Imunoalergológ: Čo urobiť, ak máte anafylaktický šok? Takto si pichnite injekciu adrenalínu. Čo sa stane, ak to v panike urobíte zbytočne?

Bodnutie hmyzom v letnom období je pomerne častou komplikáciou pobytu v prírode, v záhrade či na dovolenke. Niektorí ľudia môžu na bodnutie osou, včelou, sršňom či čmeliakom zareagovať veľmi búrlivo, tzv. anafylaktickou reakciou. Je to závažná systémová reakcia, pri ktorej je najčastejšie postihnutá koža a dýchacie cesty.

17.07.2023 06:00
Adrenalínová pumpa, anafylaktický šok,... Foto: ,
Takto vyzerá adrenalínové pero Epi-Pen. Treba ho vybrať z obalu a odstrániť hornú modrú časť. A je pripravené na použitie.
debata

Anafylaktický šok sa môže skončiť aj smrťou, preto alergici, ktorí o svojej alergii vedia, nosia so sebou tzv. balíček prvej pomoci, resp. záchranný balíček. Jeho súčasťou je adrenalínové pero. O tom, kedy takéto pero použiť a ako sa používa hovorí (a ukazuje) vo videu prof. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., z Oddelenia klinickej imunológie a alergológie OÚSA v Bratislave. Čo sa stane, ak si adrenalín pichnete zbytočne?

Takto si pichnite injekciu adrenalínu!
Video
O tom, kedy takéto pero použiť a ako sa používa hovorí (a ukazuje) vo videu prof. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., z Oddelenia klinickej imunológie a alergológie OÚSA v Bratislave. Čo sa stane, ak si adrenalín pichnete zbytočne?

Vo videu sa dozviete:

Ako rozpoznať anafylaktický šok od bežnej alergickej reakcie?

Čo znamená, že anafylaxia je systémová alergická reakcia?

Ktoré dva systémy na tele postihuje najčastejšie?

Čo všetko patrí do záchranného balíčka?

Čo treba použiť na prvom mieste?

Ako rýchlo sa rozvíja anafylaktický šok?

Ako správne uchopiť adrenalínové pero? Nedrží sa ako pero!

Kam si aplikovať adrenalín? Do ruky alebo do nohy?

Čo sa stane pri zbytočnej aplikácii adrenalínu?

Čo človek cíti po vpichnutí adrenalínu?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #osa #včela #adrenalín #adrenalínové pero #anafylakticky šok #anafylaxia #Epi-Pen