolenke sa dospelým tiež môže zísť prípravok na dezinfekciu poranení, náplasti, obväzy, teplomer, repelent a prípravky určené na a po opaľovaní.

Pri vážnejších komplikáciách vyhľadajte lekára

Ak sa na dovolenke vyskytnú závažnejšie zdravotné problémy, je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Najvýhodnejším krytím na cesty do zahraničia je v takýchto prípadoch kombinácia európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) a komerčného cestovného poistenia liečebných nákladov. EPZP už nie je potrebné nosiť do zahraničia vo fyzickej podobe, postačí jeho elektronická verzia v mobilnej aplikácii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #lekárnička #dovolenková lekárnička