Ženy s ADHD viac riskujú v sexuálnom živote

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) postihuje najmä deti, častejšie chlapcov. V posledných rokoch ju však odborníci zaznamenali aj u dospelej populácie, a to medzi ženami. Počet žien s ADHD (od 23 do 49 rokov) sa dokonca v období 2020-2022 takmer zdvojnásobil. Namiesto hyperaktivity sa u nich ale táto porucha prejavuje depresiami, úzkosťou, riskantným sexuálnym životom či zhoršenými partnerskými vzťahmi.

02.08.2023 06:00
sex, pár, vášeň, láska, hádka, problémy
ADHD u žien sa prejavuje depresiami, úzkosťou, riskantným sexuálnym životom či zhoršenými partnerskými vzťahmi.
debata

Odborníci zároveň upozorňujú, že ženy s ADHD majú iné príznaky ako muži s touto poruchou. Hyperaktivita sa prejavuje ako depresia, úzkosť a rizikovejšie sexuálne správanie. Podľa štúdie uverejnenej v tomto roku v International Journal of Environmental Research and Public Health, sú ženy s ADHD sexuálne aktívnejšie už v mladšom veku a používajú zriedkavejšie antikoncepciu. Majú aj viac sexuálnych partnerov a je pravdepodobnejšie, že sa dopustia nevery.

obriezka, predkožka, fimóza, zákrok, operácia Čítajte viac Obriezku potrebujú aj niektorí Slováci

„Sexuálne aktivity môžu slúžiť ako kompenzačné mechanizmy pre ľudí s ADHD, ktoré im pomôžu zvládnuť stres a emócie a zmierniť napätie. Výsledky štúdie tiež naznačujú, že muži aj ženy s ADHD sa viac zaujímajú o dobrodružnejšie a riskantnejšie sexuálne praktiky. Zo všetkých kategórií respondentov tieto praktiky najčastejšie skúšali ženy s ADHD,“ komentuje Adam Durčák, odborník na erotické pomôcky.

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) má tri základné skupiny príznakov: nepozornosť, hyperaktivitu, impulzívnosť. Ale prečo sa objavujú tieto príznaky? ADHD nie je spôsobené nedostatkom disciplíny, nadmerným sledovaním televízie alebo zlou stravou. Ide o neurobiologickú poruchu, čo znamená, že jej príčiny sú biologické. V skutočnosti ju vyvoláva nerovnováha určitých chemických látok v mozgu. Tieto chemické látky sú zodpovedné za kontrolu aktivity, vrátane tej, ktorá súvisí s hyperaktivitou, impulzívnosťou a nepozornosťou.

Príznaky môžu pretrvávať do dospelosti. Niektorí ľudia považujú ADHD za detskú poruchu, z ktorej človek rokmi vyrastie. Lenže u 60 % ľudí, u ktorých sa v detstve prejavila ADHD, pretrvávajú symptómy aj v dospelosti.

(Zdroj: www.dusevnezdravie.sk)

Zaujímavý je aj minuloročný online prieskum publikovaný spoločnosťou Frontiers in Psychiatry (Hranice v psychiatrii), ktorý zistil súvislosť medzi príznakmi emocionálnej poruchy, impulzívnosti a opozičného vzdoru (nespolupráca, vzdor voči autoritám) u žien s ADHD na jednej strane a hypersexuálnym správaním, rizikovým sexuálnym správaním a sexuálnou dysfunkciou na strane druhej.

Nezhody v sexualite negatívne ovplyvňujú partnerské vzťahy Ďalšie štúdie ukazujú, že ľudia s ADHD majú vo všeobecnosti väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy v partnerskom živote – obyčajne sú menej spokojní v partnerskom vzťahu, ich vzťahy sú menej kvalitné a stabilné a rozvodovosť je vyššia. „Kvalita vzťahu môže utrpieť nesúladom v sexualite osoby s ADHD a jej partnera, či už je to ochota vyskúšať rôzne sexuálne praktiky, alebo nerovnováha v rámci libida. U ľudí s ADHD nemusí byť libido nevyhnutne zvýšené, napríklad z dôvodu užívania liekov, naopak, môžu zápasiť so zníženou sexuálnou túžbou,“ dodáva Adam Durčák.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ženy #duševné poruchy #ADHD #sexuálne poruchy #opozičný vzdor