Používate doma silikónové pomôcky? Kedy môže byť silikón nebezpečný?

Odkedy sa silikón dostal do našich kuchýň, gazdinky si ho nevedia vynachváliť. Je praktický, ľahký, nič sa v ňom nepripečie, dobre sa umýva. A hoci je silikón vo všeobecnosti považovaní za bezpečný, v určitých prípadoch môže byť naozaj zdraviu škodlivý.

22.07.2023 11:00
kuchyňa, riady, tanier, čistota, domácnosť,... Foto:
Silikónový riad je bezpečný, ale...
debata

Aj keď je silikón v našich kuchyniach skutočne len krátko, zvykli sme si naň rýchlo a ľahko. Formy na pečenie, stierky, škrabky, varechy, silikónové chňapky, podložky pod hrnce, „dosky“ na miesenie cesta, valčeky na cesto, misky, nádoby na uskladnenie potravín a doplnky kuchynských spotrebičov… Zo silikónu je v kuchyni vyrobených skutočne veľa pomocníkov. Z mrazničky môže ísť silikónová forma spolu s obsahom rovno do mikrovlnky alebo do rúry.

Materiál sa pri zmene teplôt nezmršťuje, nemení tvar, nepuká, nepraská… A pritom je flexibilný. Muffiny, bábovka, korpus na tortu, všetko sa z neho vyklopí bezpečne a najmä bez poškodenia výtvoru gazdinky. Pretože silikónové formy na pečenie sú nepriľnavé.

Silikóny neabsorbujú mikrovlny, ale ako všetky riady vhodné do mikrovlnnej rúry, môžu sa pri kontakte s ohrievaným jedlom zohriať.

Pretože silikóny sú chemicky inertné, môžu sa umývať v umývačke riadu, neublížia im ani žieravé čistiace prostriedky.

Silikónové formy sa však nedajú použiť na želé alebo aspik, ponorením formy do kúpeľa s teplou vodou sa želatína neuvoľní, pretože silikón je tepelný izolátor – teplo cezeň nepreniká.

Unikátne vlastnosti silikónu

V kuchyni oceňujeme, že silikón zvláda teploty od –40°C do približne 250°C. Presná teplotná odolnosť však môže závisieť od konkrétneho typu silikónu, z ktorého sú pomocníci vyrobení. „Na náš trh by sa mali dostať iba certifikované výrobky, ktoré prešli kontrolou zdravotnej nezávadnosti. Ak si chcete užívať výhody tohto materiálu a neriskovať prípadný negatívny vplyv na zdravie, odporúčam kupovať silikónové potreby do kuchyne iba v overených obchodoch, od overených značiek a s certifikátom EC, čo znamená, že výrobok aj materiál zodpovedá európskym normám na kvalitu a bezpečnosť,“ odporúča Ladislav Jelen, expert na kuchyne z Oresi.

Pri výbere silikónových kuchynských pomôcok je preto dôležité sa riadiť odporúčaniami výrobcu, ktorý zvyčajne uvádza maximálnu teplotu, ktorú daný produkt zvláda. Je tiež dôležité pamätať na to, že pri vystavení vysokým teplotám môže dochádzať k opotrebovaniu materiálu a strate jeho vlastností.

Na toto si dajte pozor

Existujú však určité situácie, kedy môže byť silikón v kuchyni nebezpečný. Napríklad, ak sa silikónové produkty zničia, môžu byť toxické a uvoľňovať škodlivé látky do potravín. Okrem toho, ak sa silikón používa pri veľmi vysokých teplotách, môže sa začať lámať a rozpadávať, čo môže tiež spôsobiť uvoľňovanie toxických látok.

Preto je dôležité venovať pozornosť kvalite a certifikácii silikónu. Niektoré lacné silikónové výrobky môžu obsahovať nečistoty alebo toxické zlúčeniny, ktoré by sa nemali dostávať do kontaktu s potravinami. Preto je vhodné investovať do kvalitného a overeného silikónu. „Ak máte v kuchyni kvalitných silikónových pomocníkov, nemajú poškodenia a používate ich v súlade s návodom výrobcu, je to v poriadku," dodáva Ladislav Jelen.

Čo ovplyvňuje (ne)bezpečnosť silikónu

  1. Kvalita výrobku – tá môže ovplyvniť bezpečnosť použitia. Dôverujte iba overeným značkám a kupujte od dôveryhodných predajcov.
  2. Teplota použitia – silikónové kuchynské potreby môžu byť bezpečne používané v teplotách do 250 stupňov celzia. Je dôležité držať sa týchto odporúčaní a nepoužívať silikónové potreby v príliš vysokých teplotách, ktoré by mohli poškodiť materiál a uvoľniť nebezpečné látky.
  3. Použitie vo vode: Silikónové potreby by sa nemali používať pri varení v hrnci s vodou, kde môžu prísť do kontaktu s horúcou vodou a uvoľniť nebezpečné látky.
  4. Použitie s kovovými nástrojmi: Silikónové potreby by sa nemali používať s kovovými nástrojmi, pretože by to mohlo poškodiť materiál a uvoľniť nebezpečné látky.
  5. Skladovanie: Silikónové kuchynské potreby by sa mali skladovať na suchom a čistom mieste, aby sa minimalizovalo riziko rastu baktérií a plesní.
  6. Čistenie: Silikónové kuchynské potreby by sa mali pravidelne čistiť, aby sa minimalizovalo riziko rastu baktérií a plesní.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #silikón #kuchynské pomôcky #kuchynský riad