Obriezka môže byť prevenciou predčasnej ejakulácie. Aké sú jej výhody i riziká?

Obriezka patrí medzi najčastejšie vykonávané chirurgické zákroky. "Niektorí odborníci sa domnievajú, že sa s ňou začalo v Egypte pred viac ako 15-tisíc rokmi. Najstaršie múmie z roku 1300 pred naším letopočtom boli obrezané a egyptské nástenné maľby zobrazujúce obriezku sú ešte o tisícky rokov staršie. Prečo sa vykonáva v súčasnosti?

15.08.2023 12:00
lekár, pacient, vyšetrenie, močové cesty, prostata Foto:
Patrí medzi najčastejšie vykonávané chirurgické zákroky.

Dokonca existuje dôkaz, že 10-tisíc rokov pred naším letopočtom bola obriezka povinným obradom domorodcov, aby sa z chlapcov stali muži," píše urológ Aaron Spitz z Kalifornskej univerzity v americkom Irvine vo svojej komplexnej lekárskej príručke Kniha o penise.

„V minulosti bola obriezka považovaná za náboženskú záležitosť, v súčasnosti však rastie jej popularita na celom svete,“ píše sa v odbornej prílohe Zdravotníckych novín Lekárske listy č. 12/2023. Aké sú výhody tohto zákroku a kedy sa mužská obriezka odporúča zo zdravotného hľadiska, na to v odbornom periodiku odpovedala urologička z nemocnice AGEL Handlová MUDr. Viola Filipovičová.

„Popularita obriezky rastie namä z dôvodu výrazného zlepšenia hygieny a zníženia rizika nádorových ochorení penisu. V istých prípadoch je to takisto jediné možné riešenie zdravotných problémov, napríklad opakovaných infekcií predkožky alebo jej zúženia, teda fimózy,“ povedala MUDr. Filipovičová. Zákrok je podľa nej možné absolvovať v lokálnej alebo celkovej anestézii a hojenie trvá 10–14 dní. „Podľa závažnosti zákrok trvá 30–60 minút. Pri čiastočnej obriezke sa odstraňuje len časť predkožky, takže žaluď je odkrytý len sčasti. Pri kompletnej obriezke sa odstraňuje celá predkožka, teda žaluď ostáva odhalený celý,“ píše sa v Lekárskych listoch.

Rôzne druhy zúženia predkožky, ktorý môžu... Foto: CHIRKOZ
fimóza, zúženie predkožky, penis, predkožka, obriezka Rôzne druhy zúženia predkožky, ktorý môžu spôsobovať problémy.

Výhoda celkovej obriezky je nielen dobrý kozmetický výsledok, ale aj hygienické dôvody a dokázateľne znížené riziko vzniku nádorov penisu. „Výber typu obriezky závisí od konkrétnych preferencií pacienta,“ dodala urologička. Podľa nej tento zákrok ešte stále sprevádza stigma, mladí chlapci ho môžu vnímať ako inakosť a za obriezku sa hanbiť, u starších prevládajú podľa odborníčky neopodstatnené obavy z rozvoja erektilnej dysfunkcie. „Je pravda, že niektorí muži uvádzajú zníženú citlivosť na špičke penisu, ale väčšina pacientov považuje tento stav sa pozitívum, pretože dochádza k výraznej stimulácii obnaženého žaluďa počas intímneho styku,“ uzatvorila tému MUDr. Filipovičová. Obriezka môže byť aj prevenciou predčasnej ejakulácie.

obriezka, predkožka, fimóza, zákrok, operácia Čítajte viac Obriezku potrebujú aj niektorí Slováci

„Sú jasné dôkazy, že ženy obrezaných mužov majú výrazne menší výskyt infekcií močových ciest, ale aj rakoviny krčka maternice. Z tohto hľadiska v podstate postačí dbať predovšetkým na zvýšenú a pravidelnú hygienu u mužov a prípadne ponechať odhalený žaluď,“ povedal v minulosti pre Pravdu aj urológ, sexuológ a andrológ MUDr. Jozef Dubravický z Urocentra v Bratislave.

Výhody a riziká obriezky

Výhody: menej infekcií močových ciest, menej infekcií prenášaných pohlavným stykom, nízky výskyt rakoviny penisu a karcinómu krčka maternice (vrátane genitálnych bradavíc spôsobených tiež HPV vírusom), nižší výskyt rakoviny prostaty

Riziká: krvácanie (podľa starodávnej židovskej tradície sa obriezka nevykonávala, ak dvaja starší bratia pri nej vykrvácali na smrť, pravdepodobne išlo o hemofíliu), infekcia rany po obriezke (u novorodencov je riziko len 0,4 percenta, u starších chlapcov 10 percent), komplikácie spojené s neodborne vykonanou obriezkou (nekróza, fistuly…)

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #penis #obriezka #fimóza #zúženie predkožky #predkožka #žaluď